Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siła rodziny. Kuloodporni nakręcili film z historią jednego z graczy ZDJĘCIA

Łukasz Klimaniec
Krzysztof Wrona z Czechowic-Dziedzic w 2012 r. stracił w nogę. Dziś gra w reprezentacji Polski, odnosi sukcesy w amp futbolu. W sieci ukazał się film o jego historii. To pomysł bielskiej Fundacji Kuloodporni, która pokazuje, jak wielką role odgrywa wsparcie rodziny.

Siła rodziny - taki tytuł nosi niespełna 7-minutowy film pokazujący historię Krzysztofa Wrony z Cze-chowic-Dziedzic, który w czerwcu 2012 r. został potrącony przez pijanego motocyklistę i w tym wypadku stracił nogę. W filmie wypowiadają się jego najbliżsi - żona Beata i mama Janina oraz Daniel Kawka, twórca pierwszej w regionie drużyny amp futbolu. Premiera filmu miała miejsce w sobotę podczas podsumowania sezonu Kuloodpornych Bielsko-Biała.

- Ten film pokazuje, jak wielkie znaczenie ma wsparcie przyjaciół i rodziny. Bez tego w życiu byłoby ciężko - nie ukrywał po premierze Krzysztof Wrona.

Co roku w Polsce dokonuje się ok. 15 tys. amputacji. Motywujące wsparcie rodziny jest niezbędne do osiągnięcia sukcesów po operacji - twierdzą pomysłodawcy filmu.

Daniel Kawka, prezes zarządu Fundacji na Rzecz Promocji Sportu Osób Niepełnosprawnych „Kuloodporni” zwraca uwagę, że w ciągu roku przez zespół Kuloodpornych przewinęło się 18 seniorów i dwóch juniorów. A to ewenement na skalę kraju.

- Jako amp futbol robimy w kraju wiele rzeczy razem z PZPN oraz UEFA. A mimo to zawodników nie przybywa, nie tworzą się też nowe kluby - przyznaje. - Tym filmem chcemy pokazać rodzinom, że tak naprawdę one mają największe znaczenie w powrocie osoby niepełnosprawnej lub osoby z innymi problemami, do życia społecznego, w którym mogą odnosić sukcesy. Przykład Krzyśka pokazuje, że większe sukcesy osiąga on po amputacji, niż wcześniej - dodaje.

W filmie „Siła rodziny” Beata, żona Krzysztofa mówi, że najważniejsze było, by wspierać ukochanego i pokazać mu, że nie jest sam, by się nie załamywał - że z nogą, czy bez, dla niej najważniejsze było to, że żyje. Jego mama Janina podkreśla, że po wypadku Krzy-śkowi prócz rodziny pomagali też znajomi.

- Po amputacji nie znałem ludzi, którzy mieliby ten sam problem, co ja - nie mieliby nogi, czy ręki. Dopiero przez Kuloodpornych poznałem takie osoby. Zaczęliśmy się wymieniać informacjami na temat lekarzy, protez. I potrafimy sobie pomagać w życiu codziennym - przyznaje Krzysztof Wrona. - Przez Kuloodpornych poznałem wielu wspaniałych ludzi, rozwijam się sportowo i mogę spełniać marzenia: gram w reprezentacji Polski, z którą w Turcji brałem udział w mistrzostwach Europy i zdobyłem brązowy medal. Gdyby nie to, że Daniel wyszedł z taką inicjatywą, pewnie nie grałbym w amp futbol. Chodziło mi to po głowie, ale brakowało impulsu - zaznacza.

Dodaje, że grupa daje siłę, dzięki czemu on i koledzy są w stanie nawet żartować z tego, co im się przytrafiło. - Nie traktujemy tego jako traumę, ale mamy do tego dystans - przyznaje.

Marek Bagiński z Bielska-Białej, inny z graczy Kuloodpornych uważa, że każdy może znaleźć sobie miejsce, niekoniecznie w amp futbolu, ale jakiejkolwiek innej dyscyplinie lub zajęciu, w którym będzie czuł się dobrze.

- Skorzystałem bardzo dzięki Kuloodpornym. Wiele razy mówiłem, że po amputacji zamknąłem się w sobie, a przez amp futbol otworzyłem się i poszedłem dalej. W tym roku zacząłem pływać na wind surfingu! Może to dziwnie brzmi, ale kiedyś pływałem i przez amp futbol doszedłem do wniosku, że skoro mogę grać, to mogę i pływać - podkreśla.

Film „Siła rodziny” został zaprezentowany w sobotę podczas podsumowania sezonu Kuloodpornych, którzy w minionym sezonie zajęli trzecie miejsce w amp futbol ekstraklasie. Nagrodzeni przez przedstawicieli Ratusza zostali reprezentanci Polski - Krzysztof Wrona, Piotr Mizera, Łukasz Miśkiewicz oraz szef Fundacji Daniel Kawka.

- Działalność Fundacji Kuloodporni w obszarze sportowym, edukacyjnym, prozdrowotnym, wychowawczym charytatywnym to osadzenie największych wartości, jakie Fundacja od początku swojej działalności pokazuje w naszym środowisku i poza Bielskiem-Białą - ocenił Ryszard Radwan, naczelnik Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki bielskiego Ratusza. - To świetny wzór do naśladowania - zaznaczył.

Film można zobaczyć na YouTube wpisując „Siła rodziny” lub na profilu Kuloodpornych.

Fajnie byłoby, gdyby ten przekaz trafił do osób, które się wahają nad tym, czy spróbować takiej aktywności, albo nigdy o tym nie słyszały - mówi o filmie Krzysztof Wrona.- To może być amp futbol, albo inny sport lub aktywność. Po prostu warto wyjść z domu i zacząć robić w życiu czegoś ciekawego - dodaje.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TOP 10: Jaki prezent dla mamy pod choinkę?

TOP 10: Jaki prezent dla taty pod choinkę. Zobacz poradnik

TOP 10: Jaki prezent dla babci i dziadka pod choinkę?

Śmieszne i oryginalne prezenty pod choinkę [TOP 20]

Prezenty pod choinkę 2017 - sprawdź promocje w sklepach [gazetka BIEDRONKA, AUCHAN, TESCO...]


tyDZień - informacyjny program Dziennika Zachodniego [ODC. 12 - 01.12.17 - 8.12.17]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto