Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

22 lipca: jak dawniej świętowano w Polsce i co zostało do dziś?

Hanna Wieczorek
22 lipca - niegdyś najważniejsze święto państwowe. Zobaczcie, jak świętowano w Polsce
22 lipca - niegdyś najważniejsze święto państwowe. Zobaczcie, jak świętowano w Polsce Tomasz Szwed
22 lipca jest dniem takim jak wszystkie inne. Chyba, że ktoś ma na imię Teofil lub Stojsława. A przecież w niedalekiej przeszłości 22 lipca był najważniejszym świętem państwowym. Piszemy, jak dawniej świętowano w Polsce 22 lipca.

Mowa oczywiście o Narodowym Święcie Odrodzenia Polski, które zniesiono 23 lata temu.
Dnia 22 lipca 1944 roku, ogłoszony został Manifest PKWN. Wzywano w nim do walki z niemieckim okupantem i informowano Polaków, że jedyna legalną władzą jest Krajowa Rada Narodowa.

22 lipca był hucznym świętem: nazwę 22 lipca otrzymała fabryka Wedla, tego dnia rozpoczynano wiele inwestycji

Próbowano Polaków przekonać do wagi owego dnia. Nazwę 22 lipca dostała najpopularniejsza w kraju fabryka słodkości, a więc zakłady Wedla. Robotnicy, chłopi i inteligenci składali zobowiązania, którymi mieli uczcić ten wielki dzień.
22 lipca 1955 r. przekazano warszawiakom Pałac Kultury i Nauki. Tego dnia rozpoczęto w latach 70. produkcję małego fiata, otwierano szpitale, fabryki, drogi, tunele...
Bywało, że po uroczystej pompie, przecięciu wstęgi i zdjęciach oficjeli na tle nowiuteńkich budynków, inwestycję zamykano, aby ją... dokończyć.

Zobacz galerię zdjęć: STAN WOJENNY WROCŁAW

22 lipca świętowano także w inny sposób. Główne uroczystości odbywały się oczywiście w stolicy na placu Zwycięstwa (dzisiaj nosi on imię placu Piłsudskiego) lub na nieistniejącym już Stadionie Dziesięciolecia. Jednak zawsze starano się, żeby przygotować imprezy dla „ludu”.

22 lipca we Wrocławiu przez wiele lat celebrowano Święto Kwiatów

Przez lata, właśnie w okolicach 22 lipca, we Wrocławiu odbywało się Święto Kwiatów, ze słynną na całą Polskę wystawą lilii. A w latach różnych „braków rynkowych” można było liczyć, że przed lipcowym świętem „rzucą” do sklepów atrakcyjny towar.

A co zostało w waszych miastach ze święta 22 lipca? Być może jest to ulica Świerczewskiego, lub aleja 22 lipca? Piszcie nam w komentarzach, lub przesyłajcie zdjęcia i listy na adres [email protected]
Opublikujemy je w galerii.

O 22 lipca i Manifeście PKWN będzie można przeczytać w dodatku historycznym, który ukaże się w „Gazecie Wrocławskiej” jutro, we wtorek, 23 lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto