Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie skarby pokaże nam cieszyńska trówła?

JVL
Mat. Pras.
Impreza z roku na rok cieszy się coraz to większą popularnością. W tym roku na gości, którzy przybędą na "Skarby z cieszyńskiej trówły" czeka wiele nowych atrakcji. Jakie wydarzenia będą najciekawsze?

"Skarby z cieszyńskiej trówły" na stałe wpisały się w imprezowy kalendarz Cieszyna. Nie inaczej jest w tym roku. Co jednak na nas czeka w ramach kolejnej edycji?

Atrakcja goni atrakcję
Co roku staramy się, żeby "Skarby…" miały jakiś motyw przewodni. W tym roku "bohaterką" jest tytułowa trówła. Przygotowujemy w Zamku, przy wsparciu Muzeum Śląska Cieszyńskiego, wystawę "Trówła. Portret podwójny", pokazującą historyczne skrzynie wianne, jak i inspirowane nimi współczesne projekty - wyjaśnia nam Beata Mońka
z Zamku Cieszyn. I dodaje: - W niedzielę, podczas jarmarku zapraszamy na "Rodzinne warsztaty tworzenia tróweł" (obowiązują zapisy) i otwarte dla wszystkich warsztaty zdobienia tróweł.

Po raz pierwszy "Skarbom z cieszyńskiej trówły" towarzyszy także konferencja "Dizajn u źródeł". Zapraszamy do rozmowy o wartościach, jakie tkwią w tradycji i rzemiośle, o ich znaczeniu dla współczesnego projektowania, a także o możliwościach wdrażania innowacyjnych produktów i budowy wizerunku regionów w oparciu o lokalne zasoby.

W tym roku nie zabranie oczywiście także innych, stałych atrakcji. To m.in. Cieszyński Jarmark Rzemiosła na Wzgórzu Zamkowym, w którym udział weźmie kilkudziesięciu twórców z Polski, Czech i Słowacji. Dużo chętnych zjawi się też na cieszyńskim konkursie pieczenia strudla im. Kingi Iwanek-Riess czy na drugim Cieszyńskim Maratonie Czytania Tekstów Gwarowych oraz na wspólnym śpiewaniu pieśni regionalnych.

Co oprócz tego? - Ciekawie w tym roku zapowiadają się także wycieczka do Beskidzkiej Trójwsi (Jaworzynka, Koniaków, Istebna), jak i pokaz mody pracowni Manseo. Poza tym w programie są koncerty, wystawy, warsztaty - opowiada Beata Mońka.

Tradycja i rzemiosło
"Skarby z cieszyńskiej trówły" to festiwal kultury regionalnej, łączący tradycję z rzemiosłem, dizajnem, muzyką, lokalną kuchnią. Pokazuje to, co jest bogactwem i dumą Śląska Cieszyńskiego, ale próbuje także odczytywać tradycję na nowo. W jego przygotowanie włącza się wiele instytucji kultury z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. - Stąd bardzo różnorodny program - mamy nadzieję, że interesujący dla wielu odbiorców - mówi Mońka.

Częścią, która cieszy się zawsze dużą popularnością jest otwarcie trówły, które odbywa się w różnych miejscach.
- Tym razem otwarcie zaplanowaliśmy w Teatrze w Czeskim Cieszynie, czemu będzie towarzyszył koncert jubileuszowy z okazji 60-lecia zespołu folklorystycznego Slezan. Inauguracja tradycyjnie odbędzie się w piątkowe popołudnie (18 września, bilety do kupienia w Domu Dzieci i Młodzieży w Czeskim Cieszynie oraz Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn) - wyjaśnia Mońka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto