Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bitwa pod Skoczowem. Wielka rekonstrukcja wydarzeń sprzed 100 lat ZDJĘCIA, WIDEO

Redakcja
Rekonstrukcja bitwy pod Skoczowem
Rekonstrukcja bitwy pod Skoczowem Łukasz Klimaniec
Wielka rekonstrukcja bitwy pod Skoczowem wieńczyła uroczyste obchody stulecia tych wydarzeń, jakie rozegrały się u bram tego miasta. Rekonstrukcja bitwy pod Skoczowem przyciągnęła setki widzów. Zbrojne działania z 1919 roku odtworzyły grupy rekonstrukcji historycznej z Polski i Czech.

Gdyby nie bitwa pod Skoczowem z 30 stycznia 1919 roku i determinacja broniących Skoczowa żołnierzy, granica polsko-czeska byłaby dziś gdzieś pod Bielskiem. W stulecie bitwy pod Skoczowem Miejskie Centrum Kultury „Integrator” zorganizowało obchody upamiętniające tamte wydarzenia.

Uroczystości miały miejsce od 28 do 30 stycznia, a więc dokładnie wtedy, gdy 100 lat temu pod Skoczowem rozegrały się dramatyczne walki. Były spotkania edukacyjne dla uczniów gminnych szkół, konferencja w Teatrze Elektrycznym z udziałem znanych historyków i badaczy z Polski i Czech.

Zwieńczeniem obchodów była wielka rekonstrukcja działań zbrojnych toczonych u bram miasta w styczniu 1919 roku, pierwsze tak wielkie plenerowe przedsięwzięcie w Skoczowie, które odtworzyły grupy rekonstrukcji historycznej z polski oraz Czech. Tereny przy parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy zamieniły się w ogromne pole bitwy z hukiem armatnich wystrzałów, eksplozjami grantów i salwami karabinów.

- Pod Skoczowem żołnierze polscy wykonali niesamowity wysiłek, wykazali się niesamowitym poświęceniem i determinacją, żeby stawić czoło przeważającym siłom wroga – podkreśla Wojciech Grajewski z Miejskiego Centrum Kultury „Integrator, członek cieszyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. – Ślązacy, cieszyniacy nie chcieli zrobić ani kroku wstecz. Byli zdeterminowani. Przecież na tym terenie Polski nie było przez 600 lat. Ci ludzie mieli Polskę ledwie przez trzy miesiące i nagle mieli ją stracić. Dlatego byli gotowi do największych poświeceń – dodał.

Wojna polsko-czechosłowacka wybuchła po rozpisaniu wyborów do Sejmu na 26 stycznia 1919 r. na spornym obszarze Śląska Cieszyńskiego, którego przynależność miała zostać uzgodniona między rządami Polski i Czechosłowacji. Armia czechosłowacka w sile ok. 8 tys. żołnierzy ruszyła z Cieszyna w stronę Wisły. U bram Skoczowa mniej niż trzy tysiące obrońców, w tym ochotnicy – młodzież i członkowie milicji śląskiej stanęli w obronie miasta. Mimo znacznej siły czeskich wojsk, polskim obrońcom udało się utrzymać swoje pozycje. Bitwa powstrzymała czechosłowacką ofensywę.

- Gdy w 1920 roku po tej wojnie i niedoszłym plebiscycie doszło do podziału Śląska Cieszyńskiego, to granica przecięła Śląsk Cieszyński niemal na pół. Ktoś powie, że to sprawiedliwie. Ale po stronie czeskiej zostało ok. 150 tys. osób mówiących po polsku, wszystkie kopalnie, wszystkie huty i linia kolejowa łącząca Berlin z Konstantynopolem - Koszyce z Boguminem – przypomina Grajewski. - To, co było wartościowe, trafiło do Czechosłowacji razem z najbardziej świadomymi narodowo Ślązakami. Do Polski natomiast trafiły tereny rolnicze, a ludność Śląska do końca nie wiedziała , kim jest . Przez wieki ci ludzie żyli w przeświadczeniu, że najważniejsza jest kultura niemiecka, że niemieckość może zapewnić przyszłość i karierę – dodaje.

Grajewski podkreślił, że wojna polsko-czechosłowacka naznaczona była wielką brutalnością . A po stu latach nie należy być pamiętliwym, ale trzeba rozmawiać na ten temat.

- Czesi mogą mieć słuszne pretensje o polską interwencję w 1938 roku, ale przecież nie byłoby jej, gdyby nie czeska interwencja z 1919 roku. To wszystko ma pewien ciąg przyczynowo skutkowy. Jeśli nie zrozumiemy historii w jej całościowym ujęciu, to będziemy mili wypaczony obraz – dodał.

Jego zdaniem znaczenie tej bitwy w powszechnej świadomości jest nikłe, dlatego należy ją przypominać. Podobnie jak to, że walki żołnierza polskiego o Cieszyn i Skoczów zostały upamiętnione w Warszawie na Grobie Nieznanego Żołnierza.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto