Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Herbata z Ustronia wycofana z Lidla. Zawiera niebezpieczną substancję [OŚWIADCZENIE Mokate]

TK
GIS / Herbata Lord Nelson
Główny Inspektor Sanitarny alarmuje: herbata Lord Nelson wycofana z Lidla. Co jest powodem takiej decyzji? GIS w ostrzeżeniu zwraca uwagę, że herbata ziołowa Lord Nelson w piramidkach sort. lipa 30 g zawiera niebezpieczną substancję, która stanowi zagrożenie dla zdrowia. Sieć Lidl i firma Mokate w takiej sytuacji są zmuszone do wycofania z obrotu handlowego partii przed którą ostrzega GIS.

Herbata Lord Nelson wycofana z Lidla. Zawiera niebezpieczną substancję

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed partią herbaty ziołowej w piramidkach sort. lipa 30 g marki Lord Nelson. Jak informuje GIS - herbata ziołowa zawiera substancje groźne dla zdrowia konsumentów.

Tym samym partia herbaty Lord Nielsen zostaje wycofana z obrotu handlowego przez:

 • Lidla,
 • firmę Mokate S.A.

Co jest powodem takiej decyzji? Herbata Lord Nelson i poziom alkaloidów pirolizydynowych, który jest w niej zawarty może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów - informuje GIS.

Ostrzeżenie dotyczy produktu pn. Lord Nelson - herbatka ziołowa w piramidkach sort. lipa 30 g

 • Numer partii: L080119340 A
 • Data min. trwałości: 01.2021
 • Producent: Mokate S.A, ul. Katowicka 265a, 43-450 Ustroń
 • Kraj pochodzenia: Polska

Tak wygląda ta herbata, zobacz zdjęcia pudełka:

Produkt można zwrócić w każdym sklepie Lidl:

 • zrobić to można bez okazania paragonu,
 • Lidl zwróci koszty zakupu.

Czym są alkaloidy pirolizydynowe zawarte w herbacie Lord Nelson?

Alkaloidy pirolizydowe to związki, które silnie pobudzają:

 • ośrodkowy uklad nerwowy,
 • korę mózgową.

Narażanie organizmu na długoterminowy wpływ alkaloidów może być zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego ze względu na ich potencjalną rakotwórczość - twierdzą eksperci EFSA.

Ponadto alkaloidy przyczyniać się mogą do:

 • zaburzeń koordynacji ruchowej,
 • powodować biegunkę.

Oświadczenie Mokate

LIDL i Mokate SA wycofują ze sklepów produkt o nazwie Lord Nelson herbatka ziołowa w piramidkach sort. lipa 30 g o numerze partii L08011940 A (wyprodukowano 5904 kartoniki) z datą minimalnej trwałości: 01.2021. Powodem tej decyzji jest wykrycie w jednej partii podwyższonego poziomu alkaloidów pirolizydynowych (substancji naturalnie występujących w roślinach). Działanie jest podyktowane dobrą praktyką produkcyjną i dbałością o najwyższe standardy jakości.

Bezpieczeństwo konsumentów i żywności jest dla nas najważniejszym priorytetem, dlatego też prowadzimy ciągłe badania surowców jak i naszych produktów. Działania jakie podjęliśmy mają na celu ochronę naszych Klientów. Przepraszamy za wszelkie niedogodności. Zapewniamy, że nieustannie dążymy do utrzymania jak najlepszej jakości naszych produktów.

Wszystkie nasze produkty powstają zawsze przy zachowaniu szczególnej staranności i dbałości o najwyższe standardy. Nie tylko spełniamy wszelkie obowiązujące normy, ale sami narzucamy wszystkim etapom naszych działań najsurowsze kryteria oceny. Dobro naszych konsumentów niezmiennie jest dla nas najwyższą wartością. Naszym kluczowym kryterium jest przestrzeganie wszelkich obowiązujących obostrzeń prawnych i wyznaczanie najwyższych standardów. Dlatego też niezwłocznie podjęliśmy szereg dodatkowych działań kontrolnych naszych dostawców w celu wyjaśnienia niezgodności.

Mokate niezmiennie rozwija procesy zarządzania jakością, a także posiada potwierdzone certyfikatami wdrożone najlepsze systemy: BRC, IFS, ISO 22000, ISO 9001. Pragniemy zwrócić Państwa uwagę, że badania, które przeprowadzamy zarówno w naszych laboratoriach, jak i akredytowanych ośrodkach kontrolnych, są badaniami krzyżowymi. Oznacza to, że kontrolujemy jakość zarówno samych surowców, jak i mieszanek oraz wyrobów gotowych.


Poznaj również oświadczenie Lidl Polska.

Oświadczenie Lidl Polska nadesłane do redakcji:

Zgodnie z polityką jakościową firmy Lidl, regularnie kontrolujemy nasze produkty w celu zapewnienia bezpiecznej żywności naszym klientom. Jedno z takich badań wykazało przekroczenie naszych wewnętrznych wytycznych dotyczących alkaloidów pirolizydynowych w 1 partii herbaty Lord Nelson Lipa o smaku cytryny z miodem. W związku z tym podjęliśmy decyzję o prewencyjnym wycofaniu z rynku tej 1 partii produktu 22 marca br. Było to dobrowolne działanie Lidl Polska jako świadomego uczestnika rynku dbającego o zdrowie i bezpieczeństwo klientów. Warto podkreślić, że takie działania wykraczają poza wytyczne polskiego prawa.
Chcielibyśmy podkreślić, że rocznie przeprowadzamy ponad 7500 badań w niezależnych, akredytowanych laboratoriach. Jakość produktów kontrolujemy na każdym etapie łańcucha dostaw. Współpracujemy tylko z zaufanymi dostawcami, od których wymagamy certyfikatów jakościowych, takich jak IFS czy BRC - wszyscy dostawcy produktów marek własnych dla Lidl Polska mają takie certyfikaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto