Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Górnicy umierają młodo - szokujące statystyki WUG. Powtarza się głównie jedna przyczyna i nie są to wypadki

ATRI
Górnicy umierają młodo. Szokujące statystyki Wyższego Urzędu Górniczego. Kliknij w kolejne zdjęcie >>>
Górnicy umierają młodo. Szokujące statystyki Wyższego Urzędu Górniczego. Kliknij w kolejne zdjęcie >>>
Śląskie. Wyższy Urząd Górniczy opublikował statystyki dotyczące zgonów w górnictwie. Niepokojącym zjawiskiem są zgony naturalne wśród pracowników poniżej 40. roku życia, a nawet w grupie wiekowej 21-30 lat. Co się dzieje? Specjaliści wyjaśniają.

Wyższy Urząd Górniczy opublikował szeroki dokument podsumowujący różne sprawy związane z górnictwem. Wśród nich znalazła się analiza zgonów naturalnych odnotowanych w latach 2015-2019 według grup wiekowych, która wykazała interesujące dane.

- Niepokojącym zjawiskiem są zgony naturalne wśród pracowników poniżej 40 lat, a nawet w grupie wiekowej 21-30 lat - mówią specjaliści WUG. - W 2019 roku na 12 zgonów naturalnych aż 3 dotyczyły pracowników poniżej 40 lat, w tym 2 w grupie wiekowej 21-30 lat - dodają.

Analiza zgonów naturalnych wykazała również, że dominującą grupę stanowili mimo wszystko pracownicy w wieku powyżej 50 lat. W analizowanym okresie, na 54 zgony, 28 (51,8%) odnotowano w tej właśnie grupie wiekowej. Drugą grupą wiekową pod względem liczby zgonów, w której odnotowano 18 zgonów (33,3%) byli pracownicy w przedziale wiekowym 41–50 lat.

Górnicy umierają młodo. Szokujące statystyki Wyższego Urzędu Górniczego. Kliknij w kolejne zdjęcie >>>

Górnicy umierają młodo - szokujące statystyki WUG. Powtarza ...

Co jest przyczyną zgonów naturalnych wśród górników?

- Przemysł wydobywczy, w szczególności górnictwo węgla kamiennego, należy do środowiska pracy potencjalnie najbardziej niebezpiecznego ze względu na występujące zagrożenia naturalne oraz złożoność procesu technologicznego, dotyczącego między innymi udostępniania złoża, wydobycia i transportu. W zawód górnika jest wpisane ryzyko, zarówno przewidywalne, jak i nieprzewidywalne - mówią eksperci WUG-u.

Górnicy są mocno narażeni na wysiłek fizyczny, zapylenie i wysoką temperaturę. To zawód, w którym do trudnych warunków, dochodzi również stres, co sprawia, że stan zdrowia górników powinien być sprawdzany w sposób szczególny. Ich praca wykonywana jest często w skrajnie trudnych warunkach, coraz częściej w podwyższonej temperaturze, w atmosferze uboższej w tlen niż powietrze atmosferyczne, dodatkowo silnie zapylonej i charakteryzującej się wysoką wilgotnością.

- Główną przyczyną zgonów naturalnych zarejestrowanych w latach 2015-2019 był zawał mięśnia sercowego z następową ostrą niewydolnością krążeniowo-oddechową - podaje Wyższy Urząd Górniczy.

Lista kopalń do likwidacji w Śląskiem. Te zakłady wkrótce przestaną istnieć.

LISTA kopalń w woj. śląskim, które zostaną wkrótce zlikwidow...

Co ciekawe, choć równie niepokojące, analizowane zgony naturalne dotyczyły również pracowników, którzy zmarli w ciągu miesiąca od dnia ostatnich badań lekarskich.

- Obecne wymagania prawne, dotyczące prowadzenia badań lekarskich pracowników oraz zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami nie nakładają na pracodawcę obowiązków w zakresie wykonywania działań profilaktycznych, zmierzających do ograniczenia liczby gonów naturalnych - podaje WUG.

Jak mówią specjaliści, wzrost liczby zgonów naturalnych z powodu niewydolności krążeniowo-oddechowej, powinien skłonić pracodawców do podjęcia określonych działań profilaktycznych. Dodatkowe działania profilaktyczne w zakresie ochrony zdrowia pracowników powinny być powiązane z działaniami nałożonymi na pracodawcę odpowiednimi przepisami.

Zobacz w galerii dokładne statystyki WUG-u. Są przerażające. Ten wiek daje do myślenia

Zagadnienie zgonów naturalnych w górnictwie omawiane było na XLIII posiedzeniu, powołanej przez Prezesa WUG Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie, która jest jego organem opiniodawczo-doradczym. W skład Komisji wchodzą przedstawiciele górniczych przedsiębiorców, środowiska naukowego, związków zawodowych, oraz innych instytucji związanych z górnictwem. Do zadań Komisji należy, między innymi, przygotowywanie i przedkładanie prezesowi WUG stanowisk i opinii dotyczących stanu bezpieczeństwa pracy w górnictwie.

W związku z faktem, że analiza zgonów naturalnych w górnictwie wskazuje, że główną ich przyczyną był zawał mięśnia sercowego i ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa, Komisja uznała za niezbędne podjęcie prac badawczych umożliwiających opracowanie metodyki badań prewencyjnych w celu ograniczenia zgonów naturalnych w górnictwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto