Nasza Loteria

Cieszyn robi wrażenie. Wywiad z Gabrielą Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Urząd Miejski Cieszyn
Miasto Cieszyn promuje się hasłem “Cieszyn robi wrażenie”. Sprawdziliśmy, czym aktualnie żyje miasto i jakie działania inwestycyjne, promocyjne są priorytetowe dla Burmistrz Miasta Cieszyna.

Cieszyn robi wrażenie. Wywiad z Gabrielą Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna

Nasze Miasto: Co dzieje się na cieszyńskim rynku i jak zmieni się ta przestrzeń?
Gabriela Staszkiewicz: Cieszyński rynek to kolejny etap dużego projektu Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju który objął zakończony już remont ulicy Głębokiej i prowadzone prace przy Zamkowej 1. Zakres robót budowlanych przewiduje ujednolicenie nawierzchni oraz likwidację podziału wysokościowego na jezdnie i plac. Jezdnia zostanie wyniesiona i zrównana z placem. Ponadto projekt obejmuje rozebranie istniejącej nawierzchni jezdni, placu i chodników. Na jezdni i placu przewiduje się wymianę konstrukcji drogowej oraz odtworzenie nawierzchni granitowej z wykorzystaniem materiału pochodzącego z rozbiórki. Płyty chodnikowe kamienne zostaną ułożone nieregularnie, nawiązując do istniejącego układu na ul. Głębokiej. Rozdział jezdni i chodnika wykonany zostanie z oporników granitowych – wtopionych. Szerokość chodników zostanie zmienna do min. 2m.

Ważnym i wyczekiwanym przez mieszkańców elementem będzie zagospodarowanie zieleni tej istniejącej, ale także nowej. Posadzonych zostanie kilka nowych drzew. Udało się uzyskać zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na nowe nasadzenia w gruncie. Ponadto pojawi się zieleń w donicach. Mała architektura będzie utrzymana w stylu tej, która już funkcjonuje na wyremontowanej ul. Głębokiej. Prace konserwatorskie obejmą także fontannę św. Floriana. W obrębie płyty rynku umieszczone zostaną elementy małej architektury takie jak mobilne donice z zielenią, ławki, stojaki na rowery, kosze na odpady, słupki informacyjne. Prace obejmą także poprawę istniejącej infrastruktury - zwiększenie m.in. zasilania pod odbywające się w tym miejscu wydarzenia kulturalne, społeczne i sportowe. Konieczne jest także zapewnienie odpowiednich warunków pod urządzenie do wyświetlanego na elewacji Ratusza mapping, który opowiadać będzie o historii cieszyńskiego tramwaju. Nie zabraknie także elementu łączącego wszystkie części projektu „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju” - szyny tramwajowej biegnącej trasą, którą na początku XX w. kursował tramwaj po obu stronach Olzy.

NM: Trwają także badania archeologiczne, czy możemy już coś powiedzieć o ich efektach?
GS: Każdy dzień pracy archeologów pod kierownictwem Bożeny Chojnackiej z PPS Invictus przynosi nowe odkrycia i znaleziska. Prowadzący na cieszyńskim rynku badania archeolodzy ostrożnie, aczkolwiek z pewnym przekonaniem, sądzą, że odkryli właśnie relikty średniowiecznego ratusza (być może z pomieszczeniami dla rzemieślników), stojącego dawniej w centralnej części Rynku.

Za słusznością podejrzeń przemawia fakt, iż fundamenty są „przeplecione” brukiem kamiennym, co znaczy, że po wyburzeniu ratusza, dla usprawnienia komunikacji Wyższa Brama – ul. Szeroka uzupełniono bruk w jego miejscu. Wykonany jest on mniej starannie niż jego starszy poprzednik.

Pod brukiem, ułożonym po usunięciu budynku, znajduje się bruk średniowieczny z czasów funkcjonowania domniemanego ratusza.

NM: Na cieszyński ratusz powróci w końcu iglica, czy tu także szykują się zmiany?
GS: Wiem, że mieszkańcy czekają na powrót iglicy na wieżę ratuszową. Największym wyzwaniem było znalezienie wykonawcy z odpowiednim doświadczeniem. Dwa przetargi nie zostały rozstrzygnięte z powodu braku ofert. Finalnie zadania podjął się Zakład Usługowy „LABUX" Józef Bulowski z Bielska-Białej. Prace powinny zostać zakończone do końca października br.

Wszystkie elementy, tj.: gałka, chorągiew, orzeł, korona, będą odtwarzane wg wzorów z eksponatów Muzeum Śląska Cieszyńskiego, z zastrzeżeniem zamontowania dodatkowo do chorągwi przeciwwagi. Głównym celem przyjętych rozwiązań było odtworzenie iglicy ratusza do stanu historycznego z 1845 r. I to jest nieplanowana zmiana, ale myślę, że w korzyścią dla iglicy i Ratusza.

Bania jest już wykonywana. Wykorzystana zostanie korona z 1984 r. ale zostanie pozłacana. Do dyskusji wciąż jest, jaką datę wybić na chorągwi. Powinien być 2022 r. - zgodnie z rokiem najnowszego remontu. Bania to jest tak zwana kapsuła czasu. Tam wkładano znaczące dokumenty. Teraz musimy zdecydować, co włożyć tym razem. Wszystkie dokumenty znajdujące się w bani z 1845 r. są w muzeum. Jedną z najciekawszych rzeczy była wówczas Kronika Kaufmanna. To chronologia dziejów miasta. W 1984 r. dopisano, co się działo od połowy XIX w. Wydział Kultury i Promocji Miasta czeka na propozycje mieszkańców, które można wysyłać mailowo na adres: [email protected]

Wykonawca zaproponował inny niż zakładaliśmy sposób prowadzenia prac, co może być samo w sobie interesujące dla mieszkańców i turystów - będą prowadzone metodą alpinistyczną. Montaż elementów nastąpi po wykonaniu warsztatowym wszystkich elementów najwcześniej w sierpniu.

NM: Cieszyn chce być miastem samowystarczalnym?
GS: Pod takim hasłem realizujemy Program Rozwój Lokalny, finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny". Do miasta trafi ponad 16 mln zł.

Jednym kluczowych zadań jest także utworzenie w śródmieściu systemu ogólnodostępnych terenów zieleni. W planie jest: opracowanie koncepcji programowej „zielonej sieci”, działania partycypacyjno-konsultacyjne, opracowanie szczegółowego projektu wykonawczego, korytowanie, wymiana instalacji elektrycznej, wykonanie nowej nawierzchni żwirowej, montaż latarni. Uwzględniono pielęgnację istniejących drzew, nasadzenie nowych drzew, krzewów i kwiatów. Ważnym elementem będzie także zakup i montaż elementów małej infrastruktury i infrastruktury rekreacyjno-sportowej.

W ramach zadania „Zielony Cieszyn! czyli chronimy i wypoczywamy” m.in. uporządkowany zostanie spływ wód deszczowych z ul. Błogockiej, wykonane zostaną prace związane z odbudową/przebudową ścieżek, schodów oraz mostku w Lasku Miejskim. Wykonane zostaną zabiegi pielęgnacyjne drzewostanu. Zaplanowano powstanie ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej, a także opracowanie i wydanie dedykowanego przewodnika.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto