MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

230. rocznica ustanowienia orderu Virtuti Militari. Wystawa w Muzeum Historycznym w Sanoku

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
fot. arch. Muzeum Historyczne w Sanoku
Z okazji 230. rocznicy ustanowienia orderu Virtuti Militari Muzeum Historyczne w Sanoku zaprezentuje wystawę ukazującą historię najwyższego polskiego odznaczenia nadawanego za zasługi na polu walki.

Wystawa zostanie otwarta w dniu 24 czerwca br., o godz. 18. na Zamku Królewskim w Sanoku. Czynna będzie do 31 października 2022 r.

Większość zbiorów, które zostaną pokazane na wystawie pochodzi ze zbiorów prywatnych. Ekspozycja będzie miała układ chronologiczny.

Order Virtuti Militari został ustanowiony w czerwcu 1792 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, przy inspiracji jego bratanka księcia Józefa Poniatowskiego, który był głównym dowódcą polskiej armii. Stało się to w czasie wojny polsko-rosyjskiej, znanej w historii Polski jako tzw. wojna w obronie Konstytucji 3 Maja.

– Początkowo order miał formę owalną i taki eksponat będzie prezentowany na wystawie. Dopiero później przybrał znaną wszystkim formę krzyża – podkreśla Andrzej Romaniak, historyk z Muzeum Historycznego w Sanoku.

Losy orderu były bardzo burzliwe, gdyż już w 1794 roku został zniesiony, a jego noszenie było zakazane. Order przywrócono w czasach Księstwa Warszawskiego zmieniając nazwę na Order Wojskowy Księstwa Warszawskiego, a w okresie funkcjonowania Królestwa Polskiego na Order Wojskowy Polski. Po wybuchu Powstania Listopadowego order nadawano pod nazwą Polski Krzyż Wojskowy. Honorowano nim uczestników listopadowego zrywu niepodległościowego. Po upadku powstania car Mikołaj I zakazał nadawania orderu i zachowując jego charakterystyczny kształt krzyża zmienił mu nazwę na Polską Odznakę Zaszczytną, którą Rosjanie nadawali swoim żołnierzom za tłumienie Powstania Listopadowego.

– Te medale będziemy także pokazywać na wystawie – zaznacza historyk.

Dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości order został przywrócony na mocy ustawy z 1 sierpnia 1919 r. Dewizą orderu stały się słowa „Honor i Ojczyzna”. Honorowano nim żołnierzy za czyny bojowe w czasie wojny polsko-bolszewickiej, ale również za dokonania legionowe. W czasie II wojny światowej orderem odznaczano żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych i AK za działalność w konspiracji.

– Po wojnie order przejęli komuniści, ale władza ludowa nie miała prawa nadawać orderu. Te nadania były nielegalne – dodaje Andrzej Romaniak, przypominając, że po likwidacji kapituły orderu VM w kraju, na Zachodzie wciąż funkcjonowała legalna kapituła.

Wystawę w Muzeum Historycznym uzupełniają fotografie oraz sanockie wątki związane z orderem Virtuti Militari. Trzeba podkreślić, że wśród kawalerów orderu jest kobieta, mjr Danuta Przystasz, Honorowa Obywatelka Królewskiego Miasta Sanoka, uczestniczka powstania warszawskiego, po wojnie ofiara terroru komunistycznego. Zmarła w listopadzie 2019 roku.

Order Virtuti Militari jest najstarszym na świecie orderem za czyny wojenne. Dzieli się na 5 klas. Nadawany był dowódcom i żołnierzom oraz jednostkom wojskowym i miastom. Otrzymały go Warszawa, Lwów oraz francuskie Verdun.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto