18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Bez Futra - 25 listopada 2013 [drastyczne zdjęcia]

red./mat. prasowe
Zdjęcia ze śledztwa na 52 fermach futrzarskich z całej Polski,  opublikowane przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki.
Zdjęcia ze śledztwa na 52 fermach futrzarskich z całej Polski, opublikowane przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki. zdjęcia opublikowane za zgodą Stowarzyszenia Otwarte Klatki
Dzień Bez Futra 2013. Dla wielu osób futro jest symbolem luksusu. Czy jednak ktokolwiek z nas zastanawia się ile niewinnych stworzeń musi zginąć, by zaspokoić naszą próżność? Akcja Dzień bez Futra powstała właśnie po to, by nam to uświadomić.

Dzień Bez Futra 2013

W Polsce Dzień Bez Futra obchodzi się od 1994 roku. Najczęściej utożsamiany jest z różnymi medialnymi akcjami pod drzwiami sklepów, gdzie można nabyć te luksusowe towary.

Na jedno futro zabija się 18 lisów, 55 norek, 100 szynszyli , 150 gronostai, 11 rysi. Co roku zabija się ponad 4 miliony samych norek. Nikt nie je mięsa, ze zwierząt zrywa się futro, a reszta jest spalana i przerabiana na mączkę dodawaną do pasz dla… zwierząt futerkowych!

Warunki, w których przetrzymywane są zwierzęta, także pozostawiają wiele do życzenia.

Jak informują Dobrosława Karbowiak ze stowarzyszenia Otwarte Klatki - Zakaz hodowli zwierząt na futro cieszy się dużym poparciem społecznym. 29 tysięcy osób podpisało petycję na rzecz zakazu na stronie Koalicji. Kilka lat temu ponad 220 000 osób poparło również obywatelski projekt zmiany ustawy o ochronie zwierząt, który zawierał propozycję zakazania hodowli zwierząt na futro. Problemem ferm futrzarskich zainteresowali się także politycy. W Sejmie powstaje projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który zawiera zapis o zakazie hodowli zwierząt na futra.

Nie wierzymy w możliwość „ucywilizowania” przemysłu futrzarskiego - dodają przedstawiciele stowarzyszenia Otwarte Klatki. Nagrania z ferm z całej Europy oraz śledztwo opublikowane przez nasze Stowarzyszenie, które pokazało obraz 52 ferm norek, lisów i jenotów z całej Polski oraz fermy posła Andrzeja Piątaka, są dowodem na to, że takie zjawiska jak: agresja, stereotypia, okaleczenia czy kanibalizm są nieodłączną częścią hodowli zwierząt na futro. Kolejne kraje wprowadzają zakazy prowadzenia takiej hodowli i liczymy na to, że Polska wkrótce również znajdzie się w ich gronie.

Dzień Bez Futra 2013 - Demonstracja

W tym roku w związku z mobilizacją z powodu nowelizacji zaproponowanej przez posła Suskiego wszystkie siły są skierowane na Warszawę. Ze Śląska jest organizowany specjalny wyjazd do stolicy.

Ogólnopolska demonstracja z okazji Dnia bez Futra odbędzie się 24 listopada (niedziela) w Warszawie. Demonstracja rozpocznie się o godzinie 13:00 na placu Zamkowym, z którego przemaszeruje Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem pod budynek sejmu. Do wydarzenia dołączą mieszkańcy miejscowości protestujących przeciwko budowie ferm norek w Polsce.

Jak informują organizatorzy demonstracji - Nasza demonstracja jest nie tylko wyrazem troski o zwierzęta, ale również wyrazem poparcia dla mieszkańców ponad 50 miejscowości, którzy walczą z fermami zwierząt futerkowych w swojej okolicy. Dzięki zaangażowaniu i determinacji, protesty mieszkańców przeciwko budowaniu ferm norek stały się fenomenem na skalę światową. Udało się zablokować budowę jednej z największych ferm w Polsce i Europie w podwrocławskiej Żórawinie, gdzie co roku miało być zabijanych 185 tysięcy zwierząt. W 2013 r. dzięki wysiłkom mieszkańców udało się powstrzymać szkodliwe dla środowiska inwestycje w co najmniej ośmiu miejscowościach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto