Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak warzą piwo

Łukasz Klimaniec
Bracki Browar Zamkowy  ma być udostępniony dla zwiedzających w drugim dniu Święta Trzech Braci
Bracki Browar Zamkowy ma być udostępniony dla zwiedzających w drugim dniu Święta Trzech Braci fot. Łukasz Klimaniec.
Do tej pory Bracki Browar Zamkowy był niedostępny dla zwiedzających. Obecnie w budynku funkcjonującym od 1846 roku trwają prace remontowe i modernizacyjne, w efekcie których turyści będą mogli zobaczyć m.in. zabytkową leżakownię i warzelnię.

- W podziemiach planujemy otworzyć restaurację, oferującą świeżo warzone piwa niepasteryzowane - mówi Janusz Konieczny, dyrektor Browaru w Cieszynie.

Otwarcie browaru dla zwiedzających w roku obchodów 1200-lecia byłoby znakomitą atrakcją turystyczną. W Browarze zapewniają, że z uwagi na podniosłą rocznicę Cieszyna zrobią wszystko, by większość prac zrealizować jeszcze przed Świętem Trzech Braci , czyli w połowie czerwca.

- Mam nadzieję, że wtedy Bracki Browar Zamkowy, choć ma "zaledwie" 164 lata, stanie jedną z największych atrakcji turystycznych 1200-letniego miasta - mówi dyrektor Konieczny.

W styczniu Muzeum Browaru i sam Browar w Żywcu znalazły się na Europejskim Szlaku Zabytków Techniki jako tzw. "punkty kotwiczne". Status "punktu kotwicznego" umożliwia m.in. utworzenia własnego szlaku turystycznego. Wiele wskazuje na to, że taki piwny szlak powstanie już niedługo, a kolejnym jego punktem będzie właśnie Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie.

Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie wybudowano w 1846 roku. Od tego czasu metody, składniki piwa, budynki browaru urządzenia wiele się nie zmieniły. Pod tym względem Zamkowy jest piwnym skansenem.

Zabytkowy browar zlokalizowany na wzgórzu w zamku żywieckich Habsburgów do dziś zachował regionalny charakter. Jest jednym z nielicznych browarów w Europie , w którym fermentacja przebiega w otwartych kadziach. W czasie takiego procesu można obserwować tworzące się właśnie piwo. Tylko tu stosuje się jeszcze metodę dekokcyjnego zacierania słodu, dzięki której powstaje unikalna i trwała piana w piwach.

Warto dodać, że warzone w cieszyńskim browarze piwo "Brackie" to piwo lokalne dostępne jedynie w trzech powiatach na południu Polski - cieszyńskim, bielskim i żywieckim.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto