Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekspresówka się zbliża

Łukasz Gardas
Drogowcom zostały do wykonania prace kosmetyczne. Fot. Łukasz Gardas
Drogowcom zostały do wykonania prace kosmetyczne. Fot. Łukasz Gardas
Już tylko kosmetyczne prace pozostały do wykonania inwestorowi drogi ekspresowej S-1 z Bielska-Białej do przejścia granicznego w Cieszynie -Boguszowicach.

Już tylko kosmetyczne prace pozostały do wykonania inwestorowi drogi ekspresowej S-1 z Bielska-Białej do przejścia granicznego w Cieszynie -Boguszowicach. Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach twierdzą, że zamknięcie całej inwestycji to kwestia dwóch miesięcy.

W ubiegły wtorek nastąpiły ważne zmiany w organizacji ruchu w Harbutowicach koło Skoczowa.

- Skierowaliśmy ruch samochodowy na jezdnię południową od Międzyświecia do Harbutowic, który od tej pory poprzez dwa węzły będzie się odbywał wszystkimi pasami jezdni - informuje kierownik projektu Wojciech Szurek z katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach.

Jednak niektóre z wprowadzonych zmian w rejonie Skoczowa nie do końca są zrozumiałe dla miejscowych samorządowców. Według nich, pewne decyzje doprowadziły do tego, że znacznie skomplikowało się przemieszczanie się mieszkańców jednej ze skoczowskich dzielnic. Chodzi o rejon, w którym znajduje się między innymi osiedle Złoty Bór. Teraz kierowcy, którzy chcą z niego wyjechać, będą musieli okrążyć cały Skoczów, aby dostać się na główną trasę. Zarówno samorządowcy, jak i kierowcy zaznaczają, że tak niewiele trzeba było zrobić, żeby ludziom było łatwiej.

- Wystarczyło tylko wykonać jeden zjazd w Międzyświeciu i załatwiłby całą sprawę - mówi Ewelina Werbała.

Gdyby nie to niedopatrzenie, wówczas wszystko byłoby w porządku, ponieważ dla pozostałych mieszkańców miasta obwodnica jest bardzo korzystna. Jednak to, co mieszkańcom Skoczowa wydaje się być tak oczywiste, nie jest takie proste dla przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Twierdzą oni bowiem, że taki wariant od początku nie został uwzględniony w projekcie. Być może stałoby się inaczej, gdyby dużo wcześniej został on zgłoszony, gdyż wtedy istniała jeszcze realna szansa na to, aby go w nim zawrzeć. - Teraz są to już jednak tylko i wyłącznie teoretyczne rozważania - mówią przedstawiciele GDDKiA.

Z postępu prac przy budowie drogi zadowolonych jest jednak wielu innych kierowców, którzy wreszcie bez kłopotów będą mogli dotrzeć do granicy państwa.

- Przez wiele miesięcy musieliśmy przechodzić swoistego rodzaju gehennę, kiedy drogowcy nie mogli sobie poradzić z ukończeniem niektórych odcinków trasy. Mam nadzieję, że obecnie przejazd, który ma odbywać się już bez żadnych kłopotów, wszystkie te nerwy nam odpowiednio wynagrodzi - mówi Stanisław Zomber, kierowca z Suchej Beskidzkiej, który nowo powstający ciąg komunikacyjny przemierza codziennie.

Usatysfakcjonowani są również inni kierowcy korzystający z drogi Bielsko-Biała - Cieszyn. Mariusz Kalinowski, kierowca tira z Dąbrowy Górniczej powiedział nam, że warto było czekać na ten moment. - Mimo że czasami przejeżdżałem tędy i musiałem czekać w olbrzymich korkach nawet po kilka godzin. Ważny jest jednak efekt końcowy, a ten przedstawia się imponująco, bo udało się zrobić wreszcie trasę, której nie musimy się wstydzić nawet przed innymi członkami Unii Europejskiej - podkreśla Kalinowski.

Powstanie drogi jest bardzo ważne nie tylko dla firm transportowych, których samochody pokonują przejście graniczne w Cieszynie-Boguszowicach. Dużą szansę w ekspresówce upatrują również lokalne władze samorządowe.

- To strategiczna trasa, ponieważ łączy nas praktycznie z najważniejszymi regionami Polski. Można się nią kierować zarówno na Śląsk i dalej między innymi na Warszawę, jak również w innym kierunku na Małopolskę, co powoduje, że potencjalni inwestorzy mogą zacząć bardziej się interesować całym naszym powiatem. Łatwa dostępność komunikacyjna danego terenu to dziś bowiem podstawa - podkreśla starostwa cieszyński Mirosław Kożdoń.

Ważną informacją dotyczącą przebiegu drogi jest też zapowiedź zmian na jednym z odcinków, gdzie roboty są praktycznie na finiszu. Chodzi o Skoczów, gdzie za kilka dni, a dokładnie 5 listopada pojawią się inspektorzy nadzoru budowlanego, którzy mają wydać opinię czy zastosowanie tam rozwiązania komunikacyjne i zmiana organizacji ruchu zostały prawidłowo wykonane.

Zamierzamy zamknąć istniejący wyjazd z części przemysłowej ze Skoczowa na DK-81 i właśnie S1 - dodaje Wojciech Szurek. Wzdłuż ekspresówki wykonawca ustawi także specjalne ogrodzenie, a w niektórych częściach, gdzie zachodzi taka konieczność, również bariery energochłonne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto