Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyn: W powiecie cieszyńskim jest coraz mniej dzieci. Samorządy muszą podjąć jakieś decyzje.

WIK
arc.
Do cieszyńskich szkół zapukał niż demograficzny. Co gorsza, w kolejnych latach sytuacja jeszcze się pogorszy. Samorządy czekają więc trudne decyzje.

W ciągu pięciu lat liczba uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych ziemi cieszyńskiej zmniejszyła się o 1094 osoby. W tym samym czasie liczba nauczycieli zatrudnionych na pełnym etacie zmalała zaledwie o 3 osoby.
- Myślę więc, że w następnych latach dyrektorów szkół czekają niezwykle trudne decyzje - stwierdziła podczas wtorkowej sesji Rady Powiatu Czesława Haczek, członek Zarządu Powiatu.
Na październikową sesję Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie przygotował szczegółowe materiały dotyczące kondycji szkolnictwa ponadgimnazjalnego w naszym regionie. Z dokumentu wynika, iż do roku 2019 liczba uczniów będzie drastycznie spadać.
- Liczbę uczniów, którzy dzisiaj uczą się w naszych szkołach, osiągniemy dopiero w roku 2026 roku. Z tymi danymi nie da się dyskutować, dlatego przed samorządami, nie tylko naszym powiatowym, ale także przed gminami, stoi teraz poważne wyzwanie. - mówiła Haczek.
- Uczniów będzie coraz mniej, a co za tym idzie i pieniędzy, bo subwencja oświatowa będzie mniejsza - ostrzegała, jednak inni radni nie podjęli dyskusji na ten temat.
Z przedstawionych na sesji danych wynika, że w roku szkolnym 2010/2011 w powiecie cieszyńskim działało 21 ponadgimnazjalnych szkół i placówek publicznych oraz 14 szkół i placówek niepublicznych. W grupie liceów ogólnokształcących koszt edukacji jednego ucznia był najwyższy w Zespole Szkół w Skoczowie. Z kolei wśród szkół zawodowych "najdroższymi" były Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ustroniu oraz Zespół Szkół Rolniczych w Międzyświeciu. Dla odmiany "najtańszymi" okazały się Zespół Szkół Budowlanych w Cieszynie i Zespół Szkół Ponadgimnazjanych w Istebnej.
A w jakich typach szkół kształci się nasza młodzież? 35 procent uczniów wybiera licea ogólnokształcące. Jeden procent uczy się w liceach profilowanych, natomiast 64 procent uczy się konkretnego zawodu na poziomie technikum bądź szkoły zawodowej. Najpopularniejszymi zawodami są technik informatyk, technik hotelarstwa i budownictwa oraz żywienia i gospodarstwa domowego. Najmniej popularne profesje to z kolei technik technologii odzieży, ochrony środowiska oraz teleinformatyk. W szkołach zawodowych młodzież wybiera najczęściej naukę w zawodzie kucharza małej gastronomii i mechanika samochodowego, natomiast najmniej popularny jest piekarz oraz malarz, tapeciarz.
Najliczniejszą szkołą ponadgimnazjalną na ziemi cieszyńskiej jest Zespół Szkół Ekonomicznych-Gastronomicznych w Cieszynie, natomiast najmniej liczną Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Istebnej.
- Rozpiętość liczebna tych placówek wynosi od 939 do 180 uczniów - mówiła Haczek.
Radna zwróciła też uwagę, że liczba uczniów, którzy nie otrzymali promocji, wyniosła w ubiegłym roku 199, z tego 103 osoby uczyły się w klasach pierwszych.
- To więcej niż liczy cały Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Istebnej - zauważyła Haczek.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto