Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia Apostoła Jakuba Starszego w Ustroniu wygrała pierwszy etap naszego plebiscytu

JAK
Pamiątkowe zdjęcie parafian z parafii Apostoła Jakuba Starszego w Ustroniu.
Pamiątkowe zdjęcie parafian z parafii Apostoła Jakuba Starszego w Ustroniu. FOT. JAK
Licząca 3,5 tysiąca wiernych parafia Apostoła Jakuba Starszego w Ustroniu wygrała pierwszy etap naszego plebiscytu.

Wśród wiekowych lip i brzóz w niewielkiej odległości od głównej ulicy Daszyńskiego znajduje się największy obiekt sakralny w Ustroniu - kościół ewangelicki pod wezwaniem Apostoła Jakuba Starszego, wybudowany w 1835 r. - czytamy na stronie www.ustron.pl.

Wygrał on pierwszy etap plebiscytu na Najpiękniejszy kościół w powiecie cieszyńskim, zorganizowany przez "Dziennik Zachodni" oraz cieszyn.naszemiasto.pl.

- Nasz kościół ma długą historię. W tym roku obchodziliśmy 176. rocznicę jego poświęcenia. Dziękowaliśmy Bogu, że nasi przodkowie mogli wybudować tą piękną świątynię - opowiada ks. Piotr Wowry, proboszcz parafii pw. Apostoła Jakuba Starszego, liczącej 3,5 tysiąca wiernych.

Kiedy zbliżamy się do Ustronia, to już z daleka widać ewangelicką ustrońską świątynię. Jest ewenementem, gdyż kiedyś kościoły ewangelickie były budowane zazwyczaj poza centrami miejscowości.

Parafia Apostoła Jakuba Starszego w Ustroniu: wierni dbają o kościół

- Razem z wiernymi staramy się dbać o świątynię - dodaje ks. Wowry i opowiada, że jakiś czas temu wspólnie z katolicką parafią św. Klemensa w Ustroniu udało im się zrealizować projekt ekumeniczny "Ekumenizm nośnikiem kultury" (parafia katolicka była liderem). Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Społecznego pozyskali pieniądze na renowację obu kościołów.
- Odnowiliśmy elewację zewnętrzną, wymieniliśmy stolarkę okienną, a także zrobiliśmy ogrodzenie wokół kościoła oraz upiększyliśmy teren - wylicza proboszcz od Apostoła Jakuba Starszego.

I dodaje, że z racji, iż świątynia znajduje się w miejscowości turystycznej, to w duchu ekumenizmu starają się być otwarci na innych ludzi i inne wyznania. Dlatego w kościele organizowane są koncerty i inne wydarzenia o charakterze ekumenicznym. Nie ma z tym problemu, bo kościół jest bardzo pojemny - może pomieścić ponad tysiąc osób.
Wikariusz ks. Dariusz Lerch dodaje: - U nas panuje żywy ekumenizm. Współpracujemy ze wszystkimi wyznaniami. Ekumenizmu można się od nas uczyć - podkreśla ks. Dariusz Lerch.

- Cały czas staramy się być aktywni w życiu ustrońskiej społeczności. W parafii działają między innymi dwa chóry mieszane, zespół młodzieżowy. Duży nacisk kładziemy na działalność diakonijną, jest Ewangelickie Centrum Aktywności Lokalnej, pracujemy z osobami niepełnosprawnymi w ramach ewangelickiego Stowarzyszenia Maria i Marta, funkcjonuje Stowarzyszenie Diakonijne Samarytanin - wylicza ks. Wowry.

Działa przy parafii również wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.
Nabożeństwa odbywają się dwa razy w niedziele, o godz. 8.30 oraz o godz. 10.30.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto