Burmistrz Cieszyna i starosta cieszyński piszą do premiera: chodzi o przekraczanie granicy i kwarantannę

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Wprowadzony obowiązek 14-dniowej kwarantanny po każdorazowym powrocie do Polski jest decyzją uniemożliwiającą funkcjonowanie pracowników w strefie przygranicznej - piszą w liście do premiera Mateusza Morawieckiego burmistrz Cieszyna i starosta cieszyński w imieniu wszystkich samorządów powiatu cieszyńskiego. I apelują o ponowną analizę tego przepisu.

W czwartek 26 marca burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz oraz starosta cieszyński Mieczysław Szczurek w imieniu wszystkich wójtów i burmistrzów gmin i powiatu cieszyńskiego wystosowali list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zmian nakładających na osoby pracujące na co dzień za granicą obowiązek 14-dniowej kwarantanny.

Takie rozwiązanie wzbudziło ogromne emocje na Śląsku Cieszyńskim, gdzie kilka tysięcy osób na co dzień pracuje po drugiej stronie Olzy.

- Rozwiązanie to bardzo dotknie wszystkie te osoby, które w strefie przygranicznej mają pracę, wypełniają swoje obowiązki zawodowe lub prowadzą swoją działalność gospodarczą np. w Republice Czeskiej. Wzbudza ono nasze ogromne wątpliwości, co do zasadności i wzmaga niepotrzebny niepokój społeczny wśród mieszkańców strefy przygranicznej ponieważ nowe regulacje wpłyną na życie zawodowe i rodzinne tysięcy osób – podkreślają samorządowcy Cieszyna i powiatu cieszyńskiego.

W liście otwartym burmistrz Cieszyna i starosta cieszyński zwrócili się do premiera Morawieckiego o ponowną analizę rozporządzenia ministra zdrowia z 24 marca, które uchyliło wcześniejsze przepisy.

- Wprowadzony obowiązek 14-dniowej kwarantanny po każdorazowym powrocie do Polski jest decyzją uniemożliwiającą funkcjonowanie pracowników w strefie przygranicznej. Przykładem może być Cieszyn i Czeski Cieszyn, który mimo iż podzielony granicą, stanowi w istocie jedno miasto – zaznaczają.

I argumentują, że do czasu wejścia w życie ograniczeń swobodne poruszanie się między tymi miastami i tak już zostało wstrzymane - poza ruchem pracowników. - Codziennie przekraczając granicę z Republiką Czeską w drodze do pracy nie spotykamy się z żadnymi kolejkami zagrażającymi bezpieczeństwu ludzi według ustalonych przez polski, jaki i czeski rząd zasad – komunikacja nie różni się od komunikacji do pracy wewnątrz granic Polski – wskazują cieszyńscy samorządowcy.

I zauważają, że przepływ osób z Czeskiego Cieszyna do Cieszyna jest… bezpieczniejszy. Codzienny pomiar temperatury, obowiązek noszenia maseczek na terenie Czeskiej Republiki, ścisły monitoring ilości wejść i wyjść z terenu Czech i Polski prowadzony przez czeskie służby sprawiają, iż pracownicy są w gruncie rzeczy bardziej zabezpieczeni, niż pracownicy poruszający się jedynie po stronie polskiej.

- Restrykcje w swobodnym przemieszczaniu się wprowadzone przez czeski rząd od początku były daleko bardziej idące niż restrykcje obowiązujące na terenie Polski – podkreślają w liście do premiera Morawickiego burmistrz Cieszyna i starosta cieszyński. Przypominają również, że 23 marca czeski rząd wprowadził podobne ograniczenia na granicy z Austrią i Niemcami, ale Polska i Słowacja tym restrykcjom nie podlegają.

- Nowe wytyczne dotykają tysiące Polaków pracujących w pasie przygranicznym. Tylko nieliczni mają możliwość przeprowadzenia się na ten czas, by móc pozostać osobą aktywną zawodowo. Dla wielu ta decyzja docelowo wiążę się z utratą pracy bądź zawieszenia własnej działalności gospodarczej – wskazują samorządowcy z Cieszyna.

Uważają, że potrzebna jest głębsza analiza tej sytuacji i uwzględnienie tej grupy mieszkańców w tzw. tarczy antykryzysowej. - Wprowadzone od 27 marca ograniczenia pozostawiają te osoby bez zabezpieczenia finansowego. Problem dotyczy co najmniej kilku tysięcy osób z regonu Śląska Cieszyńskiego i pogranicza polski-czeskiego – zaznaczają Staszkiewicz i Szczurek.

Podkreślają, że obserwują działania po stronie czeskiej. I objęcie 14-dniową kwarantanną osób wracających z tamtych zakładów wydaje się nieuzasadnione, a jego skutki w krótkiej perspektywie czasowej potęgować będą „tragiczne konsekwencje gospodarcze w tej i tak trudnej dla społeczeństwa sytuacji”.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie