Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biskup bielsko-żywiecki udzielił dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Bp Roman Pindel udzielił do odwołania dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy św. dla wiernych diecezji bielsko-żywieckiej oraz wiernych przebywających na terenie diecezji
Bp Roman Pindel udzielił do odwołania dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy św. dla wiernych diecezji bielsko-żywieckiej oraz wiernych przebywających na terenie diecezji Łukasz Klimaniec
Z powodu nowych obostrzeń epidemicznych biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel udzielił do odwołania dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy. Zawieszone jest też udzielanie sakramentu bierzmowania. Obowiązują nowe zasady.

Od dziś, soboty 17 października 2020 r., obowiązują nowe zasady epidemiczne. Zgodnie z nimi miasto Bielsko-Biała i powiat bielski pozostają w strefie żółtej, ale powiaty cieszyński, oświęcimski, wadowicki i żywiecki znalazły się w strefie czerwonej. Dlatego też kuria diecezjalna diecezji bielsko-żywieckiej, która swoim zasięgiem obejmuje wspomniane rejony, poinformowała o nowych zaleceniach.

Liczba wiernych w kościołach w diecezji bielsko-żywieckiej ograniczona

W strefie żółtej, a więc w Bielsku-Białej i powiecie bielskim, w kościołach może przebywać 1 osoba na 4 metry kw. powierzchni świątyni. Nie wolno się gromadzić wokół kościoła.

W strefie czerwonej – w powiatach cieszyńskim, oświęcimskim, wadowickim i żywieckim - w kościołach może przebywać 1 osoba na 7 m kw. powierzchni.

- Liczba osób mogących przebywać w kościele podczas mszy św. i nabożeństw będzie podana na drzwiach kościołów i na stronach internetowych parafii – informują przedstawiciele bielskiej kurii.

Podkreślają, że w strefie czerwonej nie wolno się gromadzić wokół kościoła. Obowiązuje zakaz organizowania wesel i innych spotkań okolicznościowych, jak chrzciny, Pierwsza Komunia, stypy.

Dlatego też biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel udzielił aż do odwołania dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy św. dla wszystkich wiernych diecezji i przebywających na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. W sposób szczególny o skorzystanie z tej dyspensy proszone są osoby starsze, przewlekle chore i te, dla których infekcja stanowi wysokie ryzyko.

Przedstawiciele bielskiej kurii zachęcają do uczestnictwa we mszy św. transmitowanej w internecie, radiu lub telewizji. Zachęcają też do wspólnej modlitwy w rodzinach oraz - w miarę możliwości - do uczestniczenia we mszy w tygodniu, zachowując wszystkie zalecenia sanitarne.

Ważne zmiany w diecezji bielsko-żywieckiej

Z powodu sytuacji epidemicznej zostały wprowadzone zmiany:

  • do odwołania zostało zawieszone udzielanie sakramentu bierzmowania
  • odwołane wszystkie wizytacje kanoniczne
  • do odwołania nie są organizowane w parafiach spotkania formacyjne i duszpasterskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych
  • chór i schola nie mogą posługiwać w kościołach i kaplicach
  • wszyscy obecni w kościele (kaplicy) – oprócz sprawującego liturgię – mają obowiązek pełnego zasłaniania nosa i ust (maseczka)
  • maseczki obowiązkowo powinni nosić również posługujący w czasie liturgii (ministranci, lektorzy, kościelny)
  • obowiązek noszenia maseczek obowiązuje na cmentarzu – dotyczy wszystkich, oprócz sprawującego posługę
  • obowiązek noszenia maseczek obowiązuje również w czasie ślubów i chrztów – dotyczy wszystkich oprócz sprawujących posługę

Komunia? Najlepiej na rękę

Przedstawiciele bielskiej kurii zachęcają wiernych do przyjmowania Komunii Świętej na rękę. - W czasie każdej mszy i nabożeństwa należy umożliwić wiernym przyjmowanie Komunii zarówno na rękę jak i do ust - informują. I precyzują, że jeżeli Komunii udziela jeden ksiądz, to najpierw udziela jej na rękę, a później do ust. Jeżeli natomiast Komunii udziela więcej szafarzy wtedy należy określić miejsca i sposób udzielania.

Pogrzeb i ślub w czasie covid-19

Jak informują przedstawiciele bielskiej kurii pogrzeby należy organizować zachowując przepisy dotyczące ilości wiernych w kościele. Co ważne, nie ma przeciwskazań do wnoszenia trumny z ciałem osoby zmarłej (w tym na Covid19) do kościoła.

Z kolei w przypadku ślubu narzeczeni, którzy w najbliższym czasie mają zamiar się pobrać, proszeni są o skontaktowanie się ze swoją parafią, aby ustalić dalsze postępowanie – np. przeniesienie ślubu lub jego sprawowanie ze świadomością zakazu organizowania wesela.

Wszystkich Świętych w diecezji bielsko-żywieckiej w czasie pandemii

Kuria diecezjalna diecezji bielsko-żywieckiej apeluje, by w związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich świętych, cmentarze nawiedzać w dni poprzedzające lub te po 1 Listopada. Duchowni proszą, by zrezygnować z wyjazdów na cmentarze w innych miejscowościach i o nie organizować spotkań rodzinnych.

- W Uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny nie organizujemy procesji na cmentarze i Mszy św. polowych na cmentarzach. Nabożeństwo za zmarłych można zorganizować w kościele zachowując obowiązujące przepisy dotyczące ilości wiernych w kościele – informują w bielskiej kurii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Biskup bielsko-żywiecki udzielił dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto