Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kampania "Życie po śmieciach"

Redakcja
Zapraszamy do lektury zapisu czaty ekologicznego z Gabrielą Lenartowicz, prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - czat związany z kampanią "Życie po śmieciach".

Moderator: Witamy na czacie Gabrielę Lenartowicz.
Gabriela_Lenartowicz: Witam wszystkich internautów.

~tolka: jeżeli ktoś podrzuca śmieci do nie swojego kubła - to czy są za to jakieś konsekwencje?
Gabriela_Lenartowicz: Nie ma takiego wykroczenia. Osoba, której podrzucono czyjeś śmieci może dochodzić roszczeń na drodze cywilnej.

~aaaaaaa: Pani prezes czy więcej zdziałamy w kwestii proekologicznej na gruncie mikrolokalnym czy w rządzie i ministerstwach?
Gabriel_Lenartowicz: Zależy czego dotyczy działanie. Jeśli będziemy integrować się w sprawach lokalnych, będziemy mieli również sile przebicia się wyżej.

~tolka: jak wysoką karę otrzyma ktoś wyrzucający śmieci w lesie?
Gabriela_Lenartowicz: Może dostać mandat za zaśmiecanie, a grzywny są do 500 zł w polskim systemie prawnym.

~zgrywus:dzikie wysypiska na dąbrowskiej Pogorii istnieją już od wielu lat - nawet powstała o tym praca mag. na WNoZ, i mimo że różne służby były informowane - to efekt mizerny!
Gabriela_Lenartowicz: To kwestia siły nacisku społeczności lokalnej. My finansujemy likwidacje dzikich wysypisk, jeśli gmina wyrazi taka wole. Pod warunkiem, że udowodni, iż z należytą starannością ścigała sprawców. Najlepiej jest jednak, by były takie uregulowania, dzięki którym nie opłacałoby się wyrzucanie śmieci do lasu. Takie uregulowanie proponuje ustawa, która jest obecnie procedowana w sejmie i która była przedmiotem naszej dzisiejszej debaty.

~Izydor90: Mam pytanie - czemu nie ma w szkołach porządnej edukacji proekologicznej i na temat gospodarki śmieciowej? Może fundusz powinien szkolić kadry nauczycieli przyrody w tym zakresie. Pytam, bo sam chodzę do liceum i widzę jak mało kto w ogóle wie cokolwiek na ten temat.
Gabriela_Lenartowicz: Fundusz nie zajmuje się szkoleniami, ale finansuje edukacje ekologiczna dzieci i młodzieży. Jeśli nauczyciele maja za mało wiedzy, to szkoła może zaangażować ekspertów. Aczkolwiek jest przykre, że nauczyciele tej wiedzy nie maja z własnego zainteresowania.

~g1980: Co zrobić, by obniżyć emisję co2 w górach w naszych Beskidach. Tam nie da się oddychać jak jest smog!!!!!
Gabriela_Lenartowicz: Po pierwsze z danych porównawczych wynika, ze źródłem smogu są śmieci spalane w piecach. Przykład Pszczyny pokazuje, ze system opłat za utylizacje odpadów, której wysokość jest niezależna od ilości tych odpadów jest stała oplata, która powoduje, ze pszczynianie nie pala śmieci w piecach i maja czystsze powietrze. A na przykład na Żywiecczyznie, gdzie najmniej odpadów trafia do kubłów powietrze jest najgorsze.

~tomaszekB: skoro śmiecimy to winna jest najprawdopodobniej edukacja, uświadomienie u najmłodszych, bo starszych już nie zmienimy - a więc tego typu akcja powinna nie być w DZ, tylko w Płomyku czy innym świerszczyku. nie uważa Pani?
Gabriela_Lenartowicz: Dzieci i młodzież swoja droga trzeba edukować na zasadzie kindersztuby, a dorosłym trzeba zwyczajnie dostarczać rzetelnych informacji. To prawda, ze u dorosłych nie jest to sprawa nawyków, ale kalkulacji. Ale tez powszechnie panujących, akceptowalnych zachowań. Czasami stworzenie takiej sytuacji, ze po prostu nie wypada.

~karbid_: Jeszcze jedno krótkie pytanie - inwestować z kompostownie i biogazownie śmieciowe czy wysypiska i wywózkę?
Gabriela_Lenartowicz: Przede wszystkim w kompostownie i biogazownie. Wysypisk mamy dość, a poza tym musimy zgodnie z wymaganiami unijnymi zmniejszać ilość odpadów trafiających na wysypiska.

~internauta: Gdzie w województwie śląskim są najbardziej niebezpieczne składowiska odpadów?
Gabriela_Lenartowicz: U nas w woj. śląskim akurat mamy składowiska odpadów komunalnych zgodne z wymogami, ale generalnie składowiska odpadów komunalnych ze swej istoty stanowią zagrożenie. Oczywiście nie mówimy tu o składowaniu odpadów niebezpiecznych, bo to jest temat na inną dyskusję.

~olka_1: Słyszałem że w komisji do tych spraw przewodniczy śląska posłanka Danuta Pietraszewska. Czy to oznacza, że będzie nam jako regionowi łatwiej przepchnąć zapisy, atrakcyjne dla problemów śląska?
Gabriela_Lenartowicz: Pani poseł ze względu na to, ze dobrze zna zarówno tematykę odpadów komunalnych jak i problemy Śląska będzie na pewno naszym najlepszym ambasadorem w tej komisji. Pani poseł z tego, co mi wiadomo będzie uczestniczyła w czacie w najbliższy poniedziałek, zatem będzie można ja osobiście zapytać.

~karbid_: No cóż - nie bójmy się powiedzieć - Wszyscy chcą spalarni i kompostowni ale nikt nie chce u siebie niedaleko domu. Nie boicie się, że to jest nie do pokonania?
Gabriela_Lenartowicz: To jest do pokonania. Strach przed nieznanym jest rzeczą ludzką, tak samo jak niechęć do inwestycji niedaleko domu. Ale strach bierze się najczęściej z niewiedzy i da się go zminimalizować właśnie dostarczając rzetelna wiedzę. Przykładem jest chociażby akceptacja społeczna dla spalarni w krajach Europy Zachodniej. Tam ludzie tez się bali, a w tej chwili wiedza jak to działa i się nie boja. Na ten strach nie można się obrażać, tylko cierpliwie i uczciwie wyjaśniać. Mieszkańcy muszą mieć poczucie, ze współdecydują o swoim otoczeniu a przez to o jakości swojego życia.

~Butwiejąca_reklamówka: Ostatnie pytanie. Skąd pani pochodzi i czy na przykładzie swojej miejscowości ma pani coś do polecenia? (Student Ochrony środowiska)
Gabriela_Lenartowicz: Pochodzę z Katowic, ale obecnie mieszkam w małym nadgranicznym miasteczku, gdzie wszyscy moi sąsiedzi segregują odpady (ze mną włącznie). Wytworzył się taki klimat, ze wstyd by było tego nie robić.

Moderator: Dziękujemy za udział w czacie.
Gabriela_Lenartowicz: Dziękuje za pytania i pozdrawiam wszystkich internautów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kampania "Życie po śmieciach" - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto