Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XVIII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. W stolicy odbędzie się blisko 200 imprez artystycznych

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Zbliża się XVIII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Zbliża się XVIII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera Materiały prasowe
Wielkimi krokami zbliża się 18. edycja Festiwalu Warszawa Singera. To wyjątkowe wydarzenie poświęcone kulturze żydowskiej rozpocznie się w sobotę 21 sierpnia i potrwa 9 dni. W ramach festiwalu, w różnych częściach stolicy, odbędą się liczne koncerty, spektakle, pokazy filmowe, a także wiele innych atrakcji. Łącznie na ten czas zaplanowano blisko 200 imprez artystycznych.

W dniach 21-30 sierpnia 2021 roku odbędzie się w Warszawie XVIII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Słynne wydarzenie, które wraz z nadchodzącą edycją osiągnie "pełnoletność", odbywać się będzie w wielu częściach stolicy. Na ten czas zaplanowano masę atrakcji. W programie znalazły się zarówno wyjątkowe koncerty, spektakle, pokazy filmowe, jak i wiele interesujących spotkań autorskich. Nie zabraknie także klimatycznych spacerów, wystaw i dużej ilości innych atrakcji.

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, niezależnie od artystycznego wymiaru, to także hołd pamięci dla nieistniejącego miasta, Żydowskiej Warszawy. Festiwal od lat pokazuje, jak nierozerwalne są kultura polska i kultura żydowska, że właściwie to jedna tradycja, z której nieustająco czerpiemy i która buduje tożsamość nas wszystkich - mówi wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Zbliża się XVIII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

XVIII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. W stolic...

XVIII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera - co czeka widzów?

18. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera to prawdziwa gratka dla miłośników muzyki, literatury i teatru. Każdy znajdzie tu bowiem coś dla siebie - łącznie, w przeciągu 9 dni, w różnych częściach stolicy odbędzie się prawie 200 imprez artystycznych - zarówno tych dużych, jak i kameralnych. Wstęp na część z nich będzie darmowy, wystarczy tylko odpowiednio wcześniej zgłosić chęć uczestnictwa.

Koncert inaugurujący festiwal, zgodnie z tradycją odbędzie się w Synagodze im. Małżeństwa Nożyków, a jego bohaterem będzie Yoni Rose, światowej sławy kantor i śpiewak operowy. Z kolei zwieńczeniem 18. edycji tego wyjątkowego wydarzenia będzie koncert w Teatrze Wielkim, podczas którego na scenie wystąpi węgierski artysta Roby Lakatos - wirtuoz skrzypiec, kompozytor i znakomity aranżer. W trakcie festiwalu zaplanowano także występy wielu znakomitych polskich artystów. Wśród nich należy wymienić m.in. Dorotę Miśkiewicz, Grażynę Auguścik, Mikołaja Trzaskę i zespół SHOFAR. O wyśmienity muzyczny klimat zadbają także Paul Brody, Berlin String Quartet i Michał Hochman.

Ten festiwal rósł razem ze mną, razem z aktorami naszego Teatru, razem z moimi współpracownikami. Kiedy zaczynaliśmy na ulicy Próżnej (...) festiwal trwał cztery dni - dzisiaj trwa dziewięć - wspominała na konferencji prasowej dyrektor artystyczna i twórczyni Festiwalu Warszawa Singera Gołda Tencer, cytowana przez portal TVP 3 Warszawa.

Zbliża się XVIII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa SingeraFundacja Shalom / Materiały prasowe

Miłośnicy teatru również nie będą zawiedzeni. Specjalnie dla nich przygotowano przegląd najciekawszych spektakli Teatru Żydowskiego. W programie znalazły się między innymi: “Akademia Pana Kleksa”, „Mykwa”, “Circus Kafka” oraz "Der Szturem. Cwiszyn/Burza. Pomiędzy”.

Przy okazji festiwalu, władze Warszawy przypomniały, że zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami, Teatr Żydowski będzie miał swoją stałą siedzibę w budynku Sceny na Woli, przy ul. Kasprzaka 22, gdy tylko zakończy się niezbędny remont.

Warto również wspomnieć o licznych interesujących spotkaniach z literatami zajmującymi się tematyką żydowską, które odbędą się w ramach Żydowskiego Salonu Literackiego. Wśród zaproszonych gości pojawią się m.in. Marian Turski i Józef Hen.

Natomiast w sobotę 28 sierpnia w Centrum Kultury Jidysz z laureatką 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Joanną Rudniańską, porozmawia przewodnicząca jury przyznającego nagrodę - Justyna Sobolewska - czytamy na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Od 2004 roku organizatorem Festiwalu Warszawa Singera jest Fundacja Shalom. Festiwal dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz władze Miasta Stołecznego Warszawy. Wszystkie szczegółowe informacje i pełny program festiwalu można znaleźć na tej stronie

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto