MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

KRÓTKO: Podsumowana Droga Książęca

JAK
Projekt „Via Ducalis – Droga Książęca”, prowadzony przez cieszyńskie starostwo, został podsumowany.

Od średniowiecza aż do XX w. na całym obszarze Śląska Cieszyńskiego wzniesiono sporo cennych zabytków architektury. Wystarczy wspomnieć o cieszyńskiej Wieży Piastowskiej z XIV w., która do dziś góruje nad miastem, XVI-wiecznym zamku Grodeckich w Grodźcu, drewnianym kościele w Gutach, obecnej dzielnicy Trzyńca w Czechach. Wszystkie ciekawe obiekty połączył wytyczony w 2002 r. szlak turystyczny „Via Ducalis – Droga Książęca”.

Trzy lata później na szlaku znalazły się budowle Śląska Cieszyńskiego leżące w Republice Czeskiej, w powiecie bielskim oraz w Bielsku-Białej. Na szlaku znalazły się aż 42 zabytkowe budynki, które dokładnie opisano w specjalnie w tym celu sporządzonej promocyjnej publikacji składającej się z folderu oraz mapy. Są wśród nich pałace, zamki, kościoły, dwory i muzea (m.in. Muzeum Śląska Cieszyńskiego mieszczące się w pałacu Larischów lub Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich).

Docelowo przy wszystkich obiektach mają stanąć tablice informacyjne. Gotowy jest również multimedialny przewodnik GPS w językach polskim i czeskim. Urządzenie dokładnie wskaże drogę do wybranej budowli oraz w przyszłości przybliży infrastrukturę turystyczną wokół szlaku. Wyposażony weń turysta bez trudu odnajdzie wszystkie warte zobaczenia obiekty. Koncepcja szlaku „Via Ducalis – Droga Książęca” łączy walory krajoznawcze, edukacyjne i kulturowe. Projekt jest finansowany ze środków UE.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto