Barbarzyńcy po raz kolejny zdobyli Wisłę, to był niezwykle trudny bieg (ZDJĘCIA)

AJD
Barbarian Race 2018 w Wiśle
Barbarian Race 2018 w Wiśle UM Wisła
Kolejna odsłona Barbarian Race w Wiśle już za nami! Pierwszy weekend czerwca od trzech już lat przebiega w Wiśle pod znakiem ekstremalnego biegu z przeszkodami. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 1000 osób z najróżniejszych zakątków Polski, a także z Czech, Słowacji i Litwy.

Start tegorocznych zmagań zlokalizowany został na skoczni im. A. Małysza w Malince, natomiast meta tradycyjnie już była przy dolnej stacji kolei linowej Nowa Osada. Biegi z przeszkodami podzielone były na kategorię Elita, w której startowali najlepsi zawodnicy oraz kategorię Open, gdzie rywalizowali wszyscy pozostali. Zwycięzcami zostali najszybsi łącznie z obu kategorii - zdecydowanie prym wiedli uczestnicy z grupy Elita.

Sobota rozpoczęła się od biegu, którego we wcześniejszych edycjach nie było. Rebelia to zmagania na 6-kilometrowej trasie z około 20 przeszkodami. Wśród mężczyzn bezkonkurencyjni okazali się sąsiedzi ze Słowacji, którzy jako jedyni przebiegli dystans poniżej godziny. Najlepszy czas miał Peter Žiška, (59:39), drugi był Peter Mlynár (59:59). Na trzecim miejscu dobiegł pierwszy z Polaków – Konrad Farkowski z czasem 01:05:11. Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Klaudia Szuba-Łata z czasem 01:17:34, przed Anną Solakiewicz (01:28:15) oraz Aleksandrą Padula (01:28:38).

Najdłuższy dystans do pokonania mieli zawodnicy w niedzielę – około 14 km oraz prawie 40 przeszkód. Początkowo uczestnikom towarzyszyła wyjątkowo paskudna aura, intensywne opady deszczu, mgła i niskie temperatury. Dopiero około południa zaczęło się wypogadzać, wtedy to jednak najszybsi byli już na mecie, a z wyczerpującą trasą mierzyli się ci, którzy walczyli przede wszystkim o dobiegnięcie do mety. W tej morderczej rywalizacji po raz kolejny najlepszy okazał się Peter Žiška – wielokrotny zwycięzca słynnej w środowisku biegów ekstremalnych serii Spartan Race. Czas triumfatora to 01:33:33:110. Drugie miejsce wywalczył Tomasz Oślizło do zwycięzcy tracąc niespełna minutę (01:34:30:250), a trzecie Kacper Kąkol (01:36:59:650). Na starcie stanęło też 61 kobiet, z których najszybszą była Edyta Baluta (02:10:28:050). Za nią uplasowała się Gabriela Dubska ze Słowacji (02:26:39:010), a na trzecim miejscu Aleksandra Grobelna (02:27:15:640).