Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ryszard Macura - lokalny patriota z Cieszyna

Katarzyna Koczwara
Ryszard Macura to społecznik, pedagog z Cieszyna
Ryszard Macura to społecznik, pedagog z Cieszyna ARC
Ryszard Macura, pedagog, społecznik, radny powiatowy z Cieszyna opowiada o swoim patriotyzmie, o codziennym działaniu na rzecz społeczności lokalnej. Ryszard Macura jest naszym kandydatem w akcji Patriotycznie Zakręceni. Cały czas możecie zgłaszać swoich kandydatów. Możecie podzielić się swoim zdaniem o współczesnym patriotyzmie i wypełnić kwestionariusz.

Ryszard Macura z Cieszyna. Kwestionariusz
Moje miejsce na ziemi (albo Moja Mała Ojczyzna), to: Moje miejsce na ziemi wyznaczają przede wszystkim ludzie, z którymi miałem okazję się z spotkać i z którymi mogę spotykać się dziś. To jest może trochę metafizyczne ujęcie miejsca, ale ono właśnie najlepiej oddaje moje zakotwiczenie w świecie. Jestem w relacjach z drugą osobą, a tak się zdarzyło, że urodziłem się i mieszkam na Śląsku Cieszyńskim, stąd moim spotkaniom z ludźmi towarzyszą krajobrazy gór i pogórza Beskidu Śląskiego. Stąd bliska jest mi rzeka Wisła, w której jako dziecko kąpałem się z moimi rówieśnikami. Stąd tkwię na skoczowskich placach, na których całymi dniami z kolegami grywaliśmy w piłkę. Stąd też z sympatią myślę o cieszyńskich uliczkach, którymi spaceruję ze swoją rodziną i które przywodzą mi na myśl bogactwo charakterów ludzi tej ziemi. To jest moja mała ojczyzna, w której się zakorzeniłem, ale w której nie tkwię. Ciągną mnie bowiem ku sobie również inne miejsca, w których moja dusza spotyka się z innymi. Ciągnie mnie Wawel, opowiadający historię mojej Ojczyzny, ciągnie mnie dumna Warszawa, podejmująca honorową próbę życia w wolności. Ciągną mnie Tatry i wiele innych miejsc w Polsce i na świecie.

Lokalny patriota to dla mnie: osoba, która nie zamyka się w sobie, nie myśli tylko o swoim podwórku, ale razem z innymi podejmuje próbę zmieniania otaczającej nas rzeczywistości na lepsze. To ktoś, kto integruje lokalną społeczność, sprawia, że ludzie czują się szczęśliwsi. To trener oddany swojej drużynie; to nauczyciel starający się o jak najlepsze wykształcenie swoich podopiecznych; to lekarz troszczący się o zdrowie pacjentów; to mechanik sprawnie naprawiający samochody; to przedsiębiorca tworzący miejsca pacy i nie zdzierający pieniędzy ze swoich klientów; to polityk sprawnie zarządzający dobrami mu powierzonymi, to kwiaciarka sprzedająca piękne i świeże kwiaty itd. Lokalnym patriotą jest każdy, kto potrafi dać coś z siebie dla dobra innych. Takimi ludźmi są na przykład osoby poświęcające swój czas dla kultywowania rodzimych tradycji.

**Dbam o swoje miasto i otoczenie poprzez: W pierwszej kolejności staram się dbać o swoje miasto poprzez rzetelne wypełnianie swoich codziennych obowiązków, dobre wychowywanie dzieci, odnoszenie się z szacunkiem do spotykanych przeze mnie osób. Życzliwe nastawienie do siebie ludzi uważam za fundament rozwoju każdej społeczności. Ze względu na moje wykształcenie, zainteresowania i miejsce, które w tej społeczności zajmuję staram się ponadto wpływać na funkcjonowanie instytucji życia publicznego. Zależy mi na tym, aby, po pierwsze, służyły one dobru każdego człowieka; po drugie zaś, aby funkcjonowały przejrzyście, racjonalnie wykorzystując pieniądze publiczne. W ramach Stowarzyszenia „Wszechnica” podejmujemy wskazane zagadnienia i staramy się o upamiętnienie tych wydarzeń historycznych, które dzięki odważnym i uczciwym ludziom zaowocowały jakimś dobrem. W tym roku przyczyniliśmy się do odsłonięcia w cieszyńskim Ratuszu tablicy, upamiętniającej 18 ofiar politycznych wyroków śmierci wydawanych w Cieszynie w 1946 roku.

Moje ulubione miejsce w mieście to: Wzgórze Zamkowe. Jest dla mnie symbolem bogatej historii Cieszyna, a jednocześnie miejscem, w którym można odpocząć, podziwiać przyrodę, spotkać się z innymi.

Chętnie kupuję produkty lokalnych producentów, takie jak: pieczywo, nabiał, owoce i warzywa, ciasta i słodycze, chemia domowa. W naszym mieszkaniu wiszą obrazy miejscowych artystów i spotkać można rękodzieła tutejszych twórców. Ponadto korzystam z usług (produktów) lokalnych firm poligraficznych i komputerowych.

Lokalne tradycje, które kultywuję to: to co robię w tym zakresie nie jest czymś szczególnym. Raczej jest to uczestniczenie w tradycji chrześcijańskiej i narodowej z elementami lokalnych zwyczajów. Obchodzimy więc rodzinnie wszystkie święta roku liturgicznego. Na Boże Narodzenie w domu pieczone są cieszyńskie ciasteczka. W okresie Wielkiego Postu uczestniczymy w drodze krzyżowej ulicami Cieszyna. W święta narodowe jesteśmy obecni pod pomnikami i tablicami, uczestnicząc wraz z innymi w oficjalnych uroczystościach. W domu w tym czasie albo śpiewamy, albo puszczamy patriotyczne pieśni. W mojej parafii w Cieszynie na Mnisztwie jest też pielęgnowany taki zwyczaj, że po Mszy św. za Ojczyznę spotykamy się przy pamiątkowym kamieniu z tablicą, upamiętniająca odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. Od kilku lat biorę też udział w wydarzeniach, które nie są co prawda specyficznie cieszyńskimi, ale które przyczyniają się do budowania pamięci o minionych wiekach i tutejszej kulturze. Jest to Cieszyńska Noc Muzeów i zbieranie 1 listopada datków na cmentarzu komunalnym, celem renowacji ważnych nagrobków. Od kilku lat również, co prawda nie ja, ale moja żona na niektóre uroczystości zakłada strój cieszyński.

Lokalne potrawy, które przygotowuję w domu Kuchnia nie jest moją specjalnością. Coś tam ugotuję, ale trudno tu mówić o przygotowywaniu przeze mnie potraw.

Eksponuję swój patriotyzm lokalny przez: Raczej nie lubię eksponowania czegokolwiek swojego, chociaż czasami tak może to wyglądać. Nie lubię też podkreślania tego, że jestem „stela”, chociaż nazwisko mnie zdradzało nawet na egzaminach zdawanych w Lublinie. Tak jak zaznaczyłem wcześniej, patriotyzm lokalny, czy patriotyzm szerzej rozumiany powinien być zwyczajnym wypełnianiem swoich obowiązków z myślą o innych, a nie tylko o swoich korzyściach. Powinien też być przeżywaniem solidarności z ludźmi, z których się wyrosło, albo z którymi się żyje i tu owszem zdarza mi się eksponowanie patriotyzmu swoim uczniom, ale po to, aby nie czuli kompleksów, aby byli przekonani, że wielkie rzeczy można robić wszędzie również tu i teraz.

W moim mieście zmieniłbym:Takich rzeczy jest wiele. Podobnie jak jest wiele rzeczy, których nie chciałbym zmieniać. Skoro pytanie dotyczy jednak tego, co zmieniłbym, to na pierwszym miejscu wskaże potrzebę odzyskania wiary w to, że szczęścia nie trzeba szukać nie wiadomo gdzie, gdyż jest ono blisko każdego z nas. Są też potrzebne pewne materialne zmiany. Budowa (remont) dworca kolejowo-autobusowego, zapewnienie Cieszynowi odpowiednich połączeń w transporcie publicznym z innymi miejscowościami, modernizacja sieci dróg, powstawanie nowych i wzmocnienie istniejących podmiotów gospodarczych, remont stadionu i ożywienie szeroko rozumianej kultury fizycznej, powstanie laboratorium dla młodych, żądnych wiedzy umysłów itd.

Najbardziej czuję się (Polakiem, Europejczykiem, itp.): Pytanie jest i bardzo filozoficzne, i bardzo prowokujące. Ja tymczasem; ani nie chcę rozciągać filozoficznych wywodów – kim ewentualnie jeszcze się czuję; ani też nie chcę stawiać w opozycji polskości i europejskości. Oczywiście czuję się Polakiem, wychowanym na Mickiewiczu. Od jego „Dziadów” zaczęła się moja przygoda z literaturą. Czuję się Polakiem, bo jako harcerz autentycznie przeżywałem losy Alka, Rudego i Zośki. Czuję się Polakiem, bo odziedziczyłem to po moich przodkach, którzy tu na Śląsku Cieszyńskim nosili „P” na swoich ubraniach. Czuję się Polakiem z wielu innych jeszcze powodów; ale czuję się też i Ślązakiem (nie w znaczeniu narodowości) i Europejczykiem. Bliska jest mi bowiem myśl greckiej filozofii, lubię Arystotelesa – mistrza realizmu. Z szacunkiem odnoszę się do osiągnięć rzymskiego prawa i z wdzięcznością myślę o wartościach chrześcijańskich, na których zbudowana została nasza cywilizacji wolności i godności każdego człowieka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto