Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracodawca musi zapewnić odpowiednie warunki do pracy, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza

Hubert Mościpan
archiw. naszemiasto.pl
Wróciły upały. Jakie obowiązki mają pracodawcy, gdy żar leje się z nieba?

Wysokie temperatury wpływają negatywnie nie tylko na nasz komfort w pracy, ale także na zdrowie i bezpieczeństwo. Największą efektywność i wydajność pracy osiąga się przy temperaturze 17-20 stopni. Jednak latem może być nawet o kilkanaście stopni więcej.

Wśród podstawowych obowiązków spoczywających na firmie jest zapewnienie pracownikowi bezpłatnych napojów. Zazwyczaj jest to woda, gdyż przepisy nie obligują firmy do dostarczenia np. napojów kolorowych czy soków. Woda nie musi być mineralna – jeżeli w mieście, w którym pracujemy zdatna do picia jest tzw. „kranówka”, także jej zapas spełnia wymogi nakładane przez prawo. Mineralna obowiązkowa jest jedynie w miejscach o skrajnym mikroklimacie, jak np. huty.

Osoby pracujące na zewnątrz powinny dostać wodę, gdy temperatura przekroczy 25 stopni, a pracownicy biurowi – gdy słupek rtęci osiągnie 28 stopni. Napoje powinny być dostępne przez całą zmianę, w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników – mała butelka wody nie załatwia sprawy. Pracownicy budowlani muszą ponadto mieć dostarczoną wodę do mycia – 90 litrów na osobę dziennie, o ile nie mają dostępu do wody bieżącej. Ważna informacja - pracownikom, którzy nie będą korzystali z tych napojów, nie przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Przełożony musi również zadbać o odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniach. Nie oznacza to, że w biurach muszą być zamontowane klimatyzatory, jeśli już jednak są, wówczas obowiązują konkretne przepisy BHP, mówiące o konserwacji tych urządzeń. Oprócz tego biuro, w którym pracujemy, powinno być wyposażone w rolety lub żaluzje, które nie tylko pozwalają utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach, ale również chronią pracowników refleksami świetlnymi na ekranach monitorów.

Przepisy do końca nie określają jednak maksymalnej temperatury, powyżej której praca powinna zostać wstrzymana. Jedyne wskazania w tej kwestii dotyczą pracowników nieletnich (maksymalna dopuszczalna temperatura to 30 stopni, a wilgotność powietrza – 65%.) oraz kobiet ciężarnych i matek karmiących (nagłe zmiany temperatur nie mogą przekraczać 15 stopni).

Nieprzestrzeganie przez pracodawców zapisów kodeksu pracy i BHP stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, które zagrożone jest grzywną od 1 do nawet 30 tysięcy złotych. Pokrzywdzony pracownik może zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy.

Szymon Hołownia o „Mam Talent!”: Poznań zaskoczył nas umiejętnościami, tam poszło dużo złotych guzików

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto