18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KS Wisła Ustronianka obchodził 60-lecie

KAK
KS Wisła Ustronianka świętował 60-lecie.
KS Wisła Ustronianka świętował 60-lecie. KS Wisła Ustronianka
KS Wisła Ustronianka świętował 60-lecie. Była to okazja docenienia zawodników, działaczy i przyjaciół klubu. - Wszyscy, którzy tutaj jesteśmy, zawodnicy, trenerzy, działacze, sympatycy klubu, wszyscy przyczyniliśmy się do sukcesów, do funkcjonowania klubu - powiedział Zbigniew Wuwer, prezes KS Wisły Ustronianki.

Dorobek KS Wisły Ustronianki docenił Apoloniusz Tajner. - Wisła wychowała 11 olimpijczyków. W takiej małej miejscowości, około 12 tys. mieszkańców, jest to ogromny wyczyn sportowy, duży zaszczyt. Dużo większe miasta nie mogą się poszczycić olimpijczykami w takiej ilości. Wiślanie zdobywali medale olimpijskie ale i mistrzostw świata. KS Wisła Ustronianka liczy się na arenie narciarskiej w Polsce. W latach 2006 - 2010 KS Wisła Ustronianka zdobyła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej klubów narciarskich. Ok. 120 klubów zostało sklasyfikowanych. To miejsce jest niesamowite, KS Wisła Ustronianka nie ma części alpejskiej, sekcją narciarstwa klasycznego potrafiła to nadrobić i zwyciężyć z takimi potęgami jak TS Zakopane, czy nową potęgą AZS Katowice. Bardzo dobrze w Wiśle rozwiązana jest współpraca między klubem a samorządem, to są modelowe rozwiązania - zauważył Prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Władze miasta nie ukrywają, że sport jest obszarem stałych inwestycji z ich strony. - Było mi dane ponad dekadę pracować z wieloma prezesami wiślańskiego klubu. Miałem przyjemność być burmistrzem, kiedy Adam Małysz odnosił największe sukcesy. Dziękuję wszystkim, którzy społecznie podjęli się pracy na rzecz klubu. Musimy myśleć o przyszłości. Narybek dla klubu rośnie. Samorząd wiślański robi wszystko, by sport był jego oczkiem w głowie. Samorząd to też wy - zwrócił się do zebranych Jan Poloczek. Burmistrz miasta zwrócił uwagę na zaplecze, jakim dysponuje klub i życzył mu nowej, nowocześniejszej, siedziby.

Uroczystość była także okazją do doceniania zasłużonych dla klubu działaczy i sportowców. Wśród nich znalazł się Gustaw Bujok, jeden z założycieli KS Wisły Ustronianki. - Mam legitymację nr 2. W 1953 roku byłem wśród założycieli tego klubu. Cieszymy się z sukcesów Adama Małysza i Piotra Żyły, myśmy trenowali i startowali w zupełnie innych realiach, nie mieliśmy takiego sprzętu, za wyjazdy na zawody musimy płacić sami - przyznał sportowiec, który na swoim koncie ma 7 miejsce na mistrzostwach świata.

KS Wisła Ustronianka - treściwa historia

Początek KS Wisła Ustronianka to 1953 rok. 15 kwietnia z inicjatywy wiślańskich rzemieślników zawiązano Koło Sportowe Start, jego założycielami byli m.in.: Włodzimierz Gołkowski, Jan Wojnar, Władysław Maryniok, Rudolf Kowala i Karol Stawarczyk (pierwszy prezes koła). Do życia powołano wówczas sekcję lekkoatletyczną, siatkówki i piłki nożnej. Na początku najlepiej w kole stało narciarstwo.

7 kwietnia 1957r. Koło Sportowe zmieniło status prawny i nazwę na Klub Sportowy Wisła Start w Wiśle. Nazwa ta obowiązywała do 1989 r. W latach tych prym wiodą olimpijczycy: Jan Raszka i Gustaw Bujok, do których później dołączyli: Stanisław Polok, Emil Dawid i utalentowana biegaczka Maria Szturc.
Lata 60. XX wieku to okres świetnych wyników Jana Kawuloka, którego uzupełniali m.in. Marian Ligocki, Władysław Cieślar, Jan Cieślar. To także początek dużej popularności piłki nożnej w Wiśle.
W tym czasie działała także sekcja szachowa, którą początkowo prowadził Tadeusz Przybyła, a później Józef Kujawa.

W 1976 roku reaktywowano wiślańską piłkę nożną. W tym czasie na Jonidle powstaje boisko piłkarskie. W latach 70-tych zawiązała się mocna sekcja tenisowa, dzięki staraniom Michała Cichego i Jerzego Czyża.

Lata osiemdziesiąte były trudne nie tylko dla wiślańskiego klubu. W 1989r. klub wystąpił ze Zrzeszenia Start i stał się klubem środowiskowym. Od tego czasu nazywał się Klubem Sportowym Wisła w Wiśle.

Początkiem lat 90-tych pojawili się młodzi utalentowani skoczkowie i zawodnicy kombinacji norweskiej, wśród nich znaleźli się: Sławomir Wantulok, Mariusz Wantulok, Arkadiusz Wantulok, Aleksander Bojda i Adam Małysz, który w sezonie 1995/96 zaczął odnosić pierwsze sukcesy w Pucharze Świata. Nieco później pojawili się bracia Piotr i Grzegorz Śliwkowie, Mirosław Kędzior czy Tonisław Tajner.

W tym czasie w historii klubu pojawił się epizod biathlonowy, sekcja powstała w 1983 roku, do czołowych zawodników należeli Adam Podżorski i uczestniczka Mistrzostw Świata w Finlandii Anna Podżorska. Sekcję rozwiązano w 1998 roku.

Dzięki staraniom władz klubu, z ówczesnym prezesem Andrzejem Wąsowiczem na czele, w 2003 r. podpisano umowę sponsorską z firmą Ustronianka, co zaowocowało zmianą nazwy na Klub Sportowy Wisła Ustronianka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto