Terminal w Cieszynie zostanie zlikwidowany? Powstanie... Castorama?

Terminal w Cieszynie Boguszowicach może zostać zlikwidowany! Ludzie protestują, nie godzą się, by w tym miejscu powstał hipermarket Castorama.

"My, niżej podpisani przedstawiciele firm, urzędów oraz pracownicy stanowczo sprzeciwiamy się i protestujemy przeciwko planom likwidacji dotychczasowej infrastruktury przejścia granicznego Cieszyn-Boguszowice i budowy w tym miejscu wielkopowierzchniowego Cieszyńskiego Parku Handlowego" - taki list wylądował na biurku starosty cieszyńskiego, Jerzego Nogowczyka.

Franciszek Krasoń, przewodniczący Śląskiego Związku Zawodowego Służby Celnej, mówi, że ani on, ani ludzie pracujący na byłym terminalu granicznym nie wyobrażają sobie, że obiekty w Boguszowicach zostaną wyburzone, a w ich miejscu powstanie Castorama. - Starosta cieszyński miał problemy z administrowaniem tym przejściem. Było ono dla niego solą w oku, więc chce się go pozbyć. W innych krajach Unii Europejskiej takiej infrastruktury się nie likwiduje - podkreśla Krasoń.
Protestujący przeciwko decyzji cieszyńskiego starostwa przypominają, że obiekty graniczne w Boguszowicach zostały oddane do użytku 23 lata temu, ich budowa pochłonęła kilkaset milionów złotych.

Obecnie na terenie przejścia działa 40 małych firm, które zapewniają 180 miejsc pracy. Mieszczą się w nich m.in. kantory wymiany walut, punkty sprzedaży winiet, sklepy spożywcze, restauracje. Swoje zadania wykonują Inspekcja Transportu Drogowego, Grupy Mobilne Służby Celnej, Straż Graniczna, agencje celne. Podkreślają, że istniejące na przejściu urzędy generują dla kasy państwa 2 mln zł, więc ma się to nijak do korzyści, o jakich mówi starostwo w postaci 151 tys. zł z tytułu dzierżawy terenu warszawskiej spółce, która jest zainteresowana budowaniem na terminalu hipermarketu budowlanego. Powątpiewają także w to, iż przeniesienie Cas-toramy z centrum miasta na obrzeża przysporzy dodatkowych miejsc pracy.

"(...) decyzja o likwidacji dotychczasowej infrastruktury przejścia granicznego Cieszyn-Boguszowice jest ze wszech miar niedorzeczna, szkodliwa społecznie i przynosząca szkodę Skarbowi Państwa" - stwierdzili stanowczo pracownicy przejścia w liście do starosty Nogowczyka.

Starosta Nogowczyk ripostuje, że w ostatnich latach sytuacja na przejściu granicznym uległa diametralnej zmianie - od 10 lat jesteśmy w Unii Europejskiej, a od siedmiu lat obowiązuje układ z Schengen, na mocy którego zniesiono wewnętrzne granice w UE.
- Przekraczanie granicy jest dużo mniej kłopotliwe, a odprawy celne mogą się odbywać wewnątrz rynku krajowego, a nie fizycznie na granicy. Dlatego terminal w takiej postaci, w jakiej został wybudowany pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, przestał spełniać swoje funkcje - tłumaczy starosta cieszyński.

Nogowczyk dodaje, że powiat jest właścicielem terminalu i chce, żeby to miejsce było jak najlepiej wykorzystywane, bo to wizytówka Polski. Pytany czy Castorama będzie odpowiednią wizytówką Polski, odpowiada, że jeśli wybierać między wiatami z budynkami biurowymi, których nie można wykorzystać a nowoczesnym MOP-em
(Miejscem Obsługi Podróżnych) wyposażonym zarówno w punkty handlowo- usługowe dla turystów przekraczających granicę w Cieszynie, jak i duży obiekt handlowy zlokalizowany na obrzeżach Cieszyna, licznie odwiedzany przez mieszkańców obu stron granicy, to wybiera to drugie rozwiązanie.

  • Dziennik Zachodni
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.