Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyn: Rusza Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej.

Witold Koźdoń
W niedzielę rusza w Cieszynie kolejna Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej. Około 200 studentów z niemal całej Europy, krajów dawnego Związku Radzieckiego, a także z Egiptu, Tunezji, Japonii, Kanady i Kuby już po raz 21 rozpocznie czterotygodniową przygodę z językiem, literaturą i kulturą polską.

Oficjalna inauguracja zajęć letniej szkoły odbędzie się w poniedziałek o godzinie 11.30. W uroczystości weźmie udział rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz prorektor ds. studenckich, promocji i współpracy z zagranicą prof. dr hab. Barbara Kożusznik. Zaproszono władze Cieszyna oraz przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Na uczestników letniej szkoły czeka kilkadziesiat godzin intensywnej nauki języka polskiego, seminaria i wykłady o polskiej literaturze, kulturze, historii. Zaplanowano warsztaty metodyki nauczania języka polskiego, zajęcia kulturalne oraz turystyczno-rekreacyjne.
- Niektórzy nasi uczniowie są zupełnie początkujący. Inni już wcześniej uczyli języka polskiego, więc tylko podnoszą poziom swego zaawansowania. O tym, do której grupy zaawansowania językowego trafią, zdecyduje test kwalifikacyjny. Ale nad Olzę przyjedzie też kilka osób uczestniczących w warsztatach polonistycznych. Są to nauczyciele języka polskiego, pracujący poza granicami naszego kraju - mówi Marcin Maciołek ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Dodaje, że zagraniczni studenci będą korzystać z lekcji wymowy czy nauki specjalistycznych odmian języka i tłumaczeń. Zagrają w teatrzyku szkolnym, sprawdzą się w Turnieju Tłumaczy, będą też redagować szkolny tygodnik.
- Zorganizujemy dla nich wieczór poezji poświęcony twórczości Czesława Miłosza. Studenci będą też pracować nad przekładem wiersza naszego noblisty na swoje języki - zdradza Marcin Maciołek.
Popołudniami przygotowano dla cudzoziemców wykłady na temat kultury, historii i dnia codziennego naszego kraju.
Z kolei wieczorami odbywać się będą projekcje polskich filmów, gry językowe i koncerty. Studenci zwiedzą Cieszyn, Wisłę, Szczyrk, Pszczynę, Oświęcim i Kraków. Będzie ich można spotkać także w cieszyńskiej restauracji "Ogrodowa". 12 sierpnia będą tam biesiadować, śpiewając polskie piosenki, natomiast 17 sierpnia w "Ogrodowej" zagra zespół "Karlik", który nauczy zagranicznych studentów piosenek śląskich i góralskich.
- Niezwykle ważnym wydarzeniem będzie sprawdzian z języka polskiego, zaplanowany w tym roku 14 sierpnia. To konkurs ortograficzny, którego autorką jest profesor Aldona Skudrzyk. Studenci walczą w nim o tytuł "cudzoziemskiego mistrza języka polskiego" oraz bezpłatny udział w kolejnej letniej szkole. W ortograficzne szranki staną nie tylko studenci naszej szkoły. Zaproszenia wysyłamy bowiem do wszystkich szkół języka polskiego w kraju, a w konkursie mogą wystartować wszyscy cudzoziemcy, którzy chcą się zmierzyć z polską ortografią - tłumaczy Marcin Maciołek.
15 sierpnia na cieszyńskim rynku odbędzie się Wieczór Narodów. Studenci letniej Szkoły Języka Polskiego wyjdą w miasto i w atrakcyjny sposób pzybliżą cieszynianom własne tradycje, kulinarne specjały czy narodowe tańce.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto