Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biskup bielsko-żywiecki: zachęcamy wiernych do przyjmowania Komunii Świętej na rękę

KLM
Łukasz Klimaniec
Zgodnie z decyzją Episkopatu Polski biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel udzielił wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy św. Zawiesił także plenerowe Drogi Krzyżowe i tzw. stałe konfesjonały. Rekolekcje będą tylko w diecezjalnym radiu i internecie. - Stanowczo zachęcamy wiernych do przyjmowania Komunii Świętej na rękę - zaznaczył biskup. A znak pokoju bez podawania rąk.

Zgodnie z decyzją Episkopatu Polski biskup ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej (do dnia 29 marca) osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także wszystkim tym osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

- Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem - precyzuje biskup Roman Pindel.

Zaapelował do bliskich osób starszych, by przekonały je do pozostania w domach i skorzystania w tym czasie z uczestnictwa we mszy świętej za pomocą mediów.

Co ze spowiedzią?

Bp Roman Pindel poprosił wiernych, by w okresie Wielkiego Postu korzystali ze spowiedzi w swojej parafii i robili to w ramach codziennej możliwości spowiedzi przed mszą świętą. Zaapelował, by nie odkładać spowiedzi na ostanie dni Wielkiego Postu.

- Nie należy organizować osobnego dnia spowiedzi w parafii, aby poprzez duże zgromadzenie wiernych nie zwiększać ryzyka zarażenia - wskazał ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. Jednocześnie zawiesił działalność tzw. stałych konfesjonałów od poniedziałku 16 marca.

Bp Roman Pindel odwołał w diecezji bielsko-żywieckiej wszystkie zaplanowane wydarzenia o charakterze diecezjalnym, dekanalnym i parafialnym - np. plenerowe Drogi Krzyżowe, Pasje, spotkania, wykłady, dni skupienia zaplanowane do świąt wielkanocnych. - Nie organizujemy w parafiach spotkań formacyjnych wspólnot dziecięcych, młodzieżowych oraz dorosłych. Rezygnujemy również ze spotkań o wymiarze międzyparafialnym i dekanalnym - wyjaśnił hierarcha.

Rekolekcje Wielkopostne w radio i internecie

Bp Roman Pindel podkreślił, że w tym roku rekolekcje wielkopostne będą miały inny charakter. Wierni nie będą gromadzili się w kościołach i szkołach, a rekolekcje, zaplanowane w parafiach należy odwołać.

- Wszystkich wiernych zachęcamy do uczestnictwa w rekolekcjach, które będą w naszych mediach diecezjalnych - Diecezjalnym Radiu Anioł Beskidów oraz stronie internetowej Diecezji Bielsko-Żywieckiej - wskazał biskup. Szczegółowe informacje zostaną opublikowane na stronie diecezjalnej. Rekolekcje będą dostępne od 4 niedzieli Wielkiego Postu.

Co z komunia świętą? Kapłani musza myć ręce

Kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii oraz przed i po udzielaniu Komunii Świętej, powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny. - Stanowczo zachęcamy wiernych do przyjmowania Komunii Świętej na rękę. Osoby, które mimo wszystko decydują się przyjąć Komunię Świętą do ust prosimy o podchodzenie osobno do innego szafarza (specjalnie do tego wyznaczonego) albo po osobach przyjmujących na rękę - zaznaczył biskup Pindel.

Ważne - znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk. A cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego. Należy też powstrzymać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie. - Rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą, można natomiast podejść do zakrystii i poprosić o wodę święconą wyjaśnił biskup bielsko-żywiecki.

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego biskup zaapelował o ograniczenie do niezbędnego minimum wizyt w Kurii Diecezjalnej i Sądzie Biskupim. Zalecił kontakt telefoniczny lub mailowy. Do minimum prosimy również ograniczyć wizyty w kancelariach parafialnych. Numery kontaktowe do kancelarii parafialnych parafii naszej diecezji można znaleźć na stronach tych parafii oraz na stronie internetowej diecezji.

Biblioteka Diecezjalna jest nieczynna do odwołania, a liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze.

Biskup zaapelował do wiernych, którzy przyjechali z zagranicy, aby samodzielnie podjęli kwarantanne domową i uzyskali potrzebne informacje od Sanepidu. - Jest to wyraz odpowiedzialności i miłości bliźniego, zwłaszcza najbliższych w rodzinie - podkreślił.

Poprosił również o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. I zaapelował do osób wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcił do śpiewania w kościołach diecezji bielsko-żywiecki suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto