Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronka koniakowska w warszawskim muzuem

JVL
ARC.
Koronka umieszczony zostanie na kilka dni w muzeum. Mieszkańcy stolicy będą mogli zobaczyć rekordowe dzieło.

Jedną z rzeczy, która rozsławia Śląsk Cieszyński na całą Polskę, a nawet cały świat, jest koronka koniakowska. Szczególnie ta zapisana w Księdze Rekordów Gu-innessa jako największa na świecie.
Osiem tysięcy elementów

Do stworzenia największej koronki koniakowskiej świata zużytych zostało 50 km nici. Ma ona średnicę 5 metrów, waży około 5 kg. Powstała z 8 tysięcy elementów. Serweta jest dziełem pięciu koronczarek: Marty Haratyk, Danuty Krasowskiej, Renaty Krasowskiej, Marioli Legierskiej oraz Urszuli Rybki, które pracowały nad nią od kwietnia do sierpnia.

Rekordowe dzieło koronczarek z Koniakowa zostało zaprezentowane 18 sierpnia 2013 roku podczas Dni Koronki Ko-niakowskiej. Tego też dnia została ona wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Teraz koronka trafi na kilka dni do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, gdzie będzie wystawiana 28 i 29 marca. Ekspozycja zostanie zorganizowana w ramach projektu "Lacy Visegrad" realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury z Istebnej, finansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.

Jak powiedziała nam Elżbieta Morczak, odpowiedzialna za wystawę ze strony Państwowego Muzeum Etnograficznego, koronka koniakowska jest niezwykła. - Ma długą historię i jest cały czas kontynuowana. Cały czas są osoby, które ją tworzą. Koniaków to takie zagłębie koronkarskie w Polsce. Koronka koniakowska nadal jest żywa, nadal są osoby, które ją wykonują - podkreśliła Elżbieta Mor-czak.
Prócz samego wystawienia koronki w Warszawie, widzowie będą mogli wziąć udział w warsztatach z koronki koniakowskiej.

Podczas wernisażu zostanie natomiast wygłoszony wykład na temat historii koronek koniakowskich oraz szczegółów powstawania rekordowej serwety.
Nie jest to pierwsza wycieczka największej koronki konia-kowskiej. Przedtem wysyłana była na zagraniczne wycieczki m.in. do Chorwacji i państw Grupy Wyszehradzkiej.

Koronka od stu lat
W takim kształcie jak ją dziś znamy koronka wytwarzana jest od 100 lat. Wcześniej pojawiała się na czepcu, części stroju ludowego. Posiadała wtedy jednak kilka elementów, które odróżniają ją od dzisiejszej.
Koronka koniakowska tak zachwyca, ponieważ odwołuje się do przyrody. W trakcie jej wykonywania odwzorowuje się różne elementy na przykład roślinne. Jednym z charakterystycznych elementów koronki koniakowskiej jest rwanie nici. Robi się to, żeby móc rozpocząć haftowanie kolejnej części koronki.
Teraz koronkę rozmiarów XXL będą mieli okazje zobaczyć również mieszkańcy stolicy. Bo nie ma wątpliwości, że w tym przypadku jest co podziwiać.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto