Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesienne sadzenia

ELWIRA
Natura obdarowała nas 32 gatunkami śliw, ale w Europie uprawiany jest tylko jeden z nich znany pod nazwą Prunus domestica, czyli śliwa domowa. Spotykanych jest kilkadziesiąt odmian tego gatunku różniących się kolorem ...

Natura obdarowała nas 32 gatunkami śliw, ale w Europie uprawiany jest tylko jeden z nich znany pod nazwą
Prunus domestica, czyli śliwa domowa. Spotykanych jest kilkadziesiąt odmian tego gatunku różniących się kolorem miąższu i skórki, wielkością owoców, porą dojrzewania, mrozoodpornością oraz wrażliwością na choroby.

W ogrodzie przydomowym lub na działce warto mieć kilka odmian śliw dojrzewających w różnych porach roku, tj. od połowy lipca aż do października. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się własnymi, świeżymi owocami przez całe lato i jesień.

Jedną z najwcześniej dojrzewających odmian śliw jest "Herman". Już pod koniec lipca i w pierwszych dniach sierpnia możemy zajadać się owocami wyglądem przypominające węgierki. Śliwki tej odmiany są granatowe z jasnym nalotem. Miąższ zielonkawo-żółty, słodki i zwarty łatwo odchodzi od pestki. Warto dodać, że drzewa tej odmiany są wytrzymałe na mróz i mało wrażliwe na groźną chorobę śliw - szarkę.
Gdy kończy się zbiór owoców odmiany "Herman" zaczynają dojrzewać śliwy znane pod nazwą "Earlyblue". Zaletą tej odmiany jest duża wytrzymałość na mrozy, tolerancyjność na szarkę i stopniowe dojrzewanie owoców, które zbieramy przez około dwa tygodnie aż do połowy sierpnia. Owoce "Earlyblue" są średniej wielkości typu węgierki o smacznym, soczystym miąższu, łatwo oddzielającym się od pestki.

Dla tych, którzy chcą delektować się smakiem węgierek już pod koniec sierpnia najodpowiedniejsza będzie "Węgierka Dąbrowicka". Odmiana ta dla obfitego owocowania wymaga zapylaczy, a zatem kupując drzewka śliw należy o tym pamiętać, by odpowiednio dobrać odmiany. Średniej wielkości owoce są kulistoowalne, granatowe z mocnym woskowym nalotem. Miąższ żółto-zielony, ścisły, aromatyczny i bardzo smaczny zadowoli każde podniebienie.

Do typowo amatorskiej uprawy polecana jest jedna z najsmaczniejszych śliw znana pod nazwą "Renkloda Altana". W sierpniu dojrzewają bardzo duże, okrągłe owoce o żółtej skórce pokrytej różowo-fioletowym rumieńcem. Ich miąższ należy do najsmaczniejszych i najdelikatniejszych. Wyróżnia go wspaniała słodycz i orzeźwiająca kwaskowatość tworzące razem duet doskonały. Drzewa tej odmiany rosną silnie, toteż warto zostawić dla nich w ogrodzie trochę więcej miejsca. Do atutów należy także zaliczyć fakt, że owoce tej renklody nie chorują na szarkę.

Co lubią drzewka

Warto pamiętać o tym, że śliwy pośród wszystkich gatunków drzew owocowych najlepiej tolerują gleby wilgotne, a nawet podmokłe. Najsmaczniejsze owoce rodzą drzewka posadzone na glebach gliniastych i gliniasto-piaszczystych zasobnych w wodę. A zatem sadząc młode drzewka pamiętajmy, że zaprawiając dołki żyzną ziemią warto dodać do niej trochę gliny po to, by zapewnić posadzonym śliwom optymalne warunki wzrostu. A ponieważ drzewka sadzone jesienią mają wokół korzeni dużo więcej wilgoci niż te sadzone wiosną, warto znaleźć czas właśnie teraz, jesienią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto