Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Błąd niby naprawiony, ale listy dalej przychodzą na Haźlach, Haźle, Haziel zamiast na Hażlach

Wojciech Trzcionka
Wicewójt Hażlacha Wanda Sojka liczy, że wkrótce pojawi się nowy „Wykaz urzędowych nazw miejscowości w Polsce” już z właściwą nazwą ich miejscowości.
Wicewójt Hażlacha Wanda Sojka liczy, że wkrótce pojawi się nowy „Wykaz urzędowych nazw miejscowości w Polsce” już z właściwą nazwą ich miejscowości.
Z powodu błędu warszawskich urzędników wiele lat temu, do Urzędu Gminy w Hażlachu do dzisiaj przychodzą błędnie zaadresowane listy na Haźlach, Haźle, czy Haziel. Mieszkańców to drażni, bo haziel to po śląsku ubikacja.

Z powodu błędu warszawskich urzędników wiele lat temu, do Urzędu Gminy w Hażlachu do dzisiaj przychodzą błędnie zaadresowane listy na Haźlach, Haźle, czy Haziel. Mieszkańców to drażni, bo haziel to po śląsku ubikacja.

Błąd pojawił się w "Wykazie urzędowych nazw miejscowości w Polsce" opracowanym w 1980 roku przez ówczesne Ministerstwo Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Główny Urząd Statystyczny. Zamiast Hażlach wpisano wtedy Haźlach i zaczęło się. Listonosze oprócz listów z dobrą nazwą przynosili coraz więcej błędnie zaadresowanych przesyłek. Instytucje pisały Haźlach, bo tak było w wykazie, a wykaz jest jak Biblia - nazwy, których tam nie ma, nie obowiązują. A z czasem błąd zaczął jeszcze ewoluować w stronę Haźle, Haziel...

Z powodu błędu mieszkańcy nieraz mieli kłopoty, na przykład, w Urzędzie Skarbowym przy przyznawaniu numeru NIP, czy w podczas rejestracji w wydziale ewidencji, bo do rubryki "miejsce zameldowania" wpisywali Hażlach, a tymczasem takiej miejscowości w Polsce oficjalnie nie było.

Urzędnikom z Hażlacha udało się wywalczyć korektę dopiero w 1992 roku. Rada Gminy podjęła wtedy uchwałę, w której wnioskowała do Komisji Ustalania Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych o naprawienie błędu. Poprawkę kilka lat później uwzględniono w korekcie do "Wykazu urzędowych nazw miejscowości w Polsce" opublikowanej w "Monitorze Polskim". Jednak zła nazwa funkcjonowała przez ponad dwadzieścia lat i przez ten czas tak utrwaliła się w ludzkich umysłach, że błędnie zaadresowane listy przychodzą do Urzędu Gminy w Hażlachu po dziś dzień.

- Nawet poważne instytucje przysyłają nam listy z błędami. Gdy jednak piszą Haźlach to jeszcze można przeżyć, ale jak na liście pojawi się nazwa Haźle albo Haziel to to już gruba przesada - kiwa głową Wanda Soja, wicewójt Hażlacha.

- Ludzi to denerwuje, ale co mają zrobić - mówi Krzysztof Czakon, mieszkaniec gminy. - Nasi urzędnicy wielokrotnie prostowali błędy, czasami przynosiło to rezultat, ale przecież nie można za każdym razem odpisywać, upominać i przypominać o poprawnej pisowni - dodaje Czakon.

- Jeszcze dużo czasu upłynie zanim ludzie w Polsce nauczą się pisać Hażlach - przekonuje Liliana Matloch, inspektor ds. ewidencji ludności w Urzędzie Gminy. Na dowód pokazuje dwie koperty - jedna zaadresowana na Haźlach, druga na Chaźlach.

Urzędnicy z Hażlacha liczą, że w tym roku, po 27 latach wreszcie pojawi się nowy "Wykaz urzędowych nazw miejscowości w Polsce" już z właściwą nazwą ich miejscowości i błędnie zaadresowanych listów będzie ubywać.

- Ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przyszło pismo, że MSWiA weryfikuje nazwy i prosi o przysłanie dokładnych informacji o miejscowościach, bo będą wydawać nowy wykaz. Odpowiedz wysłaliśmy natychmiast, żeby przypadkiem w Warszawie nie sięgnęli po błędny wykaz z 1980 roku i znowu nie wpisali złej nazwy Hażlacha. Już dmuchamy na zimne - mówi wicewójt gminy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto