Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny oszukany na aplikację. Mieszkaniec Cieszyna stracił 130 tys. zł! Oszuści podawali się za pracowników Tesli

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Do cieszyńskich policjantów zgłosił się 39-letni mężczyzna, który został oszukany metodą na inwestycje w kryptowaluty przy wykorzystaniu aplikacji AnyDesk. Oszuści jak zwykle kusili szybkim zyskiem na rynku kryptowalut. Podawali się za przedstawicieli Tesli, firmy na czele której stoi znany z zamiłowania do kryptowalut Elon Musk. Pokrzywdzony stracił ponad 96 000 złotych i 10 000 euro.

Kolejny oszukany na aplikację kryptowalutową. Mieszkaniec Cieszyna stracił 130 tys. zł!

Typowe oszustwa inwestycyjne zawierają kuszącą obietnicę zysku poprzez inwestycje w akcje, obligacje, kryptowaluty, rzadkie metale, zagraniczne inwestycje gruntowe lub alternatywne źródła energii. Tym razem ofiarą oszustów padł 39-letni mieszkaniec powiatu cieszyńskiego. Z pokrzywdzonym skontaktował się mężczyzna, który obiecywał szybkie wzbogacenie się na rynku kryptowalut poprzez inwestycje w kryptowaluty BitQT na platformie EuroTradeInvest.

- Oszuści zapewniali, że pozyskają dla pokrzywdzonego łatwe zyski związane z inwestycjami. Zapewnili też o tym, ze będą „pomagać”, jednak w tym celu konieczne jest zainstalowanie programu AnyDesk. Jest to program, który służy do zdalnego sterowania komputerem lub urządzeniem mobilnym na przykład telefonem. Zwykle program ten jest używany przez informatyków w celu zdalnej obsługi komputerów lub innych urządzeń. Jednak coraz częściej wykorzystywany jest przez oszustów, którzy po namówieniu ofiary do zainstalowania go wykorzystują AnyDesk w celu przejęcia kontroli nad naszym urządzeniem i uzyskania dostępu do aplikacji bankowej - wyjaśniają mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Cieszynie.

Oszust, mając dostęp do naszego urządzenia (telefonu), za pośrednictwem AnyDesk widzi wszystkie informacje, które pojawiają się na telefonie, w tym treści SMS-ów potwierdzających transakcje. Sam też może sterować za nas urządzeniem. Tak było i w tym przypadku.

- Oszust po uzyskaniu dostępu do telefonu pokrzywdzonego wykorzystał aplikację do kradzieży zaoszczędzonych pieniędzy czy zaciągnięcia kredytów: wszystko na kwotę ponad 96 tysięcy złotych i 10 tysięcy euro - dodają funkcjonariusze.

Niestety odzyskanie utraconych w ten sposób pieniędzy jest bardzo trudne. Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, w tym instalowaniu oprogramowania. Pamiętajmy, że cel oszustów jest prosty - wyłudzenie środków pod pretekstem szybkiego zysku i zaciąganie kredytów na nasze dane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto