Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kino na Granicy: do Cieszyna zjadą kinomani z całej Polski i Czech

Andrzej Drobik
Kino na Granicy od piątku w Cieszynie
Kino na Granicy od piątku w Cieszynie Inf. pras.
Już w piątek rusza kolejna edycja największego przeglądu filmowego w regionie - Kino na Granicy. Po raz kolejny projekcje kinowe, spotkania z twórcami i koncerty na kilka dni opanują Cieszyn i Czeski Cieszyn.

- W zeszłym roku odwiedziło nas około 1,5 tysiąca widzów. Mamy nadzieję, że uda nam się pobić ten wynik. Natomiast już dzisiaj możemy powiedzieć, że do Cieszyna przyjedzie rekordowa liczba twórców. Tylko z Polski swój udział zapowiedziało ponad 70 gości, którzy spotkają się z widzami Kina na Granicy przy okazji pokazów swoich filmów - mówi Karolina Kazuła, dyrektor ds. marketingu i promocji Kina na Granicy.

W piątek wieczorem w Cieszynie rozpocznie się wydarzenie, które na kilka następnych dni opanuje oba brzegi Olzy. Kino na Granicy to przegląd filmowy, który każdego roku gromadzi wokół siebie wielbicieli kina niszowego, nieoczywistego i ambitnego. Cieszyn i Czeski Cieszyn już po raz dziewiętnasty zaprosiły kinomanów na filmową majówkę. W tym roku, oprócz znanych produkcji, uczestnicy będą mogli doświadczyć także dzieł filmowych mniej znanych, ale starannie wyselekcjonowanych przez organizatorów.

W tym roku swoją obecność nad Olzą potwierdzili bohaterowie retrospektyw - Karolina Gruszka, Allan Starski, Milan Lasica oraz Karel Roden. Wśród gości także twórcy najgłośniejszych tytułów ostatnich miesięcy, m.in. Dorota Kolak, Izabela Kuna, Arkadiusz Jakubik czy Maria Sadowska, którzy spotkają się z widzami przy okazji projekcji takich filmów jak: „Sztuka kochania”, „Powidoki”, „Wołyń”, „Maria Curie” czy „Zjednoczone Stany Miłości”. W programie nie zabraknie również najnowszych produkcji z Czech i Słowacji - „Bába z ledu” (Bohdan Sláma), „Masaryk” (Julius Ševčík) czy „Piata loď “(Iveta Grófová).

Po zeszłorocznym przeglądzie twórczości łódzkiej filmówki przyszedł czas na retrospektywę FAMU. Ta jedna z najstarszych szkół filmowych na świecie zasłynęła z autorskiej twórczości studentów i dającej im przestrzeń do realizacji kadry dydaktycznej. Uznanie zdobyła nie tylko dzięki wielu świetnym filmom studenckim, które zebrały niezliczoną ilość nagród i uznanie na międzynarodowych festiwalach, ale także dzięki temu, że gościła zagranicznych pedagogów, jak np. Jean-Claude Carriére oraz oferowała studia dla obcokrajowców. Spośród jej sławnych absolwentów należy wymienić Agnieszkę Holland, Emira Kustiricę, Gorana Paskaljevicia, jak również popularnych twórców czeskich - zdobywcę Oscara Miloša Formana, pisarza Milana Kunderę czy fotografa Tono Stano.

Jak na dojrzałe kino przystało, nie zabraknie „mocnych”, ale niezwykle aktualnych tematów. Organizatorzy zwracają uwagę na cykl „Buntownicy i chuligani”, stawiając pytanie - kim byli kiedyś, a kim są dzisiaj bohaterowie wchodzący w kolizję z prawem i ustrojem.

Kino na Granicy potrwa nad Olzą do 3 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto