Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Górale byli z Tułu

WOJCIECH TRZCIONKA
Bożena i Bogusław Chorążowie od lat poszukują na Śląsku Cieszyńskim śladów osadnictwa. Foto:WOJCIECH TRZCIONKA
Bożena i Bogusław Chorążowie od lat poszukują na Śląsku Cieszyńskim śladów osadnictwa. Foto:WOJCIECH TRZCIONKA
Małżeństwo archeologów z Muzeum w Bielsku-Białej, Bożena i Bogusław Chorążowie, odkryli na Tule prehistoryczną osadę obronną powstałą 2700 lat temu. To sensacyjne znalezisko, bo dotychczas archeolodzy nie wiedzieli, że ...

Małżeństwo archeologów z Muzeum w Bielsku-Białej, Bożena i Bogusław Chorążowie, odkryli na Tule prehistoryczną osadę obronną powstałą 2700 lat temu.
To sensacyjne znalezisko, bo dotychczas archeolodzy nie wiedzieli, że w epoce żelaza ludzie osiedlali się w Beskidzie Śląskim. Jak wynika z badań, na Tule znajdowała się 3-hektarowa, jedna z największych i najwyżej położonych osad obronnych w polskich Karpatach (221 metry n.p.m.) z czasów kultury łużyckiej. Powstała we wczesnej epoce żelaza pomiędzy 750-400 rokiem przed naszą erą.

Miała bardzo duże znaczenie strategiczne. Znajdowała się u wylotu z Przełęczy Jabłonkowskiej, jednego z ważniejszych przejść przez Karpaty i na przedpolu Bramy Morawskiej. Składała się na całą sieć osadniczą. - Z racji tego, że osada znajdowała się w Beskidzie Śląskim, żyjących tutaj ludzi można ostrożnie nazwać pierwszymi góralami z epoki żelaza - przekonuje Bogusław Chorąży. Archeolog bardzo liczy, że w przyszłym roku badania na Tule będą kontynuowane.

Ceramika jako dowód

Ludzie, którzy żyli w osadzie trudnili się uprawą ziemi, zbieractwem, łowiectwem, tkactwem. Mieszkali w półziemiankach. Archeolodzy znaleźli nawet fragmenty takich domostw oraz olbrzymią ilość kawałków naczyń glinianych. Na stanowisku znaleziono też ciężarki tkackie zwane przęślikami i kawałki żelaznego żużlu świadczące o tym, że w osadzie już bardzo wcześnie wytapiano metal. Ciekawostką jest gliniane kółeczko, które mogło stanowić fragment zabawki. Przy wykopaliskach archeologom pomagali studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na zdjęciu Adam Wąsowski pokazuje fragmenty odkrytej ceramiki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto