MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Izba Jerzego Kukuczki zbiera na remont

JVL
Mat. Pras.
Chętnie odwiedzana Izba Kukuczki w Istebnej potrzebuje remontu. Pieniądze na ten cel zbierane są przez portal crowdfundingowy.

Izba upamiętniająca Jerzego Kukuczkę w Istebnej potrzebuje pieniędzy na remont. Postanowiono je pozyskać poprzez crowdfunding, czyli formę społecznościowego finansowania projektów. Fundacja Wielki Człowiek, która opiekuje się Izbą Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej, skorzystała z portalu internetowego polakpotrafi.pl.

- Zorganizowaliśmy zbiórkę na remont Izby Pamięci Jerzego Kukuczki. Do realizacji celu potrzeba nam 10.900 złotych. Jeżeli nie uda nam się zebrać tej sumy w określonym terminie, to pieniądze wrócą do darczyńców - wyjaśnia Wojtek Kukuczka, syn największego polskiego himalaisty i prezes Fundacji Wielki Człowiek.

Izba Kukuczki mieści się w jego rodzinnym domu. Założyła ją w 1997 roku żona himalaisty, Cecylia Kukuczka. Aby muzeum mogło dalej działać i by zwiększyć jego potencjał, potrzebny jest poważny remont. Zebrane pieniądze mają pozwolić na wymianę podłogi we wnętrzu izby, zakup nowych drzwi wejściowych oraz remont przedsionka - po to, aby dostosować muzeum do potrzeb zwiedzających oraz poszerzenia ekspozycji.

Kwota w wysokości prawie 11 tys. zł potrzebna jest na wykonanie jedynie podstawowych prac. Jeżeli jednak uda się pozyskać większą sumę pieniędzy, zostaną one przeznaczone na promocję Izby Pamięci, czyli druk plakatów, ulotek oraz stworzenie lepszego oznakowania mogącego przyciągnąć turystów z pobliskich szlaków. Poza tym Wojciechowi Kukuczce marzy się stworzenie audio-przewodnika po Izbie Pamięci, oraz przewodnika multimedialnego, który pozwoliłby na uzupełnienie ekspozycji o elementy multimedialne.

Osoby, które postanowią wesprzeć remont izby, otrzymają od Fundacji Wielki Człowiek prezenty. Zależnie od wpłaconej sumy będą to publikacje o Jerzym Kukuczce, zdjęcia archiwalne, znaczki pocztowe z kolekcji olimpijskiej czy udział w prelekcji Cecylii Kukuczki pt. „Korona Himalajów Jerzego Kukuczki”.

Istebniańska izba działa w sposób niekomercyjny, jej zadaniem jest podtrzymanie pamięci oraz popularyzowanie osiągnięć złotej dekady polskiego himalaizmu.

Jerzy Kukuczka zginął tragicznie 24 października 1989 r., podczas wejścia na Lhotse. Próbował wspiąć się legendarną, niezdobytą wówczas południową ścianą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto