Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszynianka pilnie poszukiwana

(two)
Skwer zamienił się w ekomuzeum cieszynianki.
Skwer zamienił się w ekomuzeum cieszynianki.
Władze zaapelowały do mieszkańców, by podarowali urzędowi sadzonki rzadkiej cieszynianki, które zostaną posadzone przy placu Wolności. Niecodzienny apel ma związek z tym, że w inny sposób nie da się zdobyć sadzonek ...

Władze zaapelowały do mieszkańców, by podarowali urzędowi sadzonki rzadkiej cieszynianki, które zostaną posadzone przy placu Wolności.

Niecodzienny apel ma związek z tym, że w inny sposób nie da się zdobyć sadzonek do ekomuzeum powstałego przy placu Wolności. Szef Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego Aleksander Dorda, mówi że cieszynianka objęta jest ochroną i nie można jej uzyskiwać w miejscach, gdzie rośnie swobodnie. - Mamy jednak nadzieję, że cieszynianie będą chcieli posadzić w ekomuzeum na skwerze rozsady pochodzące z ich ogrodów - mówi naczelnik.

Cieszynianka wiosenna (hacquetia epipactis), piękny zielono-żółty kwiat, to symbol nadolziańskiego miasta. Legenda głosi, że przywiózł ją tutaj w woreczku z ziemią szwedzki żołnierz. Gdy zginął w czasie walk w wojnie trzydziestoletniej, zakochana w nim wieśniaczka na grobie rozsypała ziemię, a z nią nasiona kwiatu. Inna wersja legendy mówi o dwóch szlachcicach, którzy przyrzekli sobie, że jeśli któryś z nich zginie, pozostały przy życiu pochowa go i wysypie na grób woreczek ojczystej ziemi. Gdy obietnica została spełniona, okazało się, że ziemia ta zawierała nasiona nieznanej rośliny - właśnie cieszynianki.

Cieszyniacy powtarzają, że cieszyniankę można zobaczyć tylko nad Olzą, faktycznie jednak kwiat ten występuje też w Alpach czy na Słowacji (w Szwecji w ogóle nie rośnie). Nigdzie jednak nie jest otoczony taką opieką jak w Cieszynie. Dla ochrony tej rośliny zostały tu utworzone dwa rezerwaty: Lasek Miejski nad Puńcówką i Lasek Miejski nad Olzą. Poza tym w Cieszynie kwiat spotkać można w rezerwacie Kopce oraz w kilku niewielkich laskach. Bardzo chętnie cieszynianka sadzona jest też w ogrodach.

Teraz z myślą o turystach miasto stworzyło przy placu Wolności ekomuzeum. Przyjezdni nie będą już musieli błądzić po rezerwatach - cieszyniankę znajdą w samym sercu miasta. Ekomuzeum powstaje na wypielęgnowanym zieleńcu przy placu Wolności, wokół pomnika ku czci ofiar hitleryzmu. Od ub. roku skwer jest odnawiany. Miasto ustawiło nowe ławki, nieciekawy asfalt zamieniło na kostkę, skorygowało przebieg alejek i kształt placyku, na którym ułożona została mozaika w postaci kwiatu cieszynianki. A teraz zaczęło się wysadzanie rośliny. Przy skwerze stanie też tablica informująca o ekomuzeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto