18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojna polsko-czechosłowacka 1919. O tym konflikcie mało kto pamięta! [Sedmidenní válka]

K. Koczwara/wikipedia
Czescy legioniści w Cieszynie
Czescy legioniści w Cieszynie http://www.tatranci.sk
Sprawa wojny polsko-czechosłowackiej do dziś jest owiana tajemnicą. Wiadomo, że trwała 7 dni i była krwawa. Teraz pojawiają się nowe fakty.

Wojna polsko-czechosłowacka 1919

Jarosław Żurek, z wykształcenia prawnik, zawodowo przedsiębiorca, a w wolnym czasie badacz, jeździ po Śląsku Cieszyńskim i odwiedza miejscowe cmentarze, by ustalić fakty związane z wojną z 1919 roku. Mowa o wojnie, o której wciąż niewiele wiadomo, poza tym, że trwała 7 dni i była krwawa. Wojnie, która z różnych względów częściej nazywana jest konfliktem przygranicznym.

Jarosław Żurek stara się rzucić na tamte wydarzenia nowe światło. Prowadząc kwerendy w archiwach, studiując parafialne księgi zgonów i cmentarne ewidencje odwiedza kolejne nekropolie w Krakowie, Wadowicach i Tarnowie, skrupulatnie dokumentując miejsca pochówków żołnierzy i cywilów, którzy zginęli w styczniu 1919 roku.

- Człowiek umiera dwa razy. Raz fizycznie, drugi raz, gdy się o nim zapomina - przekonuje.

23 stycznia 1919 roku wojska czeskie w liczbie 16 tys. żołnierzy, wkroczyły na Śląsk Cieszyński. Zajęły Karwinę, Suchą i Jabłonków, wyparły Polaków ze Stonawy, dopuszczając się zbrodni na polskich jeńcach wojennych oraz ludności cywilnej.
Żurek stara się przywrócić pamięć zarówno ludziom, jak i miejscom. Jego osobisty sprzeciw budzi milczenie wokół kulisów tej konkretnej wojny.

- Nie można mówić o wydarzeniach z 1938 roku (zajęciu Zaolzia przez Polaków - red.) bez mówienia o wojnie w 1919 roku. Tymczasem temat tej wojny wciąż jest ignorowany i przemilczany. Postanowiłem przez historię konkretnych ludzi dowiedzieć się więcej o tej 7-dniowej wojnie - wyjaśnia Jarosław Żurek.

Przez ostatnie lata wykonał większą pracę niż historycy w ciągu 95 lat od zakończenia tego krótkiego, ale niezwykle krwawego konfliktu.

- Potrzeba było 95 lat, by dotrzeć do Księgi Zgonów i zweryfikować, kto faktycznie został pochowany w Stonawie - mówi Jarosław Żurek o miejscu, gdzie doszło do zamordowania 20 wziętych do niewoli polskich żołnierzy. Wśród ofiar był także Alojzy Friedel, przedstawiciel milicji Księstwa Cieszyńskiego.

- Mówmy prawdę o tych wydarzeniach. Nie wciskajmy młodym kitu, że to był konflikt graniczny - przekonuje.

Badaniami Żurka zainteresowała się Książnica Cieszyńska, która wesprze jego działania.

Jarosław Żurek nie ustaje w badaniu historii wojny z 1919 roku. Wszystkie osoby dysponujące materiałami, informacjami, zdjęciami czy wycinkami z gazet prosi o kontakt: [email protected]

Wojna polsko-czechosłowacka (w literaturze czeskiej „Sedmidenní válka”) – konflikt graniczny o teren Śląska Cieszyńskiego pomiędzy Czechosłowacją a II Rzecząpospolitą, który miał miejsce w latach 1919–1920. W wyniku zbrojnej interwencji państwa czechosłowackiego na zamieszkane w większości przez ludność polską część regionu Śląska Cieszyńskiego został przez Czechów wcielony do ich państwa, wobec którego zaczęto odtąd używać terminu Zaolzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto