Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czesi szukają skarbów na Śląsku Cieszyńskim. Czesi szukają w Polsce węgla, metanu i gazu ziemnego.

WIK
Czeskie firmy coraz śmielej poczynają sobie na Podbeskidziu, Jedni to sobie chwalą, inni przeciwnie.

W ubiegłym roku Czesi kupili nierentowną czechowicką kopalnię Silesia, w którą inwestują i planują wydobycie węgla na poziomie 3 mln ton brutto rocznie. Załoga jest zadowolona, bo zatrudnienie wzrosło o sto procent. Z kolei Zakład Górniczy z Krosna na zlecenie spółki NWR Karbonia, powiązanej z czeskim kapitałem, poszukuje w Kończycach Wielkich złóż węgla kamiennego, metanu i gazu ziemnego. Mieszkańcy Kaczyc i Pogwizdowa nie mają wątpliwości, że sondażowy odwiert jest pierwszym krokiem do ponownej eksploatacji pokładów dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Morcinek". Tyle że tym razem od czeskiej strony.
Platforma wiertnicza pracuje na granicy Kończyc Wielkich i Małych tuż przy drodze z Cieszyna do Jastrzębia-Zdroju. To już drugi otwór badawczo-rozpoznawczy wiercony w ostatnim czasie w gminie Hażlach.

- Pierwszy nie został zauważony, bo znajdował się na uboczu, między lasem a polami. Drugi stoi tuż przy drodze, więc wszyscy się nim interesują - tłumaczy Karol Folwarczny, wójt gminy Hażlach, która wraz z gminą Zebrzydowice negatywnie zaopiniowała projekt poszukiwań węgla kamiennego przy granicy z Czechami.
Mimo sprzeciwu gmin, minister środowiska udzielił spółce "Karbonia PL" (obecnie NWR Karbonia SA) koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węgla kamiennego, metanu i gazu ziemnego w obszarze "Zebrzydowice 1".

- W ramach tej koncesji wykonujemy standardowe odwierty do głębokości 1400 metrów. Badania mają wykazać, ile węgla znajduje się pod ziemią. O tym zaś, jak długo potrwają, zdecyduje pogoda - mówi Anna Gołysz, rzecznik prasowy NWR Karbonia SA.

Przedstawiciele spółki nie ukrywają jednak, iż wiążą przyszłość z wydobyciem węgla na terenach po byłej kopalni "Morcinek".
"Niestety plany te napotykają na brak zrozumienia lokalnych władz, co przekłada się na brak współpracy z miejscową administracją" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu firmy.

- Rzeczywiście wspólnie z gminą Zebrzydowice negatywnie zaopiniowaliśmy ten projekt, mimo to ministerstwo zignorowało nasze stanowisko i wydało koncesję - tłumaczy wójt Folwarczny. Dodaje, że inwestycji boją się zwłaszcza mieszkańcy Kaczyc i Pogwizdowa, którzy doświadczyli już szkód górniczych, dlatego z niechęcią odnoszą się do planów wznowienia wydobycia węgla pod ich domami. - Ludzie boją się zwłaszcza kłopotów z egzekwowaniem od Czechów ewentualnych odszkodowań. Z tego powodu namawiałem przedstawicieli Karbonii, by spotkali się z ludźmi i przedstawili im swe plany. Być może wtedy stosunek mieszkańców do inwestycji byłby inny - mówi Folwarczny.

Wójt Zebrzydowic Andrzej Kondziołka dodaje: - Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego naszej gminy z 2004 roku nie dopuszcza prowadzenia na tym terenie takiej eksploatacji. Przerabialiśmy już "Morcinka" i nasi mieszkańcy wiedzą, co to szkody górnicze. Boją się wznowienia eksploatacji złoża, dlatego w Pogwizdowie powstało stowarzyszenie do obrony przed skutkami działalności górniczej.

Ostatnio najgłośniej o szkodach górniczych było w Bytomiu.
Sprawa zyskała ogólnopolski rozgłos jesienią ub. roku, kiedy z powodu walących się domów trzeba było wykwaterować kilkaset osób w dzielnicy Karb. Analizy potwierdziły, że za uszkodzenia budynków odpowiada kopalnia Bobrek-Centrum, choć nie stwierdzono nieprawidłowości w prowadzeniu podziemnych robót. Samorząd i Kompania Węglowa porozumiały się w sprawie odszkodowania, sięgającego 25 mln zł.

Co sądzisz na temat działalności czeskich firm na naszym terenie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto