Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Moc snów" na Górnośląskim Festiwalu Sztuki Kameralnej już od najbliższego piątku

Regina Gowarzewska-Griessgraber
Kronos Quartet i H. M. Górecki podczas prawykonania III Kwartetu smyczkowego "Pieśni śpiewają" w Bielsku-Białej. Fot. arc
Kronos Quartet i H. M. Górecki podczas prawykonania III Kwartetu smyczkowego "Pieśni śpiewają" w Bielsku-Białej. Fot. arc
Dla mnie najważniejszym wydarzeniem tegorocznej edycji Górnośląskiego Festiwalu Sztuki Kameralnej będzie występ Kronos Quartet, który po raz pierwszy podczas jednego koncertu wykona wszystkie trzy kwartety smyczkowe ...

Dla mnie najważniejszym wydarzeniem tegorocznej edycji Górnośląskiego Festiwalu Sztuki Kameralnej będzie występ Kronos Quartet, który po raz pierwszy podczas jednego koncertu wykona wszystkie trzy kwartety smyczkowe Henryka Mikołaja Góreckiego - mówi Marek Zieliński, dyrektor Instytucji Kultury Ars Cameralis, organizator festiwalu. - Ten światowej sławy amerykański kwartet wystąpił już kiedyś na naszym festiwalu, 10 lat temu. Teraz powraca, a jego członkowie podkreślają, że chcą zagrać w mieście Góreckiego, czyli w Katowicach. Co ciekawe, koncert odbędzie się 10 listopada, a do tego dnia zespół ma wyłączność na wykonywanie III kwartetu "Pieśni śpiewają".

Zapowiada się więc niezwykłe wydarzenie, tym bardziej że Kronos Quartet jest znany nie tylko wytrawnym melomanom. Zespół ten od początku balansuje na pograniczu klasyki, jazzu, popu, folku i muzycznej awangardy. Uwielbiany jest w całym świecie. Ma na swoim koncie ponad 100 płyt, w tym niezapomniany soundtrack do filmu "Requiem dla snu". Trzydzieści spośród tych płyt zdobyło prestiżowe nagrody Grammy. Muzycy Kronosa napisali w liście do organizatorów festiwalu, że listopadowy występ uważają za być może najważniejszy tegoroczny koncert i podchodzą do niego z niezwykłym entuzjazmem. W ich repertuarze twórczość Henryka Mikołaja Góreckiego, który bardzo mocno jest związany z Katowicami, stanowi bardzo ważny element. Właściwie wszystkie Kwartety smyczkowe kompozytor pisał z myślą o nich.

Katowicki koncert rozpocznie się 10 listopada, o godz. 20.00 w Górnośląskim Centrum Kultury.

Inauguracja festiwalu nastąpi dzień wcześniej, 9 listopada, o godz. 19.00 w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Wystąpi Denez Prigent, nazywany złotym głosem swojego pokolenia. Kiedy miał 14 lat, uznano go za cudowne dziecko bretońskiego śpiewu. Potwierdził to, wygrywając wszelkie możliwe konkursy. Młody poeta i pieśniarz jest silnie związany z krajem, z którego pochodzi. Swoją miłość do języka bretońskiego zawdzięcza babce, która w dzieciństwie śpiewała mu tradycyjne pieśni zwane gwerz.

Artysta sam komponuje, łączy różne style, tradycje i podejścia do muzyki. Zasłynął jako ten, który zdobył się na połączenie tradycyjnej ludowej muzyki bretońskiej z nowoczesnymi brzmieniami elektronicznymi. Współpracuje z twórcami z rozmaitych kręgów kulturowych. Niektóre z kompozycji Deneza zostały umieszczone na ścieżce dźwiękowej filmu Ridleya Scotta "Helikopter w ogniu".

Tegoroczny program festiwalu zapowiada się niezwykle interesująco, a jego hasłem przewodnim jest "Moc snów". - To próba uświadomienia odbiorcy, że sztuka i sen są tym samym. Roland Topor mówił, że uwielbia spać, bo sen jest źródłem sztuki - tłumaczy Marek Zieliński.

Spory blok imprez i spotkań będzie poświęcony właśnie Rolandowi Toporowi - zmarłemu przed dziesięciu laty rysownikowi, dramaturgowi, pisarzowi i aktorowi. W katowickim Rondzie Sztuki zobaczymy wystawę jego linorytów, a w kinoteatrze Rialto odbędzie się dwudniowy przegląd filmów, których artysta był autorem. Zobaczyć będzie można m.in. animacje "Ślimaki" i "Dzika planeta", a także "Markiza". Festiwal łączy bowiem różne formy związane z: filmem, literaturą, teatrem, plastyką i muzyką. Z tej ostatniej dziedziny ciekawie zapowiadają się również występy: Kwartetu Śląskiego, barokowego zespołu Il Giardino Armonico, alternatywnej grupy Piano Magic z Anglii oraz Jack The Ripper.

W bogatym programie właściwie każdy wyszuka dla siebie coś interesującego.

Festiwal potrwa do 27 listopada. Imprezy odbywać się będą w: Katowicach, Bytomiu, Sosnowcu, Chorzowie oraz w Mikołowie. Pełny program można znaleźć na internetowej stronie festiwalu:

www.cameralis.art.pl.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Moc snów" na Górnośląskim Festiwalu Sztuki Kameralnej już od najbliższego piątku - Wisła Nasze Miasto

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto