Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukazała się książka o cichociemnym z Wisły

JVL
Materiał Publiczny
Danuta Szczypka napisała książkę o majorze Adolfie Pilchu, życie i dokonania tego wiślanina godne są upamietnienia

O cichociemnych, znakomicie wyszkolonych żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych, desantowanych na teren okupowanej Polski pisaliśmy na naszych łamach wiele razy, m.in. przy okazji ich lądowania na terenach okupowanych, Muzeum Spadochroniarstwa w Wiśle czy pikniku spadochroniarskiego. Teraz pojawiła się kolejna okazja do poruszenia kwestii cichociemnych - to promocja książki Danuty Szczypki "Mjr Adolf Pilch (1914-2000) - cichociemny z Wisły".

Postać godna upamiętnienia
Publikacja ukazała się dzięki wsparciu starostwa w Cieszynie, zaś organizatorami spotkania były Parafia Ewangelicko-Augsburska i Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle. Promocja książki odbyła się w poprzedni czwartek w sali Domu Zborowego w Wiśle. Na spotkanie przybyło ponad 150 osób. Wśród gości znaleźli się m.in. córka i syn Adolfa Pilcha z Londynu, Anna Mar-ples i Adam Pilch, wiślańska część rodziny na czele z bratankiem Pawłem Pilchem oraz rodzina z Zaolzia na czele z Karolem Cieślarem wraz z posłanką Aleksandrą Trybuś-Cieślar. Wśród przybyłych nie zabrakło przedstawicieli podkomendnych cichociemnego z Wisły.

Autorka książki, Danuta Szczypka, podkreśliła jak ważne jest upamiętnienie wielkich postaci pochodzących z Wisły. Podziękowała również za materiały, które udostępnione zostały jej przez rodzinę Pilchów.
Brał udział w około 200 potyczkach

Adolf Pilch urodził się w beskidzkiej rodzinie w 1914 r. jako ósme dziecko. W 19139 r. jako niezmobilizowany przedostał się na Węgry, skąd dalej dotarł poprzez Jugosławię do Francji. Po przedostaniu się do Francji brał udział w walkach w ramach 8. pułku piechoty przeciwko Niemcom. Po francuskiej przegranej został wraz z resztą polskich żołnierzy ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Tam przeszedł szkolenie jako cichociemny. Do Polski został przerzucony w lutym 1943 r. Będąc oficerem Zgrupowania Stołpce Okręgu Nowogródek AK walczył w Puszczy Nalibockiej przeciw niemieckimi i białoruskim policjantom. Na terenie puszczy brał udział w około 200 potyczkach. W trakcie niemieckiej okupacji Pilch pseud. "Góra" walczył jeszcze na terenach okalających Warszawę, a pod koniec okupacji na terenie dzisiejszego województwa świętokrzyskiego. Wraz z nadciągającą sowiecką ofensywą w 1945 r. wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie ożenił się z dziewczyną poznaną przed wojną.

Na zakończenie spotkania promocyjnego przemówiła w imieniu rodziny Pilchów córka Marples. Opowiedziała o życiu ojca na emigracji, jego działalności na rzecz dawnych towarzyszy broni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na uchodźstwie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto