Polski Alarm Smogowy opublikował listę gmin, które nie zgłosiły się do Programu Czyste Powietrze. W woj. śląskim to aż 36 gmin. Zobaczcie, które w których gminach mieszkańcy nie będą mogli skorzystać z dopłat do wymiany kotłów.

  •  

    Skomentuj

Polski Alarm Smogowy, inicjatywa zrzeszająca ruchy obywatelskie, których celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce, opublikował listę gmin, które nie zgłosiły się do Programu Czyste Powietrze. W woj. śląskim to aż 36 gmin (stan na 9 września 2021 r.).

LISTA MIAST BEZ PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE


Sprawdź poniżej w galerii listę tych gmin:


Aleksandra Antes-Szewczyk ze Stowarzyszenia "Nie Dokarmiaj Smoga" Pszczyński Alarm Smogowy wskazuje, że do tej pory do programu zgłosiło się niemal 2 tys. gmin z całej Polski w tym wszystkie gminy z województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Zaznacza, że dzięki temu w tych miejscowościach poprawi się dystrybucja pieniędzy na wymianę kotłów i pieców. A to z kolei będzie skutkowało poprawą jakości powietrza w sezonie grzewczym.

Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego nie ukrywa natomiast, że dziwi wciąż duża liczba gmin, które postanowiły w programie nie uczestniczyć choć mogą otrzymać na ten cel 30 tys. zł rocznie - to pieniądze na pierwsze działania gminy m.in. na utworzenie i urządzenie gminnego punkt konsultacyjno-informacyjnego (gmina jest pośrednikiem w zdobywaniu przez mieszkańców dofinansowania z programu Czyste Powietrze).

- Na zapisy pozostało jeszcze kilka dni (do 15 września 2021 r.). Mam nadzieję, że pozostałe gminy dołączą do programu, co pomoże mieszkańcom tych społeczności skorzystać z dopłat – powiedział Guła.

W całej Polsce jest 490 gmin, które nie podpisały jeszcze stosownego porozumienia. Działacze Polskiego Alarmu Smogowego mówią wprost - brak takiego porozumienia to odcinanie mieszkańców od ułatwień w zdobywania środków na wymianę źródeł ciepła, a tym samym działanie na ich szkodę.


Lista 36 gmin w woj. śląskim, które nie mają podpisanego porozumienia w ramach realizacji programu Czyste Powietrze i nie wyraziły takiej chęci (dane pochodzą z NFOŚiGW, stan na 9 września 2021 r.)

LISTA MIAST BEZ PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE


Sprawdź poniżej w galerii listę tych gmin:

  •  Komentarze

Wiadomości

Komentarze (0)