Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej edukują nie tylko najmłodszych, spółka stworzyła postać sympatycznego Profesora Wodźmina (ZDJĘCIA)

Andrzej Drobik
Dzieci z powiatu cieszyńskiego poznają tajniki pracy wodociągów i mogą dowiedzieć się więcej o czystej wodzie
Dzieci z powiatu cieszyńskiego poznają tajniki pracy wodociągów i mogą dowiedzieć się więcej o czystej wodzie Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej
Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej ruszyły już z szeregiem ciekawych akcji edukacyjnych. Wszystko po to, żeby pokazać, jak ważne jest racjonalne wykorzystanie wody dla naszego środowiska.

- Prowadzimy obecnie dwie akcje edukacyjne. Pierwsza nazywa się “W sieci bez śmieci”. Chcemy edukować, także dorosłych, jak właściwie korzystać z kanalizacji, bo ciągle się zdarza, że mieszkańcy wrzucają do kanalizacji różnego rodzaju śmieci. Druga akcja jest skierowana dla najmłodszych, wydaliśmy książeczkę edukacyjną “Wodźmin Beskidzki - strażnik czystej wody” - mówi Beata Halama, prezes zarządu Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej.

Książeczka, której bohaterem jest Profesor Wodźmin, sympatyczny bohater, który dba o czystość naszej wody, dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska została wydana w 10 tysiącach egzemplarzy. Jest ona dystrybuowana we wszystkich szkołach podstawowych i przedszkolach w powiecie cieszyńskim. Adresatem opowieści o Wodźminie są co prawda najmłodsi, ale okazuje się, że także dorośli inspirują się losami nowego, beskidzkiego bohatera.

W ramach akcji edukacyjnych dzieje się sporo. Wodociągi odwiedzają szkoły i przedszkola, pokazują jak dbać o czystą wodę i nie zaśmiecać kanalizacji. Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej uczestniczyły także w otwarciu „Zielonej pracowni” w Zespole Szkolno Przedszkolnym nr 2 w Wiśle Malince. Jednym z założeń realizowanego tam projektu o nazwie “Ekośrodowisko - dotknąć natury” była organizacja przez szkołę cyklu spotkań ze specjalistami w dziedzinach ekologii i gospodarki wodnej. W zielonej pracowni zlokalizowano kilka kącików tematycznych związanych z lasem, górami, powietrzem i odnawialnymi źródłami energii oraz kącik tematyczny z wyposażeniem laboratoryjnym wprowadzający uczniów w tematykę badania wody. Do projektu zostali zaproszeni pracownicy laboratorium badania wody w Wiśle-Czarnem.

- Spotkania prowadzone przez naszych współpracowników były bardzo ciekawym doświadczeniem oraz okazją do promocji naszej książki o Wodźminie - mówi Beata Halama. Jak zresztą tłumaczy, takich spotkań z przedszkolakami i uczniami szkół podstawowych w całym powiecie cieszyńskim jest dzisiaj dużo. Wszystko po to, żeby pomóc uzmysłowić, zresztą nie tylko najmłodszym, jak ważna jest racjonalna gospodarka wodna.

- W Europie średnia dobowa zużycia wody to około 120 litrów na osobę, u nas jest to niespełna 100 litrów. Ważne dla nas jest to, żeby nie zanieczyszczać środowiska, nie wyrzucać śmieci byle gdzie, bo zanieczyszczenia dostają się także do wody - tłumaczy Beata Halama. Jak mówi, istotne jest to, że na terenie naszego powiatu możemy bez żadnych obaw pić wodę z kranu.
- Nasza woda niczym nie odbiega od wody butelkowej, a pijąc właśnie wodę z wodociągów, możemy ograniczyć produkcję plastiku - mówi Halama.

Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej to spółka, która działa na terenie całego powiatu cieszyńskiego, z wyjątkiem Istebnej oraz Zebrzydowic. Spółka korzysta dzisiaj z dwóch dużych ujęć wody - ujęcia powierzchniowego w Wiśle - Czarnem i podziemnego - stacji uzdatniania wody w Pogórzu. W tym roku mija 125 lat istnienia wodociągów na Ziemi Cieszyńskiej, a spółka obchodzi 25 rocznicę powstania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto