Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Polskie powstało w Czechach. Ma promować polskość na Zaolziu

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Centrum Polskie przy Kongresie Polaków w Republice Czeskiej to nowa rzecz, bezprecedensowa w stuletniej historii Zaolzia
Centrum Polskie przy Kongresie Polaków w Republice Czeskiej to nowa rzecz, bezprecedensowa w stuletniej historii Zaolzia Tomasz Wolff/glos.live
Przy Kongresie Polaków w Republice Czeskiej powstało Centrum Polskie, którego celem jest wspomaganie rozwoju polskości na Zaolziu, wspieranie projektów i pomysłów mieszkańców zaolziańskich miejscowości, a także promowanie Zaolzia po polskiej stronie Olzy.

Zaczynamy coś zupełnie nowego. Centrum Polskie przy Kongresie Polaków w Republice Czeskiej to nowa rzecz, bezprecedensowa w stuletniej historii Zaolzia – przyznał Mariusz Wałach, prezes Kongresu Polaków w RC podczas piątkowej konferencji w Czeskim Cieszynie prezentującej nową organizację.

Centrum Polskie, początkowo funkcjonujące pod nazwą Centrum Rozwoju Zaolzia, oficjalnie rozpoczęło działalność 1 września. Jest częścią „Wizji 2035. Strategii rozwoju polskości na Zaolziu”, dokumentu, który został oficjalnie zaprezentowany w 2016 r. Ma promować polskość na Zaolziu - polski język, kulturę, historię i promować przedsięwzięcia z tym związane.

- Organizacyjnie Centrum Polskie to wewnętrzna jednostka Kongresu Polaków, której celem jest instytucjonalne wspomaganie rozwoju polskości na Zaolziu według „Wizji 2035”. Drugi cel to wnoszenie impulsów do społeczeństwa i realizacja pojawiających się projektów – tłumaczy Zygmunt Rakowski, pełnomocnik Kongresu Polaków ds. „Wizji 2035. Strategii rozwoju polskości na Zaolziu”. - Chodzi o to, by pomóc ludziom w terenie, który chcieliby coś zrobić, mają pomysły, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Rolą naszego centrum jest stworzyć im warunki do działania wspierając takie lokalne inicjatywy – przyznaje.

W skład Centrum Polskiego wchodzi Ośrodek Wspierania Oświaty Polskiej, który ma wspierać polskie szkoły na Zaolziu w podnoszeniu ich rangi i prestiżu. Wszystko po to, by polsko-czeskie małżeństwa decydowały się na posyłanie dzieci właśnie do polskich szkół na Zaolziu. Zygmunt Rakowski przyznał, że atutami tych placówek są mniej liczne klasy, dzięki czemu nauczyciel ma lepszy kontakt z uczniem, a także kształcenie dwujęzyczne.

- Chcemy pomoc podnieść poziom jeżyka polskiego – w szkołach i poza szkołami. Zależy nam także na regularnych kontaktach młodzieży z Zaolzia z historią oraz młodzieżą z Polski, czyli budowaniu więzi z Macierzą – przyznał Rakowski.
Natomiast Ośrodek Promocji Kultury Polskiej ma zająć się aktywną promocją polskiej kultury na Zaolziu. Według Rakowskiego w ostatnich 30 latach doszło do osłabienia tych kontaktów. Ważnym aspektem działalności Centrum Polskiego ma być także promowanie Zaolzia po polskiej stronie Olzy. - Zdajemy sobie sprawę, że prócz pojedynczych przypadków, tak naprawdę na prawym brzegu Olzy tak mało o nas wiedzą, że czasami wstyd, kiedy pytają się mnie dlaczego będąc po czeskiej stronie Cieszyna odpowiadam po polsku – wyznał Rakowski.

Dyrektorem Centrum Polskiego został Michał Przywara. Menadżerem Ośrodka Promocji Kultury Polskiej został Mariusz Chybiorz, a Ośrodek Promocji Zaolzia poprowadzi Chrystian Heczko.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto