Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy zimą dokarmiacie zwierzęta?

Jacek Góralczyk
Zimą powinniśmy pomagać ptakom, ale musimy je dokarmiać z głową, bo inaczej im zaszkodzimy
Zimą powinniśmy pomagać ptakom, ale musimy je dokarmiać z głową, bo inaczej im zaszkodzimy fot. arc
Zima to ciężki okres nie tylko dla tych osób, które nie jeżdżą na nartach lub snowboardzie, a śnieg wolą oglądać w telewizji czy na zdjęciach. Okazuje się, że to także ciężka pora roku dla większości dzikich zwierząt, w tym ptaków oraz takich, które zimą nie radzą sobie w lasach - bo tych jest niestety coraz mniej - i szukają schronienia na terenach miejskich. Ich los porusza niejednego mieszkańca śląska cieszyńskiego.

- Zimą zawsze dokarmiam ptaki. Robię to codziennie rano. Nie zajmuje to wiele cza-su, a frajda jest ogromna. Tak się przyzwyczaiły, że od rana jest ich pełno w ogrodzie - opowiada pan Józef, mieszkający na peryferiach Cieszyna. Dodaje, że korzysta z gotowych mieszanek, które można kupić w sklepach ogrodniczy-ch. Wydatek nie jest wielki, rzędu kilku złotych, a udogodnienie w dokarmianiu ptaków olbrzymie.

Ci, którym los zwierząt nie jest obojętny i chcieliby iść w ślady pana Józefa, powinni jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, jeśli chodzi o dokarmianie na-szych "braci mniejszych".

Warto więc wiedzieć, że łabędzie, kaczki i gęsi to ptaki roślinożerne i należy umożliwić im samodzielne zdobywanie pokarmu. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach można dokarmiać je drobno pokrojonymi surowymi lub gotowanymi (bez soli) warzywami, otrębami, ziarnami kukurydzy, natomiast chleb powinien stanowić wyłącznie uzupełnienie pokarmu (zawiera sól i substancje ulepszające).

Specjaliści radzą również, żeby ptaki wodne dokarmiać jedynie zimą w okresie dużych mrozów, gdy zamarznięta jest większość zbiorników wodnych i gdy zalega gruba pokrywa śnieżna.

Pod żadnym względem nie należy dokarmiać ich w okresie od wiosny do jesieni oraz zimą, gdy nie ma dużych mrozów. Podając im wówczas pokarm tylko przyzwyczajamy je do tego, że później nie będą chciały same o niego się starać.

Wybierając miejsca dokarmiania należy pamiętać, aby były one położone poza terenami narażonymi na niebezpieczeństwo spotkania z psa-mi albo kotami oraz z dala od dróg i chodników - dodają leśnicy.

Inna ważna rzecz: pokarm należy podawać w taki sposób, aby nie miał on kontaktu z wodą (na przykład na brzegu stawu). Mokry pokarm może ulec zamarznięciu, spleśnieniu i zakwaszeniu.

Należy także pamiętać o tym, by wrzucać małe ilości pokarmu, które zostaną na bieżąco zjedzone przez ptaki.

Pokarm musi być zawsze świeży, nie może być zepsuty, spleśniały ani też solony (sól jest bardzo szkodliwa dla ptaków).

Najlepszą karmą dla ptaków najczęściej odwiedzających karmniki są nasiona (słonecznika, zbóż, owsa, prosa, konopi, rzepiku, rzepaku, lnu, ma-ku, pestki owoców, dyni, kukurydzy, drzew iglastych), su-che lub namoczone płatki ryżowe i owsiane, pokrojone jabłka i gruszki, jarzębina, ogryzki, jarzyny gotowane bez soli, małe kawałki mięsa, mieszanka tłuszczowa z nasionami oleistymi (np. rzepiku, rzepaku, słonecznika, lnu), niesolony smalec, surowa słonina lub łój (nie margaryna czy tłuszcze techniczne!).

W Cieszynie od kilku lat w parkach i na skwerach w okresie zimowym ustawiane są karmniki dla drobnych ptaków żyjących w środowisku miejskim. Uczniowie wybranych szkół i służby miejskie systematycznie uzupełniają je odpowiednią karmą. Karmniki są ustawione w parku przy kościele Św. Trójcy, na skwerze przy placu Wolności, na skwerze w rejonie ul. Raszki (w pobliżu Domu Dziecka), w parku Kasztanowym, w parku Pod Wałką, w parku Liburnia, na Cieślarówce.

Ponieważ karmniki ustawione zostały w miejscach ogólnodostępnych, każdy mieszkaniec może uczestniczyć w dokarmianiu skrzydlatych sąsiadów. Nim jednak wybierzemy się na dokarmianie zapoznajmy się z powyższymi radami i pamiętajmy o nich, kiedy będziemy wspomagać ptaki w przetrwaniu obecnej zimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto