Parafia Apostoła Jakuba Starszego w Ustroniu. Parafia Apostoła Jakuba Starszego w Ustroniu.

Pamiątkowe zdjęcie parafian z parafii Apostoła Jakuba Starszego w Ustroniu. (© FOT. JAK)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Licząca 3,5 tysiąca wiernych parafia Apostoła Jakuba Starszego w Ustroniu wygrała pierwszy etap naszego plebiscytu.

Wśród wiekowych lip i brzóz w niewielkiej odległości od głównej ulicy Daszyńskiego znajduje się największy obiekt sakralny w Ustroniu - kościół ewangelicki pod wezwaniem Apostoła Jakuba Starszego, wybudowany w 1835 r. - czytamy na stronie www.ustron.pl.

Wygrał on pierwszy etap plebiscytu na Najpiękniejszy kościół w powiecie cieszyńskim, zorganizowany przez "Dziennik Zachodni" oraz cieszyn.naszemiasto.pl.

- Nasz kościół ma długą historię. W tym roku obchodziliśmy 176. rocznicę jego poświęcenia. Dziękowaliśmy Bogu, że nasi przodkowie mogli wybudować tą piękną świątynię - opowiada ks. Piotr Wowry, proboszcz parafii pw. Apostoła Jakuba Starszego, liczącej 3,5 tysiąca wiernych.

Kiedy zbliżamy się do Ustronia, to już z daleka widać ewangelicką ustrońską świątynię. Jest ewenementem, gdyż kiedyś kościoły ewangelickie były budowane zazwyczaj poza centrami miejscowości.

Parafia Apostoła Jakuba Starszego w Ustroniu: wierni dbają o kościół


- Razem z wiernymi staramy się dbać o świątynię - dodaje ks. Wowry i opowiada, że jakiś czas temu wspólnie z katolicką parafią św. Klemensa w Ustroniu udało im się zrealizować projekt ekumeniczny "Ekumenizm nośnikiem kultury" (parafia katolicka była liderem). Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Społecznego pozyskali pieniądze na renowację obu kościołów.
- Odnowiliśmy elewację zewnętrzną, wymieniliśmy stolarkę okienną, a także zrobiliśmy ogrodzenie wokół kościoła oraz upiększyliśmy teren - wylicza proboszcz od Apostoła Jakuba Starszego.

I dodaje, że z racji, iż świątynia znajduje się w miejscowości turystycznej, to w duchu ekumenizmu starają się być otwarci na innych ludzi i inne wyznania. Dlatego w kościele organizowane są koncerty i inne wydarzenia o charakterze ekumenicznym. Nie ma z tym problemu, bo kościół jest bardzo pojemny - może pomieścić ponad tysiąc osób.
Wikariusz ks. Dariusz Lerch dodaje: - U nas panuje żywy ekumenizm. Współpracujemy ze wszystkimi wyznaniami. Ekumenizmu można się od nas uczyć - podkreśla ks. Dariusz Lerch.

- Cały czas staramy się być aktywni w życiu ustrońskiej społeczności. W parafii działają między innymi dwa chóry mieszane, zespół młodzieżowy. Duży nacisk kładziemy na działalność diakonijną, jest Ewangelickie Centrum Aktywności Lokalnej, pracujemy z osobami niepełnosprawnymi w ramach ewangelickiego Stowarzyszenia Maria i Marta, funkcjonuje Stowarzyszenie Diakonijne Samarytanin - wylicza ks. Wowry.

Działa przy parafii również wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.
Nabożeństwa odbywają się dwa razy w niedziele, o godz. 8.30 oraz o godz. 10.30.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!