MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Flagi. Czy wiecie, że to wyjątkowe święto zawdzięczamy je mieszkańcowi Żywca?

JAK
Dzisiaj, 2 maja, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nie wszyscy pamiętają, że inicjatorem ustanowienia tego święta był były poseł Platformy Obywatelskiej z Żywiecczyzny...

Historia jest niesamowita. Dzień Flagi wymyślił jeden człowiek. Kiedy był w Szwecji, zauważył, że Szwedzi nie wstydzą się swoich barw narodowych. Tymczasem w Polsce do 2004 r. za wywieszanie symboli narodowych groziło więzienie. Postanowił to zmienić. To Edward Płonka, były poseł Platformy Obywatelskiej z Żywca. To jemu zawdzięczamy oficjalne święto Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Szwedzi zainspirowali pana Edwarda

- Kiedy w 1975 roku byłem w Szwecji, to zauważyłem, że Szwedzi, w piątek, na początek weekendu, wyciągają flagi na maszt, nawet przy domkach letniskowych. A kiedy weekend się kończy, to je ściągają. Zauważyłem także, że tam wokół wielu domów na stałe powiewają flagi na masztach. Wtedy nawet w najśmielszych marzeniach nie myślałem, że będę posłem. Ale bardzo podobał mi się zwyczaj wywieszania flag przez Szwedów, którzy byli i są dumni z tego powodu. Tam się wszędzie widzi barwy narodowe, flagi - mniejsze, większe, różne. Jak zostałem posłem, to wpadłem na pomysł, żeby u nas było tak samo - wspominał kilka lat temu w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” żywczanin Edward Płonka - polityk, samorządowiec, przedsiębiorca, inżynier, poseł na Sejm IV kadencji.

Czy ciężko było wprowadzić pomysł w życie? Pan Edward podkreślał, że spotkał dobrego człowieka, nieżyjącego już dziennikarza Andrzeja Zaporowskiego, który go wspomógł.

- Pewnego wieczoru poszliśmy do Donalda Tuska i przedstawiłem mu pomysł, żeby popracować przede wszystkim nad zniesieniem restrykcji, które przewidywał dekret z 1955 roku - wtedy to władze komunistyczne zakazały używania nie tylko flagi, ale i symboli narodowych poza świętami narodowymi. Za używanie symboli narodowych groziła kara do roku więzienia lub wysoka grzywna. W PRL można było wieszać flagi na 1 maja na Święto Pracy, ale już 2 maja należało je ściągnąć, żeby nie zostały na 3 maja. Kiedy w 1989 roku doszło do zmiany politycznej i gospodarczej, nie zmieniono tego przepisu. Nowelizowano ustawę o godle, barwach i hymnie, ale restrykcje pozostały, więc wpadłem na pomysł, żeby je znieść. Dzień Flagi jest ukoronowaniem tej pracy nad zniesieniem restrykcji. Jednocześnie był pomysł, żeby popracować nad ujednoliceniem flagi państwowej - opowiadał „Dziennikowi Zachodniemu” pan Edward.

Podkreślał, że Polska jest jednym z niewielu, a może jedynym krajem na świecie, który ma dwie oficjalne flagi państwowe. Jedna - biało-czerwona - jest do użytku na terenie kraju. Druga - biało-czerwona z godłem (właściwie herbem, ten błąd jest nawet w Konstytucji zapisany) przeznaczona jest na zagranicę, do placówek dyplomatycznych, konsulatów. Lotniska i porty też mają prawo ją wywieszać. Edwardowi Płon-ce udało się zrobić najważniejsze - doprowadzić do zniesienia restrykcji za używanie symboli narodowych i wprowadzić Dzień Flagi. Ale nie udało się ujednolicić flagi.

Nie wszyscy byli przychylni pomysłowi

Warto podkreślić, że Dzień Flagi RP nie przeszedł w Sejmie bez oporu. Przy władzy było wówczas SLD. Jeden poseł z trybuny sejmowej mówił, że dosyć mamy głupich i niepotrzebnych dni i świąt, więc Dzień Flagi jest niepotrzebny. Płonka oburzył się wtedy, mówiąc, że mamy różnego rodzaju dni, jak np. Dzień Sprzątania Biurka czy Dzień Niepłacenia, i to są faktycznie niepotrzebne dni, ale co innego Dzień Flagi, gdzie wiele krajów ma takie święto. Ostatecznie w pierwszym głosowaniu w styczniu 2004 r. ustawa została przyjęta. Prawie 400 głosów było za.

Czy Edward Płonka miał świadomość, że tym Dniem Flagi przejdzie niejako do historii?
- Nie. Ja po prostu pracowałem. Mam taki charakter, że jeśli za coś się wezmę, to chcę to robić jak najlepiej i do końca - stwierdził pan Edward, który marzył, żeby Polacy 1 maja 2004 roku wstępujący do UE, poczuli się zjednoczeni wokół biało-czerwonej flagi.

Całą rozmowę o Dniu Flagi z Edwardem Płonką można przeczytać TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Flagi. Czy wiecie, że to wyjątkowe święto zawdzięczamy je mieszkańcowi Żywca? - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto