Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Kultury Żydowskiej odbywają się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Atrakcji nie brakuje

Jan Victor Landowski/JAK
Dni KulturyŻydowskiej na stałe wpisały się w krajobraz imprez kulturalnych Cieszyna
Dni KulturyŻydowskiej na stałe wpisały się w krajobraz imprez kulturalnych Cieszyna fot.internet
Dni Kultury Żydowskiej trwają do niedzieli nad Olzą. Zainteresowani mają jeszcze czas, by dołączyć do grona uczestników.

Dni Kultury Żydowskiej są ciekawym wydarzeniem dla tych, który chcą poznać tradycje żydowskie. Od poniedziałku mieszkańcy Cieszyna i Czeskiego Cieszyna mogą zapoznawać się z żydowską: kuchnią, muzyką, historią czy z tradycyjnymi wyrobami kultury żydowskiej. Na festiwalu można spotkać zarówno specjalistów z zakresu judaistyki, jak i pasjonatów kultury żydowskiej.

Ciekawą częścią była projekcja filmów pofestiwalowych. Prezentowane dzieła kinematografii pochodziły z 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”. Filmy można było obejrzeć za darmo w Domu Narodowym, wśród nich choćby laureaat Oscara „Pani spod szóstki”.

Ciekawscy historii, tradycji żydowskiej mieli też okazję spotkać się z specjalistami i wysłuchać ich wykładów. „Od narodzin do śmierci. Zwyczaje i obrzędy Żydów w życiu codziennym i świątecznym” dr hab. Leszka Hońdo czy „ W domu i synagodze” Anny Lebet-Minakowskiej.

Poza wykładami i filmami można było udać się na warsztaty z tańca czy wycinanki. Wycinanka jest tradycyjnym elementem kultury, towarzyszy Żydom w czasie ważnych wydarzeń religijnych. Jeżeli ktoś nie miał cierpliwości do wycinanek mógł skorzystac z warsztatów tańca żydowskiego.

Jakie jeszcze czekają nas atrakcje? W sobotę ciekawie zapowiada się prelekcja Doroty Wiewióry z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej pod tytułem "Odkrywamy tajniki kuchni żydowskiej". Odbędzie się ona w cieszyńskiej restauracji Liburnia. Ilość miejsc ograniczona.

Z kolei o godz. 16.00 w COK "Dom Narodowy" odbędzie się promocja książki Grażyny Geronim "Żydowscy twórcy i artyści związani ze Śląskiem Cieszyńskim". Wydawnictwo prezentuje sylwetki Selmy Kurz, Karola Korna, Józefa Korbluma i Karola Guttmanna. Przypomina ich barwne biografie, burzliwe losy pełne pasji, ambicji i trosk na tle życia kulturalnego Śląska Cieszyńskiego.

Dwie godziny później, czyli o 18.00 w "Domu Narodowym" rozpocznie się koncert zespołu "Negev" z udziałem zespołów tanecznych "Klezmer" i "Halevaj Machol". Bilety w cenie 15 zł. Będzie można usłyszeć tradycyjne pieśni i melodie żydowskie, a także fragmenty m.in. "Skrzypka na dachu".

Atrakcją niedzieli będzie wycieczka "Śladami krakowskich Żydów".

W Cieszynie bez trudu można znaleźć pozostałości po kulturze żydowskiej. Na pierwszy rzut oka pozostałości te nie zwracającą na siebie szczególnej uwagi. Lecz gdy człowiek zgłębi trochę historię Cieszyna, to tu i ówdzie zauważy owe pozostałości. Pierwsza wzmianka o Żydach na terenie Śląska Cieszyńskiego pochodzi już XVI w.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto