Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwesta na cmentarzu w Cieszynie odbędzie się 1 listopada po raz 19.

Katarzyna Koczwara
Kwesta na cmentarzu w Cieszynie odbędzie się tradycyjnie 1 listopada od godz. 8 do godz. 18.
Kwesta na cmentarzu w Cieszynie odbędzie się tradycyjnie 1 listopada od godz. 8 do godz. 18. ARC
Kwesta na cmentarzu w Cieszynie. Tradycyjne kwesty na zabytkowych cmentarzach odbywają się 1 listopada w całej Polsce. Większość kojarzy te największe na warszawskich Powązkach czy krakowskim Cmentarzu Rakowickiem. Od 19 lat zbiórka pieniędzy odbywa się na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie.

Kwesta na cmentarzu w Cieszynie i jej inicjator
Nie inaczej będzie w tym roku. Osoby z puszkami będzie można spotkać przy trzech wejściach do, znajdującej się przy ul. Katowickiej, nekropoli od godziny 8.00 do godz. 18.00. W sumie kwesta na cmentarzu w Cieszynie obsługiwana będzie 60 osób. - To nasza 19. kwesta. Wszystkie środki przeznaczane są na remont zapomnianych, starych grobów. Do tej pory udało nam się odrestaurować wiele zabytkowych mogił, znajdujących się na terenie tego cmentarza - wyjaśnia Marian Dembiniok, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, inicjator akcji na Cmentarzu Komunalnym.

Z inicjatywy Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarzy udało się odnowić krzyże wojskowe, a także groby znakomitych cieszyniaków, m.in. Hilarego Filasiewicza, działacza społecznego i narodowościowego, którzy żył w Cieszynie na przełomie XIX i XX wieku.

Każdego roku w kwestę na cmentarzu w Cieszynie zaangażowanych jest ok. 60 osób. - Są to znane postacie cieszyńskie, harcerze, osoby związane z PTTK i zwykli mieszkańcy, każdy chętny - przyznaje Marian Dembiniok.

Kwesta na cmentarzu w Cieszynie a Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich

Od 7 lat w kweście na cmentarzu w Cieszynie aktywnie uczestniczy załoga Muzeum 4 Pułk Strzelców Podhalańskich. - Udział w takiej inicjatywie mieści się ramach naszej działalności, która ma na celu ratowanie pamięci o przeszłości - przyznaje Krzysztof Neścior z wspomnianego muzeum i przyznaje, że jego i kolegów puszki szybko się zapełniają, na co z pewnością wpływ mają założone mundury podhalańczyków. W tym roku do puszek tych konkretnie kwestujących osób pieniądze będzie można wrzucać w godz 14-15 przy Górnej Bramie i w godz. 16-17 przy Głównej Bramie cieszyńskiej nekropolii.

Dla osób związanych z Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich 1 listopada jest także dniem, w którym tradycyjnie już ubrani w mundury odwiedzają groby byłych żołnierzy, zasłużonych osób, legionistów, jak również grób płk Gwinona Langera.

Udział włodarzy w kweście na cmentarzu w Cieszynie
Co roku do kwesta na cmentarzu w Cieszynie jest obszarem zainteresowań włodarzy miasta. Burmistrz Cieszyna popiera inicjatywę. - Jak każdego roku i tym razem będę pamiętał o wsparciu finansowym kwesty prowadzonej na Cmentarzu Komunalnym na rzecz renowacji zabytków cieszyńskich cmentarzy. Mam nadzieję, że w przyszłości dzięki takim zbiórkom uda się nam np. poddać renowacji zabytkowe karawany znajdujące na terenie Cieszyna, obecnie na ten temat prowadzę rozmowy z dyrektorem Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Marianem Dembiniokiem - mówi Mieczysław Szczurek i dodaje: - Zachęcam wszystkich, aby 1 listopada wsparli tę akcję, bo właśnie dzięki kwestom ratujemy cenne zabytki a tym samym pamięć o naszych przodkach i historii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto