Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Franciszek Józef w Cieszynie jako atrakcja

Łukasz Klimaniec
Wisła w amfiteatrze ma odlaną z brązu postać Stanisława Hadyny. Cieszyn może mieć cesarza
Wisła w amfiteatrze ma odlaną z brązu postać Stanisława Hadyny. Cieszyn może mieć cesarza arc
Informacja o pomyśle powrotu Franciszka Józefa do Cieszyna wywołała spore poruszenie. - Nie chodzi o pomnik, a odlaną z brązu figurę turystyczną cesarza - prostują pomysłodawcy

W minionym tygodniu za Polską Agencja Prasową podaliśmy informację o propozycji wzniesienia pomnika cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa I, jaka została złożona w ramach budżetu obywatelskiego miasta Cieszyna. Po naszym artykule skontaktowała się z nami Teresa Pawłowska z Cieszyna, autorka tej propozycji, prostując, że nie chodzi o pomnik, ale o... figurę turystyczną odlaną z brązu, która mogłaby być atrakcją turystyczną Cieszyna. Pani Teresa zwraca uwagę, że podobne figury historycznych postaci znajdują się w wielu różnych miastach Polski i cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Przykładów daleko nie trzeba szukać - Wisła ma postać Stanisława Hadyny, który jest atrakcją amfiteatru, a w Jaworzu znajduje się pomnik-ławeczka hrabiego Maurycego Saint Genois.

- Początkowo chciałam zaproponować postaci z brązu trzech braci. Ale po przeanalizowaniu kosztów doszliśmy do wniosku, że lepiej zrobić odlew jednej postaci - wyjaśnia.

Dlaczego Franciszek Józef? Pani Teresa uważa, że cieszyniacy są pozytywnie nastawieni do cesarza, któremu miasto wiele zawdzięcza. Cesarz często przyjeżdżał nad Olzę i dobrze się kojarzy.

Irena Suchy z Cieszyna, poetka, przewodniczka beskidzka i terenowy, pilot wycieczek zagranicznych uważa, że postawienie takiej figury turystycznej w mieście do dobry pomysł.
- Ludzie, którzy mieszkają w Cieszynie, ale nie cieszyniacy od urodzenia, wypominają, że za czasów Franciszka Józefa to był zabór. To nieprawda. Od 1653 roku byliśmy pod panowaniem Austrii. Kraków i Lwów były pod zaborem, ale tam nie narzekali, bo miasta miały znakomite kontakty z Wiedeńskim Uniwersytetem - przypomina.

Zwraca uwagę, że Cieszyn swą architekturę zawdzięcza właśnie Austrii. M.in. budynek teatru, jaki powstał według projektu architektów wiedeńskich.

- Gdy księżna Elżbieta Lukrecja zmarła bezpotomnie, Księstwo Cieszyńskie przeszło pod panowanie Austrii. Nad Olzą były szkoły polskie i niemieckie, panowała swoboda. Cesarz Franciszek Józef kochał Cieszyn. Często tu przejeżdżał na polowania, bywał na Zamku. Mieszkańcy kochali go - uważa.

Franciszek Józef był w Cieszynie czterokrotnie - w 1851, 1880, 1890 i 1906 roku.
Budowa takiej figury turystycznej to jedna z 15 propozycji w ramach budżetu obywatelskiego Cieszyna (wynosi 300 tys. zł). Mieszkańcy wyłonią projekty do realizacji w głosowaniu, które odbędzie się między 13 a 20 października. Ogłoszenie wyników 14 listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto