Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fest Wisła: 300 osób w rzece w ramach festiwalu zorganizowanego przez Klub Gaja

Witold Kożdoń
Podobnie jak przed rokiem i tym razem około 300 osób weszło do rzeki Wisły podczas festiwalu Fest Wisła zorganizowanego przez Klub Gaja. Ekolodzy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę m.in. na tematykę związaną z czystością wód w rzekach, które w Polsce są głównymi źródłami wody pitnej, a jednocześnie ważnymi korytarzami ekologicznymi zapewniającymi zwierzętom możliwość swobodnego przemieszczania się.

- Wiślański festiwal to jeden z elementów naszego dużego programu "Zaadoptuj rzekę", skierowanego do szkół, samorządów, organizacji pozarządowych. Zależy nam bowiem, by ludzie na nowo odkrywali lokalne rzeki. Żeby nie odwracali się od nich plecami. Rzeki potrafią być groźne, ale gdy są czyste, mogą też podnosić jakość życia - mówił Jacek Bożek z Klubu Gaja.
Tegoroczny festiwal upłynął pod hasłem "Rzeka dla ludzi i zwierząt". W sobotę publiczność zgromadzona w wiślańskim amfiteatrze oglądała ekologiczne filmy edukacyjne o polskich rzekach. W niedzielę odbył się tam wernisaż wystawy zdjęć z konkursu "Temat: rzeka". Przez cały weekend ekolodzy rozdawali też informatory i ulotki na temat projektu "Zaadoptuj rzekę". Na finał przygotowali happening "Rzeka dla ludzi i zwierząt". W niedzielę po południu w Wiśle stanęła kolorowa instalacja przedstawiająca m.in. słońce i księżyc oraz ryby i ptaki. Między elementami scenografii rozpięto kolorowe szarfy, mające symbolizować powiązania między różnymi elementami świata natury. Do pochwycenia długich kolorowych szarf ekologom i pomagającym im dzieciom udało się nakłonić kilkadziesiąt osób. Inni weszli do wody, by z bliska obserwować przedsięwzięcie. Na koniec do rzeki wspólnie weszło około 300 ekologów, mieszkańców i turystów.
Niedzielny happening był częścią europejskiej akcji Big Jump na rzecz pojednania rzek i ludzi oraz wprowadzenia w życie przepisów Europejskiej Ramowej Dyrektywy Wodnej, które mają pozwolić na uzyskanie dobrej jakości wody pod względem m.in. ekologicznym i biologicznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto