4 kroki do zdrowych zębów. Profilaktyka próchnicy w czasie pandemii i nie tylko!

Materiał powstał we współpracy z Mars Polska
Zdrowie jamy ustnej wpływa na zdrowie całego organizmu, dlatego dbałość o stan uzębienia jest ważnym elementem profilaktyki nie tylko próchnicy, ale też innych chorób. Sprawdź, jak w prosty sposób zadbać o swoje zęby.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, próchnica to problem nawet 99,9 proc. Polaków w wieku 35-44 lat. Dodatkowo choroba ta dotyka ponad 80 proc. polskich dzieci w wieku 6-12 lat. Rozwija się jednak o wiele wcześniej, bo już na etapie uzębienia mlecznego. Ryzyko rozwoju próchnicy, a także jej postęp, można jednak skutecznie ograniczać, w czym pomoże prosty plan działania. Składa się on z zaledwie 4 kroków, które łatwo wdrożyć w codzienne życie.

1 – Szczotkuj zęby

Bardzo ważne jest dokładne mycie zębów, przynajmniej dwa razy dziennie przez około 2-3 minuty. Najlepiej jest to robić po każdym posiłku. Wybierając pastę, warto sięgnąć po tę, zawierającą fluor, który pomaga zapobiegać próchnicy. Istotna jest również technika szczotkowania zębów– powinniśmy robić to ruchem wymiatającym i nie zapominać o usuwaniu osadu nazębnego również z okolicy dziąseł.

Warto pamiętać, że niektóre pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej mogą też pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2, poprzez tymczasowe zmniejszenie jego ilości w jamie ustnej. W badaniach laboratoryjnych past do zębów z zawartością cynku lub fluorku cyny wykazano, że neutralizowały go w 99,9%w ciągu 2 minut. Natomiast płyny do zębów zawierające 0.075% chlorek cetylopirydyny (CPC) plus cynk, nadtlenek wodoru lub chlorheksydynę działały już po 30 sekundach i efekt utrzymywał się od 30 do 60 minut. Według Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej (PTSD) większość past do zębów zawiera też detergenty niszczące drobnoustroje podobnie do tych, które zawarte są w środkach do mycia rąk. To kolejny dowód na to, jak ważne jest regularne i dokładne mycie zębów, zwłaszcza teraz.

2 – Czyść, używając płynu do płukania ust i nici dentystycznej

Dodatkowe produkty, jak płyny do płukania ust i nici dentystyczne, przeznaczone do higieny jamy ustnej pomagają usuwać nie tylko bakterie, ale także resztki jedzenia i oczyszczają przestrzenie międzyzębowe. Warto wprowadzić je do codziennej rutyny.

3 – Żuj bezcukrową gumę

Gdy po jedzeniu nie mamy możliwości umycia zębów, dobrze sprawdzi się bezcukrowa guma. Badania dowiodły, że jej żucie pobudza produkcję śliny nawet 10-krotnie. Przy większym wydzielaniu skład śliny zmienia się, czyniąc ją bardziej skuteczną w neutralizowaniu kwasów osadu nazębnego. Dodatkowo jest ona źródłem tego samego rodzaju wapnia, fosforanów i grup wodorotlenowych, które występują naturalnie w zębach. Ślina aktywnie zmniejsza demineralizację i poprawia stopień remineralizacji zębów, dzięki czemu stanowi naturalną ochronę przed próchnicą. Bezcukrowa gumę warto żuć przez 10 min po jedzeniu i piciu.

Warto także wprowadzić żucie bezcukrowej gumy, jako element nauki prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci już od pierwszych klas szkoły podstawowej i zadbać, aby czynność ta stała się zdrowym nawykiem.

4 – Kontroluj

Stan zębów trzeba kontrolować, a wszelkie zmiany chorobowe szybko leczyć. Jama ustna stanowi bowiem źródło bakterii dla całego organizmu, a rozwijające się tam stany zapalne mogą być przyczyną zaburzeń w innych narządach, m.in. układzie krążenia, a także zaburzeń ze strony układu odpornościowego. Stomatologa należy odwiedzać regularnie z wyznaczoną częstotliwością, zaleca się to robić od 2 do razy do roku, w zależności od ryzyka choroby próchnicowej. W dobie pandemii, wizyty u lekarzy dentystów mogą być utrudnione, dlatego warto w tym okresie jeszcze bardziej zatroszczyć się o swoje zęby.

Świadomość znaczenia prawidłowej higieny jamy ustnej oraz profilaktyki jest niezwykle ważna nie tylko podczas pandemii COVID-19, ale w całym naszym życiu. Warto zacząć kształtować dobre nawyki już od najmłodszych lat. Naprzeciw potrzebom edukacji wychodzi ogólnopolski program „Dziel się Uśmiechem”, prowadzony od 8 lat przez Polski Czerwony Krzyż i firmę Mars Polska wraz z partnerami merytorycznymi – Polskim Towarzystwem Stomatologicznym (PTS) oraz Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej (PTSD). Celem programu jest nauczenie dzieci, co powinny robić, aby ich zęby były zdrowe. Akcja rocznie dociera nawet do 100 tys. dzieci w szkołach podstawowych w całej Polsce, dzięki czemu dzieci w przyjazny i ciekawy dla nich sposób, dowiadują się jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.

Materiał oryginalny: 4 kroki do zdrowych zębów. Profilaktyka próchnicy w czasie pandemii i nie tylko! - Strona Zdrowia

Dodaj ogłoszenie