MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kurz i pyłki. Jak przetrwać sezon pylenia? Nie płacz, tylko sprawdź, jak wygrać trudną walkę z alergią

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Walka z alergią trwa, ale wreszcie znajdziesz sposób!
Walka z alergią trwa, ale wreszcie znajdziesz sposób! Freepik
Jeśli dręczą Cię takie objawy, jak uporczywe kichanie, katar, łzawienie oczu i drapanie w gardle, może to oznaczać, że masz alergię, czyli uczulenie na pyłki roślin. Powszechnie przekonanie, że sezon pylenia i uczuleń na pyłki roślin przypada głównie na wiosnę, nie jest zgodne z prawdą. Co robić, by wygrać nierówną walkę z alergią?

Spis treści

Co to jest alergia?

Alergia to stan, w którym układ odpornościowy niewłaściwie reaguje na substancję z pozoru niegroźną dla organizmu. Substancje, które wywołują reakcję alergiczną, nazywamy alergenami.

W Polsce ponad 40 proc. ludzi zmaga się z różnymi alergiami, a liczba ta szybko rośnie. Jedną z dziesięciu najczęściej spotykanych alergii na świecie jest alergia na pyłki (określana również mianem kataru siennego).

Jednak alergia wziewna to problem całoroczny (roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt) lub sezonowy – (pyłki drzew, traw, zarodniki grzybów pleśniowych).

Na stężenie pyłków wpływa nie tylko pora roku czy dnia, ale także temperatura, wilgotność powietrza i poziom opadów.

Nie tylko na zewnątrz

Okazuje się, że tylko 1 na 10 osób zdaje sobie sprawę, że pyłki roślin stanowią składnik kurzu domowego. Pyłki są tak małe i lekkie, że biorąc pod uwagę ciągłą wymianę powietrza między zamkniętymi pomieszczeniami a środowiskiem zewnętrznym, nie można zapobiec przedostawaniu się ich do naszych domów. Czasem sami wnosimy je do środka na naszych włosach, ubraniach. Przedostają się również na sierści zwierząt domowych.

Jednym z najłatwiejszych sposobów pozbycia się pyłków, jest zmiana obuwia i wierzchniej odzieży po powrocie do domu.

Zmieniając buty i ubranie zaraz po powrocie do domu, ograniczamy prawdopodobieństwo, że rozprzestrzenią się po nim pyłki przyczepione do naszej odzieży i naszego obuwia.

Sprzątaj i nawilżaj

Zanieczyszczone i zbyt suche powietrze w naszych mieszkaniach jest jedną z głównych przyczyn większej podatności na infekcje, zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Błona śluzowa nosa bardzo wysycha w nieodpowiednich warunkach, stając się mniej odporna na wszelkie infekcje, które tą drogą przedostają się do naszego organizmu.

- Urządzenia oczyszczające powietrze z funkcją nawilżania i kontrolą poziomu wilgotności powietrza są w tym okresie szczególnie przydatne i pomagają dbać o zdrowie dzieci – mówi Jolanta Wacławek, lekarz pediatra w Oddziale Hospitalizacji Jednego Dnia, Instytut Matki i Dziecka i dodaje, że w miejscach o stężonym zanieczyszczeniu, występuje więcej alergii wśród dzieci i dorosłych.

Oczyszczacze powietrza z filtrami, wyłapującymi mikroskopijne cząsteczki, takie jak alergeny, bakterie, pyłki czy zarodniki pleśni pomogą w walce z alergią.

Nie obejdzie się też bez częstego, najlepiej codziennego ścierania kurzu ze wszelkich powierzchni. Pamiętajmy o ścieraniu kurzu z kaloryferów (zwłaszcza w sezonie grzewczym)! Z pewnością w walce z roztoczami kurzu domowego pomoże nam nowoczesny odkurzacz, wyposażony w system filtracji, i taki, który nie wznosi kurzu.

Eliminacja alergenów z otoczenia to:

  • lepsze samopoczucie alergika,
  • mniej stosowanych leków,
  • większa aktywność w szkole i w domu,
  • lepsza wydolność oddechowa
  • większe możliwości w aktywności sportowej.

Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kurz i pyłki. Jak przetrwać sezon pylenia? Nie płacz, tylko sprawdź, jak wygrać trudną walkę z alergią - Dziennik Polski

Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto