Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami festiwal teatralny "Ze Sztuką do Młodzieży" w Dąbrowie Górniczej. Młodzi pasjonaci pokazali swój talent!

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Wydarzenie wymyśliła i zorganizowała dąbrowska młodzież.
Wydarzenie wymyśliła i zorganizowała dąbrowska młodzież. fot. Uczniowie ZSE w Dąbrowie Górniczej.
Za nami festiwal teatralny "Ze Sztuką do Młodzieży". Pomysł na jego organizację wyszedł w tym roku szkolnym od dąbrowskiej młodzieży z I LO. Jak pokazała wczorajsza frekwencja, inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę, a zainteresowanie sztuką teatralną - przynajmniej w Dąbrowie Górniczej - nie maleje!

Ambitny pomysł dąbrowskiej młodzieży

Wydarzenie odbyło się w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Rozpoczęło się w piątek (3 czerwca) o godzinie 9 i zakończyło po południu. Ten ambitny pomysł zgłosiła młodzież ze Szkolnego Koła Teatralnego Adamantem z I LO im. Waleriana Łukasińskiego. Uczniowie przedstawili projekt w ramach I edycji Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych w Dąbrowie Górniczej, w listopadzie ubiegłego roku. Urząd Miasta pozytywnie rozpatrzył inicjatywę młodych pasjonatów i przyznał na jego realizację niemałą kwotę, bo niemal 20 tysięcy złotych.

W wydarzeniu wzięli udział zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie szkół, głównie z Dąbrowy Górniczej, którzy pod okiem szkolnych opiekunów od lat rozwijają swoje teatralne pasje. Nie zabrakło jednak też gości z innych miast. W sumie w festiwalu uczestniczyło 10 szkolnych zespołów teatralnych:

  • Zespół teatralny ŚWIETLIKI ze Szkoły Podstawowej nr 18 im. Władysława Broniewskiego w Dąbrowie Górniczej
  • TEATR TAŃCA PRZEBUDZENIE ze STUDIA TAŃCA IFLY w Mysłowicach
  • ONE STAGE – MANY VOICES ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wojkowicach
  • NIC NA SERIO z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie
  • LIRA z Centrum Rozwoju Rodziny Etiuda z Brzegu
  • SOSart ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej
  • OY! TEATR z V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej
  • Grupa filmowo-teatralna CIĘCIE z Pałacu Kultury Zagłębia
  • HERBATKA ZA KURTYNĄ z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej
  • VARIAT z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej

Festiwal składał się z przeglądu teatralnego oraz teatralnej parady ulicami Dąbrowy Górniczej. Występy grup teatralnych odbywały się symultanicznie w dwóch miejscach Pałacu. Uczniowie szkół podstawowych zaprezentowali się w dużej sali teatralnej, z kolei reprezentanci grup ze szkół ponadpodstawowych w klimatycznej piwnicy teatralnej. Po przedstawieniach przyszedł czas na paradę, w czasie której uczniom towarzyszyli artyści-szczudlarze oraz Miejska Orkiestra Dęta. Niejeden z przechodniów z zaciekawieniem obserwował pokazy i niebanalną formę aktywności, do jakich z pewnością należała zorganizowana parada.

Niebanalna promocja teatru - czas na inne miasta?

W założeniu organizatorów festiwal nie miał charakteru konkursowego. Każdy uczestnik był jednocześnie aktorem i widzem. Wszystkie grupy teatralne otrzymały nagrodę w wysokości 500 złotych na rozwój własnych działań. Młodzi aktorzy otrzymali też w prezencie książki, kostiumy teatralne i rekwizyty, z których część mogliśmy oglądać w czasie popołudniowej parady. Jak zdradziła Ewa Pawik - nauczyciel i pedagog z I LO w Dąbrowie Górniczej, współorganizująca dzisiejszy festiwal jako opiekunka SKT Adamantem - inne cele wydarzenie również udało się osiągnąć. Trudno w końcu o lepszą promocję działań teatralnych i atrakcyjniejszą prezentację form teatru dla młodych ludzi, niż dzisiejszy, dedykowany im festiwal.

Środki przeznaczone na realizację Festiwalu Teatralnego pochodziły z I Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych oraz środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Operatorem wydarzenia była fundacja "Godne Życie". W festiwalu wzięli udział włodarze miasta, z prezydentem Dąbrowy Górniczej Marcinem Bazylakiem i wiceprezydent Bożeną Borowiec na czele.

- Razem stworzyliśmy wydarzenie tętniące życiem i dobrą energią. Bardzo dziękujemy władzom Dąbrowy Górniczej za możliwość realizacji naszego projektu – podkreśla Ewa Pawik.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto