Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne w Bielsku-Białej świętuje 10 lat

KLM, mat. pras.
Jubileusz 10-lecia obchodzi Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne w Bielsku-Białej. W niedzielę 26 października o godz. 16.00 w kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej rozpocznie się msza św. dziękczynna, a po niej krótkie podsumowanie działalności stowarzyszenia.

Najważniejszy cel działalności Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego w Bielsku-Białej to budowa stacjonarnego hospicjum w Bielsku-Białej. Po czterech latach inwestycja dobiega końca, dlatego jej przebieg będzie można prześledzić podczas krótkiej prezentacji fotograficznej.

Na niedzielnej uroczystości wśród gości będzie prezydent Bielska-Białej, Jacek Krywult (teren pod budowę hospicjum stowarzyszenie otrzymało od gminy w nieodpłatne użytkowanie), Adam Kołodziejczyk (pełniący funkcję inwestora zastępczego budowy) oraz biskupi - biskup senior diecezji bielsko-żywieckiej - ks. Tadeusz Rakoczy i biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. Paweł Anweier (budowa jest przykładem współpracy pomiędzy obydwoma Kościołami).

Podsumowanie 10 lat starań o budowę oraz jej historię przedstawi Grażyna Chorąży, prezeska i założycielka Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego. Uroczystość zamknie wręczenie pamiątkowych wyróżnień (szklane statuetki) dla osób szczególnie zaangażowanych w budowę hospicjum, a uświetni koncert Chóru Akademii Techniczo-Humanistycznej pod batutą dr. Jana Borowskiego.

Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej będzie dysponowało 40 łóżkami dla chorych, kaplicą i pokojami gościnnymi dla bliskich, a także gabinetami zabiegowymi, rehabilitacyjnymi i lekarskimi. Placówka będzie świadczyć opiekę bezpłatnie i wszystkim potrzebującym, niezależnie od światopoglądu. Od kilku miesięcy budowa hospicjum prowadzona jest dzięki pieniądzom z tzw. Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej. Kwotę 1, 9 mln zł z budżetu miasta hospicjum otrzymało, ponieważ taka była wola większości bielszczan, którzy w drodze głosowania decydowali o tym, które z ponad stu zgłoszonych projektów są najbardziej potrzebne mieszkańcom.

Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii w Warszawie wskazuje, że liczba zachorowań oraz zgonów z powodu nowotworów złośliwych w najbliższych dekadach będzie rosła, w szczególności w grupie powyżej 65. roku życia. W obliczu pogłębiającego się niekorzystnego trendu starzenia się społeczeństwa, sprostanie potrzebie opieki nad osobami w terminalnym okresie choroby staje się ważnym wyzwaniem.

Działalność stacjonarnego hospicjum im. Jana Pawła II jest odpowiedzią na realne potrzeby regionu. Na blisko 665 tys. mieszkańców subregionu południowego województwa śląskiego (miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała, powiat bielski, powiat cieszyński, powiat żywiecki) przypada jedynie 30 łóżek opieki paliatywnej (20 łóżek w Szpitalu Ogólnym w Bielsku-Białej oraz 10 łóżek w Szpitalu Kolejowym w Wilkowicach-Bystrej).

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto